EN | ES |

Facsimile view

1094


< Page >

z let 1541 a 1542. 457

443. Král Ferdinand na prosbu Jana z Pernšteina dává městečku jeho Ústí nad Orlicí dva jarmarky roční, a sice jeden na sv. Víta a druhý na sy. Martina. Na hradě Pražském v outerý po Novém létu (3. ledna) 1542. (Orig. arch. měst. Ústí nad Orlicí.)

444. Bernart Žeušický z Nestajova pohání Jana z Pernšteina, aby předložil list Vi- léma Štastného z Waldšteina na Rychmburce, v němž jedná se o smlouvu na zámek Chlum, mezi ním Bernartem a Vilémem z Waldšteina uzavřenou. Půhon vložen 1542 v úterý po Novém létě [3. Jedna]. (D.Z. m. I. B. 29.)

445. Král Ferdinand dává instrukci Jaroslavovi z Šelnberka, Janovi z Pernêteina, Jiříkovi z Gerštorfu, Václavovi Žehušickému z Nestaiova, Kunšovi Bohdaneckému z Hodkova, Florianovi Griespekovi z Griespachu, co by jako komisaři v příčině hornictví na Horách Kutných měli jednati. Na hradě Pražském v středu po Novém létě [4. ledna] 1542. (Reg. sněmův a instrukcí 1540—45, f. 109. v arch. míst. král. Česk.)

Dne 24. ledna t. r. obnovení konšelé města Hor Kuten skrze komisaře od krále Ferdinanda tam vyslané, mezi nimiž Jan z Pernšteina. (Pam. Dačického I. str. 60.)

446.

Adam z Šteruberka a Jan Litoborský z Chlumu vypovídají jako královští komisaři ve při

mezi Janem z Pernšteina a rytířem Janem Planknarem z Kynšperku, který o Janovi z Pern-

šteina urážlivě psal; v Opavě o nebožce manželce Pernšteinově paní Anně z Postupic a dětech,

které spolu měli, urážlivě mluvil, a v Ostravě a Bohumíně hanlivé cedule lepil. 1542, 8. ledna.

Ve středu po božiem Kiténi. Jakož JKskáMt pán náš milostivý ráčil jest nám Adamovi z Šternberka a na Zelený Hoře a Janovi Litoborskému z Chlumu na Petce, purkrabí kraje Hradeckého a králové J'Mti podkomořiemu v královstvie Českém, poručiti a nás za komisaře a prostředky vydati o ty všecky pře a nesnáze, kteréž jsou se sběhly a vznikly mezi urozeným pánem panem Janem z Pernštaina a na Helfnštaině s jedné, a urozeným a statečným rytířem panem Janem Planknarem z Kynšperku na Vladislavi, sudím knížetstvie Opavského, z strany druhé, abychom je o to o všecko smluvili a přátelsky srovnali: kdež pak my nadepsaní komisaři a prostředkové podle takového JKMti poručení, majíce k sobě od obojí strany při- dané přátely urozené pány pana Jaroslava z Šelnberka a z Kosti na Hrádku nad Sázavou, najvyššího komorníka královstvie Českého, a pana Hynka Atrzpacha Berku z Dubé a z Náchodu oc, tu všecku věc mezi stranami vyslyševše, spolu s nimi takto o tom mezi týmiž stranami na místě JKMti s jich obojí dobrü vuolí vypovídáme.

Předkem, jakož jest pan Jan z Pernšteina téhož pana Jana Planknara před JKMt obeslal z toho, kterak jest o témž pánu z Pernštaina psal nebožtíku panu Jaroslavovi mladšímu z Selnberka; druhé, co jest též v domě pana Jiříka z Wartm- berka v Opavě u svatého Jana o nebožce paní Anně z Postupic a o dětech páně, kteréž spolu jměli, mluvil, a třetí, což se lépání a psaní cedulí v Ostravě a v Bohu- mine o témž Janu z Pernšteina oc dotýče, tak jakož obeslání, cedule i mluvení to

Archiv Cesky XX. 58



Text viewManuscript line view