EN | ES |

Facsimile view

1104


< Page >

O stavbć novych sinic na Pardubicku 1830, 25. br. 615

J) Na podvážky se v hlavním rozvrhu tak slušný zřetel vezme, že ta obec, kteráž s svým dílem do nich vpadne, již vypočítaným spůsobem slušné srážky 7 běžného, ua ni dle její usedlosti přináležejícího obsahu cesty podosáhne.

g) Každá 7 těch šesti cest obdrží král. krajského technického řiditele, dle potřeby i dva vrchnostenské komisary, a (dva rychetní dohližitele na statnou, předpishou, jednostejuou nefalšovanou práci; kteřížto dohlížitelové dle způsobu na zdejším panství od dávna pozůstáva- jícího 24 kr. denní odmény za promeskän( obdrzeji.

h) Obcím jest svobodno, buďto kámen z vrehnostenskych lomi sobě vykázati dáti, aneb, pokudž by jej pro blízkost vožení odjinud zaopatřovati mínily, sobě peníze na něj ze zdejšího cís. důchodu v každou dobu vyzdvihnouti; v kterémžto druhém pádu následující ceny za ra- kouský kostkový sáh představení obecní na ruku obdržejí, totiž za kámen:

z Heřmanoměsteckých lomů . 9 zl. 15 kr. z Choltického lomu u Horních Raškovic . 2 , 15 , z Jankovického zdejšího lomu . 2, 15, 4 Raskovskélio lomu za Tyniśti 2 , 15, z Vinarského lomu na Chroustovsku 2,30 , z Sušínského zdejšího lomu 1,30 , z Labskotejnického Jomu . 2,30 ,

i) Na Sezemskou, Dasickou a Civickou cestu opuky bráti, z důležitých příčin se nej- vej$ zapovídá.

k) Obcím se právo uděluje, své domkáře a podruhy k lámání kamena, proti jmenova- ným vejvejš slušným dúchodenským odménám, do domácích i cizích lomů vysílati.

l) Stétové cest musejí veskrz stejně, prostředkem 12 coulů, na koncích 8 coulü dobře &torcovaného kameuí obdržeti, neb každá faleš nanejvejš se potresce.

m) Celá délka šesti cest rozdělí se na 12 let tak, aby žádná obec při prostřední pil- nosti přes 8 dní do celého roku při tom veřejném ústavu zaměstnána nebyla.

m) Pokudž by však některá obec, jak předzvídati jest, budoucně dvou- neb tříletou částku za rok vzdělati, sobě tedy onu povinnost v kratších lhůtách než ve 12ti letech odbýti mínila: ohlásí se každého příštího měsíce února v ouřadu, aby se nejen ono, co vyřkne, v tom roku odděliti, ale i také od 12leté povinnosti odepsati mohlo.

o) Pro letošek, an již zpozdil se čas, každá obec jen tu malou částku postaví, kterou ouřad mírně tam určí. kam potřeba a blízkost poukáže.

) Odevzdání a přijímání hotových cest každoročně v prvních dnech měsíce listopadu u přítomnosti c. k. krajských pánů komisarů místa nalezne.

a) Hned po jarním zasetí, a sice dne 1. máje, všecky obce na vykázaných dílech svých cest práci svou počíti musejí, tak aby do klízení sena planýrky a štět, po sklizeném senu do obilních žní ale šutrování zhotovily.

r) Nedbalost bude prostředky stihána, nimiž c. k. patenty vyhrožují.

s) Všecky pronájmy těchto všeobecných prací bez vědomí slav. král ouřadu krajského se nanejvejš a pod citedlným trestem představených obcí proto zapovídají, poněvadž zemské ří- zení ne peníze, nýbrž práci, ku které stvořeni jsme, od všeobecného lidu požaduje, a poněvadž se ta práce na coule rozvrhnouti , že 10, 15 i více malých usedlých neb fikticiantů sáh



Text viewManuscript line view