EN | ES |

Facsimile view

1104


< Page >

42 D. XXII. Řády selské a instrukce hospodářské:

rodičové neb příbuzní čeledína příčinu měli, jej k zastání v jichž starém věku neb k převzání gruntu [zur Antretung cines Grundes] nazpátek povolati; e) kdyby celedinovi někde jinde nějaké dědictví připadlo, tak Ze by tam musel přítomný býti: kterážto příčina ale vždy s hodnověrným vysvědčením potvrzená býti musí.

$ 60. Hospodář právo v následujících případnostech svého čeledína ihned, a beze všeho ohledu na ustanovený čas vejpovědi, ze svć służby odpraviti [abzuschaffen]: a) kdyby čeledín: službu, ku které zjednán byl, z jakékoliv příčiny zastávati a vykonávati nemohl; 5) kdyby čeledín v nějakém pronevěření, v krádeži neb v nějakém provinění zastihnutý byl; c) kdyby čeledín opilství a ožral- ství neb jinému zlému činční |Ausschweifungen] v domě neb krom domu hospo- dáře oddaný byl; d) kdyby se čeledín buřlivě a nepokojně choval a ostatní domácí čeledíny buďto proti hospodáři, nebo z nich jednoho proti druhému popudil; však ale musí se takové odpravení čeledína pokaždé u rychtáře a od něho na kanceláři oznámiti.

§ 61. Rovné tak čeledín právo míti, své propustént ihned Zidati mocti, kdyby on v nebezpečenství byl, z příčiny násilného a ukrutného jednání svého hospodáře na oudech svých, neboližto dokonce snad na svém živobytí škodu trpěti; však ale musí čeledín takovou příhodu na patřícím místé oznámiti, a dříve nežli nějaké uznání [Erkenntnis] následovati bude, sám od sebe službu neopustiti, leda žeby se patrného nebezpečenství živobytí neb nějakého uškodční obával.

$ 62. Mezi hospodářem a čeledínem povstávající žaloby, stížnosti a rozepře mají se ve vsích a v méstečkách u práva [bei den Gerichten], a v méstich u magistrátu přednésti, a tam oustně, ouhrně a bez ouplatku vyšetřené a sprostřed- kované býti.

$ 63. Všechny čeledínské rozepře, které by se u rychtáře, jakožto u první instancí, sprostředkovati nemohly, mají se při řízení neb správě [Amtstägen] u přítomnosti rychtáře a přísažního, a to sice vždy bez ouplatku rozsouditi; kdyby jedna neb druhá strana skrze vyrknutí [Spruch] vrehnostenského ouradu aneb v městách skrze vyřknutí magistrátu stížena býti se domnívala, tak se jim na vůli zanechává, po vyžádání a obdržení písebného rozsudku od ouředního kanceláře neb od magistrátu, na krajský ouřad se obrátiti, který takové stížnosti nejdéle v osmi dnech vysetriti a rozsouditi povinen bude.

8. 64. Pronevéreni, krádez, násilné ruky vlození [Vergreifungen an der Person] na hospodáře a jiné nápodobné činy, které s obyčejným trestem |Polizcistrafe] spro- středkované [abgethan] býti nemůžou, mají se hrdelnímu právu oznámiti, a tam také nápodobný přestupník s sepsaným vyznáním, neméně s vyzdviženými dúkazmi à corpore delicti se odevzdati.



Text viewManuscript line view