EN | ES |

Facsimile view

1127


< Page >

302 A. XXXIII. Dopisy Karla ze Žerotína

a Matyášem před smlouvou Libeňskou (z 25. června 1608). Byl také návštěvou v Třeboni u Petra Voka z Rožmberka, kdež sešel se a vyjednával s Kristianem z Anhaltu. Zvláštní vynikal činností, když počal odboj stavů českých proti Vídni. V těch dobách Zerotin s Tschernemblem (s nímž horlivé o věcech politických i - boženských si dopisoval) se rozešli. Žerotín odvrátil se od bouřlivého počínání stavův, zůstal dynastii věrným ; Tschernembl vsak stál v popředí nespokojených stavů rakouských a spojil se s odbojnými v Cechäch proti Ferdinandovi II. Byl jako vyslanec opposice Rakouské na snému českém v Praze 16. června 1619. Po bitvě Bělohorské uprchl ze zemí rakouských a zemřel v Ženevě dne 18. listopadu 1626.

1391. Petrovi Revayovi děkuje za přátelskou vzpomínku, kterou mu věnoval v do- pise k Lesseniovi, a prosi ho o sdóleni novin z Uher. Na Rosicích 21. ledna 1607. (Konc. lat. knih. Bludov. 3881 f. 111 č. 6.)

1392. Doktorovi Vaviincovi Schuchartovi dékuje, Ze jim a jeho manzelkou byl pohostén se svojí družinou. Na Rosicích 1. února 1607. (Konc. lat. knih. Blud. 3881 f. 111 č. 7.)

1393. Štěpánu Illésházymu dává zprávu o sobě: My zde žijeme dle zvyku našeho s malým pohodlím, a ačkoli jiní z míru se těší, my však jsouce vystaveni násilí cizinců, nuceni jsme pohltiti řádně zbytky žalostné války. Na Rosicích 4. února 1607. (Konc. lat. knih. Dlud. 3881 f. 111 č. 8.)

1394. Jeronymu Bonacinovi oznamuje, že posel, který byl vyslán k maršálkovi do Prahy, dosud se nevrátil. Povozem, který Žerotínův bratr vypravil do Vídně, posílá Bonacinovi 103 tolary, jež tento za něho vydal, a zároveň jiných 100 tolarů, aby mu za koupil - dobu k pití, úhlednou a umělecky pracovanou, která by se hodila za dar někomu, jenž n.u prokázal nějakou službu. Žádá ho, aby dodal priloZenj list Illésházymu, a dva jiné listy osobám, kterým náležejí; nejsou-li však ve Vídni, aby jim listy poslal poštou. Na Rosicích 5. ünora 1607. (Konc. vlaśsky v knih. Blud. VI—3881 f. 111, č. 9.)

1395.

Janovi de Molart doporučuje svého švakra Albrechta z Waldsteina, kterÿ by přál si býti přijat mezi dvořany arcivévody Matyáše. Krom toho Waldštein rád by účastnil se ve službách arci- vévody Albrechta války v Nizozemí. [5.—20. února 1607.]

(A Monsieur Gian de Molart) Monsieur. Je n'ay jamais aimé de faire l'im- portun envers mes amis, et si i'ay esté parfois contrainet de l'estre, ie m'y suis la[issé] aller plustost pour complaire aus aultres, que pour faire benefice à moy inesmes, n'ayant esté en ma puissance de le pouvoir entierement eviter, veu le desir de servir et gratifier à un chacun: non obstant, quand ie n'ay peu faire de moius, ie me suis au moins estudié de les incommoder avec le plus de respect que i'ay sceu y apporter, et ne vouldroy à ceste fois avoir manqué d'en faire de mesmes en vostr'endroit; qui est loccasion que, en retenant le mesme terme de discretion, vous prieray, Monsieur, avant que [de] passer plus avant, de croire que si la requeste que ie pretends de vous faire pour mon beaufrere le baron Albert de Waldstein, vous defust] apporter de l'ennuy ou de lincommodité, que desia cestheure ie la desaveue et revocque, n'ayant moins à coeur de ne vous pleinre [sic] point, que de luy faire plaisir. Ce ieune seigneur, plein de bonnes et louables qualités et qui



Text viewManuscript line view