EN | ES |

Facsimile view

1094


< Page >

430 C. XXV. Listiny pánův Jana a Vojtěcha z Pernšteina

75 hi. stifbrn., takovou měrou, aby z toho dvoru každoročně platili 4 . gr.; Pernštein stvrzuje dále, že od robot dvorských jsou osvobozeni. Na Tovačově v outerý den rozeslání sv. apoštolů (15. července) 1539. (Mus. Frant. v Brně, priv. Tovač. 1396.)

403. Král Ferdinand k přímluvě Jana z Pernšteina dává městu Prostějovu 3 trhy koňské, a sice ve středu a ve čtvrtek po neděli Oculi, druhý ve středu a ve čtvrtek po ne- děli květné, a třetí v středu a ve čtvrtek po sv. Bartoloměji. Ve Vídni v outerý den sv. Maří Majdaleny (22. července) 1539. (Opis nověj. ve sbírce priv. městsk. arch. zemsk. kr. Česk.)

404. Dobeš Černohorský z Bozkovic dává jako věřitel moc a právo bratru svému vlastnímu Tasovi Černohorskému z Bozkovic na dlužní list 7000 zl., kteréž mu Jan z Pern- šteina dluhuje. Na Rosicích 1539, v středu po sv. Jakubu [30. července]. (Orig. perg. v stát. a dvor. arch. ve Vídni.)

405.

Smlouva mezi Janem z Pernšteina a knězem Ondřejem opatem kláštera Louckého, vedle kteréž postupuje opat podací kostela sv. Jana ve Vrahovicích Pernšteinovi, začež tento pouští faru a podací kostela ve Fryšově témuž klášteru. V Brně 1539, 27. srpna.

Léta Páně tisícého VÝXXXIX* v středu po sv. Bartoloměji apoštolu Páně v Brně, na mocné povolení vysoce duostojných v Bohu otci pánuov pana Jeronyma titule svatého Grysogona svaté římské církve kněze kardinála arcibiskupa Brundu- zinského, v království Uherském, Českém a markrabství Moravském a zemí i panství slava biskupa Olomúckého, mezi námi Janem z Pernšteina a na Helfenšteině oc z jedné, a knězem Ondřejem opatem i vším konventem kláštera Louckého u Znojma zákona premonstranského v biskupství Olomúckém z strany druhé, stala se jest smlúva dobrovolná, frejmark a směna celá a dokonalá o podací kosteluov v Vrahovicích a v Fryšově, a to taková: Jakož my nahořepsaný kněz Ondřej opat s konventem svejm máme podací svý kostela svatého Jana v Vrahovicích blíž Hrušovan ležících, ve vsi již psaného pana z Pernšteina, kteréž nám a klášteru našemu se vším právem a příslušenstvím přísluší, kterýžto kostel sv. Jana pode vsí Vrahovicemi mezi rybníky na mokřinách leží, kterýž se neopravuje, ale čím dále vždy víc se spouští a kazí; k kterémužto kostelu a podací oužitkuov žádných nepřichází ani náleží, než z samé vsi Vrahovic, na kteréžto oužitky kněží tu trvati a stálí býti nemohú. Protoz pro zlepšení kláštera našeho ten kostel svrchupsany svatého Jana s podacím, což k tomu podací a faře od starodávna náleželo a náleZí, freymarkem a smóni se všemi a všelijakými užitky a požitky a grunty nahořepsanému panu Janovi z Pern- šteina, erbóm a budoucím potomkóm jeho pustili sme a postoupili, pouštíme a postu- pujem k jich vlastnímu dědičnému držení a požívání, nic sobě tu na tom kostele a podacím práva, panství ani kterého vlastenství nepozůstavujíce ani zachovávajíce ani budoucím potomkóm našim.



Text viewManuscript line view