EN | ES |

Facsimile view

1104


< Page >

Moravské sněmování o věcech selských 1848, 30. . 1849, 24. led. 705

i desátků v zemi Moravské, které se měly predloziti teprva budoucímu sněmu novému, na němž měly míti své zástupce také obce venkovské. (U Dvořáka str. 89.)

Ke sněmu stavovskému přišla také selská petice, daná dne 19. dubna 1848, avšak nepodepsaná, v níž proseno důtklivými slovy za slušné vyzdvižení roboty. Na tuto petici vy- dal sněmovní výbov odpověď tištěnou, v níž dával na jevo naději, že robota bude zrušena, ue bez náhrady, a žádal krátkého strpení, poněvadž prý není to věc, při níž se může říci ano neb me, aniž se za den odbýti. (Str. 106—8.)

Nový sněm ınoravsky hned při počátku svém jal se jednati o zrušení roboty, ježto tato záležitost všeobecně pokládala se za nejpilnéjsi. Hned ve drubé schůzi tohoto sněmu dne 5. června baron Vojtěch Widman podal návrh, aby se zkrátila roční lhůta, kterou patent z 28. března 1848 ustanovil k odstranění roboty, i aby také hned způsobem zatímnym usta- novily se náhrady, jež by se odváděly za robotu i na místě desátku obílného. Jednání o tom pokračovalo rychle v komisích i v plném sněmu. Již v šesté schůzi sněmovní dne 9. června přijaty byly dva návrhy zásadné, a usneseno, aby se předložily císaři a králi ku potvrzení. Zněly takto:

Patentální robota naturální (skutečná) přestává na Moravě dnem 1. července 1848 za levnou náhradu, která se dodatečně vysetiiti.

Desátky naturální všeho druhu, bez rozdílu oprávněných k požadování de- sátků, přestávají na Moravě dnem 1. července 1848, také za náhradu, jež se do- datečně vyšetří.

Tato dvě snesení sněmovní byla zatímně schválena od ministra vnitra Pillersdorfa ve Vídní dne 14. června, a k jeho návrbu císař Ferdinand, jenž přebýval toho času v Inšpruku, udělil jim dodatečné schválené nejvyšším rozhodnutím z dne 26. června. Tak v zemi Moravské roboty i desátky přestaly dnem 1. července způsobem zákonitým. (Str. 139—146.)

Obtížnější bylo jednání o velikost a způsob náhrady za jedno i za druhé svržené bře- meno. V komisi sněmovní byla celá polovice členů ze stavu selského, drubá pak polovice byla z velkostatkářů a z měst. Po mnohých obtížích docíleno bylo v této komisi konečně úplné dohody mezí velkostatkáři a sedláky o náhradu za roboty. Návrhy komise o náhradě za roboty potom byly zpravodajem Dr. Aloisem Pražákem predneseny v IX. snémovni schûzi dne 19. června; sněm je schválil ve čtyřech článcích většinou 160 hlasů proti 25 hlasům, a přidal k nim ještě jednoblasně článek pátý. Dvořák na str. 144 uvádí celé snesení sně- movní v tato slova:

1. Vykoupení z patentální skutečné roboty potažné se dle výnosnosti půdy v 4 třídách, a patentální roboty rucnf v 3 tiídách státi.

2. Jakožto výkupní ceny mají dle rozličných tříd následující výměry cen

platiti :

I. třída II. třída III. třída IV. třída Za den potahu s jedním koněm Jh kr. 4 kr. ЗУ, : 2'/, kr. sti. , s párem koní 7 » 6 S 5 » 4 K» EN s třemi koňmi 94, 8 S 6% . BY4 » |» Ss étyrmi koümi 10'/ , 9%, 8, 62 »

Archiv Český XXV. 89



Text viewManuscript line view