EN | ES |

Facsimile view

1104


< Page >

200 D. XXII. Řády selské a instrukce hospodářské:

dlouho je hospodář ze své dobré vůle nezdělané ležeti nechá, obmezeno, a naproti tomu podobným způsobem pastva na vrchnostenskych strnišťatech a ouhořích pod- daným povolená býti. Na takový způsob spojí se prospěch dobrého opatrování rolí a luk s užitečným chováním dobytka, obvzláště ovčího, aby jeden díl polního ho- spodářství druhému na překážce nebyl.

$ 4. Poněvadžby vrchnosti mající mnoho dominikálních gruntů, který posavád robotním potahem vzdělané bývaly, do 1. listopadu běžícího roku, kde nové ur- bární zřízení svůj počátek bere, ne tak snadno zaopatiiti mohli, co k budoucímu -vlastnímu vzdělávání polí potřebné jest; tak tedy povolují k tomu jejich Milost císařská. aby poddaní, jichžto vrchnost podstatně dokáže, že bez zřejmé spousty [Zurůcksetzung] rolního hospodářství bez prácné napomoci [Arbeitshilfe] svých poddaných býti ne- může, jedině ku prospěchu rolního vzdělavání [der Kultur] a všeobecného dobrého ještě skrz celý hospodářský rok, to jest: az do posledniho ¥ijna 1790 roku zavizani byli, jistý počet dní za plat na srážku v hotových penězích vyměřené urbární po- vinnosti pod následujícími vejminkami pracovali ;

a) One vrchnosti, jenž prácné nápomoci [Arbeitshilfe] svych podannych k vzdělání polí a luk (neb z ohledu ostatních hospodářských předmětí |Wirthschafts- zweige] musí každá vrchnost od 1. listopádu běžícího roku sama, co k tomu zapotřebí jest, zaopatriti) nevyhnutediné potřebují, inají o tom své důkazy ustanovené pod- ziízené komisi pfedloziti, a ta počet a způsob zaplatné práce [Lohnarbeit] pro budoucí hospodářský rok dle poukázání vrchní komise vyměří.

b) Cena zaplatné práce s rukama za jeden den v měsíci říjnu, listopádu, pra- sinci, lednu a únoru se na 7 kr., v měsíci březnu, dubnu, máji a červnu na 10 kr, v měsíci červenci pak, srpnu a září na 15 kr. vysadit [anschlagen]. Kdyby se též potřebnost zaplatné práce s potahem seznala, tedy jeduospiezní práce za jeden den s koňmi v ceně jednodenní práci s rukama stejná, a na tentýž způsob dvou-, tří- a čtyrspřežní práce jednoho dne v platu za dva, tří a čtvry pracné dni s rukama počítaná; práce potahu s volmi ale o čtvrtý díl laciněji nežli s koňmi vysazená, a při cenění potažní práce jak s koňmi tak s volmi ty samy stupně, jako při práci s rukama, dle rozličnosti měsíců pozorovany býti.

c) Při povolování zaplatné práce nemá se náležitá mírnost přestupovati, - sledovně nikdy tak veliký počet pracních dní povolovati, kterýby svým penčžitým vejnoskem peněžitou urbární povinnost, tím méně ale počet oněch robotních dní pře- vyšoval, které poddaný v týhodni posavád vybejvával.

d) Konečně zaplatná práce nemá se jednotlivým poddaným, nýbrž obcem v celosti ukládati, a od představeného obce tak rozdělena býti, aby ti, kteříž s vlastním hospodářstvím méně zaměstknáni jsou, aneb sami práci vyhledávají, před onými, jenž sami pro sebe dosti co pracovati mají, k tomu potażeni byli. Ku konci



Text viewManuscript line view