EN | ES |

Facsimile view

1104


< Page >

494 D. XX1I. Řády selské a instrukce hospodářské :

tlivých vinicích podle vůle majetníkovy, nýbrž že úřad vinohradský podle zralosti livoznů, kteráž závisí na počasí, vždy ustanoviti začátek vinobraní na každé hoře zvlášť (für jedes Ge- birge) a oznémiti déive vrchnosti. Referent Fridrich 6. června 1812 doprovodil tu osnovu ku krajskému úřadu v Mladé Boleslavi, aby ji předložil guberniu a to aby vymobhlo schvá- leni zeměpanské. Odpověď na tu žádost nepřišla žádná; tak psal 9. února 1826 magistrátní rada Jan Fridrich vlastensko-hospodářské společnosti, když se dotazovala, mají-li na Mělníce nějaký řád vinohradský. Mezi tím roku 1822 krajský úřad Litoměřický doplnil jeden nedo- statek českého řádu vinohradského z roku 1784 tímto okružníkem :

Kreisschreiben. Nr. 6298.

Nachdem hierkreises der Unfug herrscht, dass die Weinlese ganz von der Willkühr der Eigenthümer abhingt, wodurch Weintrauben zur Lese gelangen, die noch bei weitem nicht den Grad ihrer gehórigen Reife erreicht haben, was so- wohl auf den Ruf dieses schàtzbaren innlándischen Produkts, als auch auf die Ge- sundheit den nachtheiligsten Einfluss äussert: so haben die Aemter mit aller Strenge, allenfalls unter Festsetzung einer Strafe, darauf zu dringen, dass die Weinlese und der Verkauf der Weintrauben nur nach ämtlich anerkannter vollkommenen Reife gleichzeitig, wie es in Nieder-Osterreich mit dem besten Erfolge bestchet, vorge- nommen werden.

K. k. Kreisamt Leitmeritz am 10. August 1822.

Blumenkron.

Ředitel dr. V. J. Nováček mne upozornil na akta o věci, jež s archivem bývalé vlastensko-hospo- dářské společnosti dostala se do archivu zemského. Magistrátní rada Jan Fridrich mínil nejen pred 9. březnem 1812 (kdy v poradě byl upozorněn na řád vinohradský z roku 1784), ale tvrdil ještě 9. února 1820, dass ausser der letzten Erneuerung der Weingartenordnung vom Jahre 1616, welche anher durch das Prager lóbliche kgl. Weinbergamt mitgetheilt wurde, keine neueren für den bóhmischen Weinbau erflossenen Gesetze bestehen. Řádem vinohradským z roku 1616 snad rozuměl ten řád, o němž jest poznámka k r. 1606 v Archivé Českém XXII. str. 500 č. 166.

997. Z urbáře ujednaného mezi knížecí Schwarzenbersakou vrchností a pod- danými na panství a na statku Třeboňském i na statku Bezském v měsíci dubnu 1812 na jeden rok. V knížecím archivé Tiebonském (pod sign. 6. Gg Nr. 26. a) chovä se urbâf panstvi Tfeboüského, od starodávna velikého, i menšího statku Třeboňského, jenž do roku 1785 byl náležel augustinianskému klášteru v Třeboni. Tento popis poddanských povinností k vrchnosti

(jmenovitě robot a výkupu z nich) jest obzvlášť zajímavý, jednak že se v něm zračí účinky mnohých novot a změn, uvedených do zřízení agrárního v rozličných směrech za předcházejících



Text viewManuscript line view