EN | ES |

Facsimile view

1094


< Page >

z let 1540 a 1541. 451

nynějším i budoucím, a to za sto zlatých minci v zemi berný, šest a třidceti groší slezských za zlatý čtouce, a šest bílých peněz ancbo dvanécte haléří drobných za groš počítajíc, kteréž sto zlatých Jiřík Lojek nebožtík k věčnému zádušství svému na poživení chudině do špitále Těšínského jest odkázal; kterýžto plat svrchu psaný burgmistr a rada města Fryštáta na místě vší obce mají a povinni budou dáti à spraviti a svým nákladem dovésti a poloziti v ruce a moc burgmistra, rady a špi- tálným v Těšíně nynějším i budoucím, bez fortelí a zmatkův všelijakých, kterýžto plat nikam než na chudinu do špitále obrácen býti .

A když by se měšťanům HFryštádským nadepsaný plat vyplatiti zdálo, tehdy purkmistru a radě města Těšína sto zlatých na minci, jak se svrchu píše, položiti mají; a oni za týž peníze zase jiný plat koupiti mají, tak aby tomu špitálu Těšín- skému na věčné časy nezahynul. Pakliž by svrchu psaní měšťané Fryštádlští tohož platu sedm zlatých na čas jmenovaný, totiž na den sv. Jiřího, vydati zanedbali a již podle zápisu tohoto na éas nezpravili, i podvolili se, Ze ouředník náš Fryštádský nynější i budoucí měšťanům a špitálným Těšínským služebníka dáti , kterýž měšťanům Fryštátským podle obyčeje a zvyklosti země tejto těži bráti . Pakli by Fryštádlští i na to nedbali, podvolili se dobrovolně, že je měšťané Těšínští, totiž burgmistr, starší anebo špitální budou moci právem stavovati po statky jejich, kdež je koli miti a piistihnouti moci budou. A kdyż by peníze hlavní Fryštátští položiti chtěli, tehdy plat zasedělý, by který zadržán byl, pii jistiné polożiti maji a po- vinni budou. Kteréhožto kupu a prodaje my k jejich obapolné pilné prosbě mocí listu tohoto, tak jako se svrchu piSe, potvrzujeme. Tomu na svědomí a pro lepší jistotu naši vlastní pečeť jsme k tomuto listu zavěsiti rozkázali. Jenž dán v Těšíně ve středu den sv. Floriána léta božího tisícího pětistého čtyřidcátého prvního. Při tom jsou byli urození a slovutní věrní milí Ferenz z Budína, úředník náš Těšínský, Vaněk Vilopolský, Kašpar Marklovský a Johannes Špann, který tento list psal.

Op. v sb. priv. městsk. v arch. zemsk. král. Česk.

432. Eliška z Postupic pohání bratra svého Viléma z Walšteina, aby předložil re- gistra důchodů ze statkův otcovských, o něž se s bratrem Karlem rozdělil, a mimo to aby

připojil listy Jana z Pernšteina, jichž prý ona k svědomí potřebuje. Půhon vloZen 1541 v pátek po sv. Stanislavu [13. kvótna]. (DZ. m. I. F. 19.)

433. Jan z Pernsteina dovoluje, aby měšťané Pardubští z Jednoty Bratrské na předměstí dům se stavením k tomu potřebným ke schůzkám náboženským i k obývání jich správce duchovního užívati mohli, i osvobozuje takový dům i správce ode všech dávek, robot, vojny. V Par- dubicích 1541, 26. května. My Jan z Pernšteina a na Helfenšteině sc, pán a pravý dědic panství Par- dubského, oznamujem tímto listem obecně přede všemi, kdež čten neb čtúci slyšán 67"



Text viewManuscript line view