EN | ES |

Facsimile view

1094


< Page >

z roku 1545. 457

Dáno na to čísti zřízení zemské C. 7, D. 7, tím dokládaje, mély-li by ony o spravedlnost svou, nemajíc nic v rukou svých, tak přijíti, že by jim to věc obtížná byla, a tak že jest se on Jan podle téhož kšaftu nezachoval, kterýž jest dal do desk vložiti a jeho žádá užiti, poněvadž jest sobě toho ničímž nestvrdil, a ten kšaft na jisté výminky se vztahuje a jeho poručníkem on někdy Vojtěch činí. A poněvadž každá výminka své místo míti , tehdy že již on žádné spravedlnosti podle téhož kšaftu neukazuje, toho, aby se podle těch výminek tak zachoval, nemá a míti ne- může, poněvadž sám jest to mluviti dal, že není povinen pořízení svého pokazovati, z čehož znáti jest, že jest žádného kšaftu neudělal, a tak podle výminky jeho někdy Vojtěcha se nezachoval a podle důvěrnosti téhož Vojtěcha tomu dosti neučinil; z čehož rozuměti se může, že jest toho on úmyslu statek svuoj a nápad od nich odciziti. A tak ony k tomu ke všemu statku po otci svém právo a spravedlnost mají, a to zřízení o cerách jest proti nim mrtvé, nýbrž tak ony podle téhož kšaftu nevybyty z toho statku jsú, a on toho zřízení užiti nemůže, pokudž toho on Jan jináče, aby k tomu statku právo měl, spravedlnosti své neukáže, neb mocný list královský tak mocný býti jako dsky, a on Jan na tom se zastavuje; a protož poněvadž na týž list mocný královský kšaft od otce jich na jisté výminky jest učiněn, vidi se jim již k tomu nápadu jakožto dědičky právo a spravedlnost míti, poněvadž v témž kšaftu stojí, že o tom statku řídí, kterýž jest mu se na rozdílu dostal; protož on Jan jest povinen, jaké další právo , to ukazovati, též i ony že ukazovati chtí, že takové pořízení děda ani otce jich místa žádného míti nemá a nemůže.

Zase proti tomu od Jana z Pernšteina jest mluveno: jakž se mluví, že ony na tom ukazování přestati nechtí, pak vidí mu se, že on tím, čehož dále žádají, a jim na tom nic nezáleží ani nic jim přisouzeno není, povinovat není, a zvláště Bohunce všemu podle ukázání otce jich dosti se stalo a státi , žádaje, aby ale před JMKskú to ukázaly neb oznámily, k čemu a v čem toho potřebují, poněvadž všecka pře tato toliko o nápad jest a o nic jiného. A jak se mluví, že by on toho kšaftu učiniti neměl, poněvadž jest tomu podle jeho výminek dosti neučinil: pak ten kšaft toho v sobě neobsahuje, aby on za živnosti své pořízení své klásti neb ukazovati měl, nýbrž však v témž kšaftu pokuty jsou, jestli by co toho po smrti jeho se nenašlo, že nápad všecek na přijíti ; a protož aby ony toho nápadu jakožto nevybyté užití měly, toho ničímž neukazuje, nébrž jak vybyté sou.

Dal na to čísti dsky věna Bohunky s povolením JMKské, tudíž i pánuov JMtí, vládyk z plného soudu zemského ve dcky zemské vloženého, tudíž i přívod téhož věna, dsky věna Anny sestry její, od Adama z Šternberka ujištěného a za- psaného, [s] zřízením zemským, jak sestry mají od bratří vybývány bejti a jak otec o dcerách svých říditi může, tudíž i jak nad nimi poručníky činiti jmá. A poněvadž se to dostatečně ukazuje, že vedle kšaftu a vůle někdy Vojtěcha bratra svého, vdá-



Text viewManuscript line view