EN | ES |

Facsimile view

1094


< Page >

z roku 1541 a 1542. 105

Bez adressy. Současný opis jednoduchý v kopiáři Petra z Rožmberka z r. 1541 a 1542, fol. 378 a 379. Třeboň. archiv. Fam. Rosenberg, 9b, I. fasc.

Listem ze dne 26. října 1541 oznámil Petr z Rožmberka Janovi z Pernšteina, že nařídil, aby knězi Janovi faráři Pardubskému výpis kšaftu Petra Radka od Miličínských byl vydán. (Tamže, kde list předešlý.)

215.

Jan z Pernšteina oznamuje Petrovi z Rožmberka, že na cestě ku králi do Lince na Krumlově noclehem se zastavil, i děkuje za pohostění v jeho nepřítomnosti. Na Krumlově 1541, 16. října.

Službu svú vzkazuji, urozený pane, pane a příteli muoj milý! Zdravie oc. Račte věděti, jeda k králi JMti do Lince, že jsem na Krumlově nocleh svuoj měl a tu bez přítomnosti VMti hospodařil, kdež z poručení VMti všecka pohodlnost mi se dála. A jiného k tomu psáti nevím, než kdyby to pán Buoh spuosobiti ráčil, abyste se do domu mého přitrefiti ráčili, jistě bych se toho VMti zase touž měrou odplatil. A protož z takového přátelstvie VMti děkuji, a na jiném nejsem, než abych se toho VMti zase dobrým přátelstvím odplatil. S tím sc. Dán na Krumlově, v neděli den sv. Havla léta oc 41. Jan z Pernšteina a na Helfenšteině.

Současný jednoduchý opis na papíře v kopiaři Petra z Rožmberka z r. 1541 a 1542, fol. 379. Treboüskj archiv: Fam. Rosenberg, 9b, I. fasc. (Registr.)

216.

Jan z Pernsteina Pardubskym: svoluje, aby z penéz sirotéich néjakou summu pro skoupeni obilí a soli si vypůjčili. Na Meziříčí 1542, 1. ledna.

Jan z Pernštaina oc. Pardubští milí! S psaní vašeho, jak jest statek toho sirotka nebožtíka Janka Šilhavého od vás opatřen, vyrozuměl sem, kdež pak při tom ne- chávám. Což se pak opatření osoby toho sirotka dotýče, jak byšte jej opatřiti chtěli, oznamte mi o tom; pak znám, že ste toho povinni, čemuž neodpírám.

Při tom mi píšete, žádajíc mne za to, abych k tomu povolil, abyšte z sirotčích peněz nějakou summu vyzdvihli pro skoupeni obilí a soli, poněvadž jest lacino, k oužitku obecnímu z příčiny , že se vám peněz obecních nedostává: pak kdybyšte vy obecní peníze na rathouze mívali, ne u lidí, a více obecní potřebu opatřovali než lidskou, nebylo by potřebí k sirotčím penězóm sahati; však jakž jest koli, k tomu povoluji, abyšte k potřebě obecní z peněz sirotčích nějakou sumu vyzdvihli, však také abyšte na to péči měli, s peněz obecních aby zase k penězóm sirotčím ta suma doložena byla. Dán na Mezeříčí v pondělí [sic] den Nového léta léta 1542.

Rukú J. vlastní.

Opatrným purkmistru a konšelóm Pardubským, včrným milým.

Orig. musea m. Pardubic.

Archiv Český XX. 14



Text viewManuscript line view