EN | ES |

Facsimile view

1094


< Page >

426 C. XXV. Listiny pánův Jana a Vojtěcha 2 Pernsteina

rybník dělati, to budou moci učiniti, ale však s tou výminkou, aby oni vody jednu polovici přes své grunty tou struhou předse pánu tak, jak se nahoře píše a vysvětluje, pouštěli, pokudž toho pánu potřeba jest. Než cožkoli by pán sobě k struze dělání těch gruntův bral a potřeboval, tak jakž nahoře dotčeno jest, o to se oni Hradečtí (s] svejmi poddanejmi bez všelijaké nesnáze a urovnávání panského s nimi snésti a srovnati mají.

Což se pak těch všech půhonů mezi pánem a Hradeckejmi o tyto artykule napřed psané vzniklých dotýče, ty všecky mezi nimi zdviháme a v niveč obracujeme. A tuto smlouvu slíbily sou sobě oboje strany řádně ve všech artykulich zdrzeti a zachovati.

Kdež pak na zdržení a pro lepší toho jistotu k těmto smluvám pán z Pern- šteina a oni Hradečtí pečeti své vlastní ďali sou přivěsiti. A my nadepsaní prostředník a smlouvce od stran obojích vydaní též pro lepší zdržení k této smlouvě sme pečeti své přivěsili; kdež toho jedna každá strana smlouvu zpečetěnou a ztvrzenou mají. Stalo se léta a dne svrchupsaného.

Zbytek urbáře někdy v Golč. Jeníkově f. 87. Též opsáno v knize někdy Pardubské v archivě Če- ského Musea za instrukcí hejtmanskou z roku 1673.

392. Jan z Pernšteina propouští Prostějovským k žádosti jich některé rybníky s mlejnem pod Zlechovem, začež jemu ročního platu 44 zl. mají odváděti; svoluje jim brusnici nebo pilu si udélati oc. Na Pardubieích v pátek den sv. Lucie (13. prosince) 1538. (Zemsk. arch. Brn. Boék. sb. é. 10238.)

393. Šebestian z Weitmile přiznává, jakož někdy slíbil s hrabětem Jeronymem Slikem za hrabóte Hanuse z Hardeku pani Johance z Ronova za 300 zl. uhersk., kteróż summy po- lovice nálezem při úřadu purkrabském mu přisouzena byla, že tuto částku 150 zl. uhersk. od Jana z Pernšteina za Hanuše z Hardeku přejal, vyzdvihl a zaplatil. V Praze 1538 v pátek den sv. Lucie (13. prosince). (Orig. pap. v arch. míst. král. Česk. č. 968.)

394. 1538 Jindřich Střela z Rokyc přiznává : jakož tvrz Vyšehňovice, dvůr poplužní sc Janovi z Pernšteina za 1250 [В gr. prazsk. dskami zapsal, že dědictví takové spravuje dědi- nami svými, kteréž a míti bude. (DZ. 45. B. 11.)

395. Smlouva mezi Janem z Pernšteina a konventem kláštera Matky boží ve Znojmě, kterouž propouští se od fary sv. Michala v Lech{o]vicich čtyry lány rolí a luk Janovi z Pern- šteina, začež jmenovaný 7'/, (| gr. ročního platu dávati . Ve Znojmé. Bez data [1538]. (Arch města Brna, cod. Pernst. č. 182 f. 854.)

396. (1538?) Smlouva mezi Janem z Pernšteina a Jiříkem Žabkou z Limperku o čistění, opatření strouhy u Pohořelice. (List. necelá v arch. m. Brna, cod. Pernst. 132 f. 358.)

397. Jan z Pernšteina propouští městečku Křižanovu desátky obilné z dědiny Svinů na vychování školního správce Křižanovského. Na Pernšteině 1539, 20. ledna. My Jan z Pernštaina a na Helfenštaině i s erby svajmi, pán a pravý dědic panství Pernštainského, jakož nynějšího věku tak budoucím tímto listem naším, jichž dojde, oznamujem, že sou předstoupili před nás opatrní rychtář a konšelé na místě



Text viewManuscript line view