EN | ES |

Facsimile view

1094


< Page >

20 A. XXXII. Dopisy pánův Jana a Vojtěcha z Pern&teina

68. Vojtěch z Pernšteina, nejvyšší hofmistr král. Českého, žádá rady komorní, aby v neděli po Hromnicích (5. února) sešli se do Nymburka k poradě o rozepsání sněmu, kde by držán měl býti. Na Pardubicích v sobotu po sv. Pavla obrácení (28. ledna). (Sněmy české I. 341.)

Dne 7. února téhož roku nařizovali nejv. úředníci radám komory české, aby zámek Kolín, kdež příští sněm držán býti , zřídili a ku přebývání pro krále vším potřebným za- opatřili. V Nymburce v outerý po sv. Dorotě (7. února) 1531. (Sněmy české I. 342.)

69. Ferdinand král komoře české: že Vojtěch z Pernšteina vyšle některého úředníka a lidi své, aby rybník při panství Kolinském rybami osazen byl, protož aby takovým vyslaným lidem podpora ve všem byla dána. V Brně dne 1. dubna 1531. (Arch. místodrž. král. Česk. Registra knih poselacích (Missiven) 1531—6, 8. sv., fol. 10. List německý.)

70. Jan ml. z Žerotína a na Strážnici Půtovi Rokytnickému z Ludanic: poněvadž pán z Pernšteina dal mu dceru pannu Johanku za manželku, a svatba v neděli po Hromnicích (4. února 1532) na Prostějově slaviti se bude, prosí ho, aby přijel tamže na svatbu. Na Strážnici 26. prosince 1531. (Orig. v arch. Třeboňském.)

71. Výňatek z listu Vojtěcha z Pernšteina, jako hejtmana zemského, o placení cla lidí rytířských v Bydžově. S. d. (1581?)

Co se toho cla dotýče Bydžovského, kteréhož by osoby z stavu rytíř- ského platiti z věcí na prodaj vezených nechtěli, velmi krátce sem o to s panem Janem Žateckým mohl rozmlúvati, neb jeda k němu na hrad, potkal sem jej, an preč jede, a pánuov při dskách nebylo, neb byli u nemocného u pána Zuba na Zápích; než s p. Ambrožem sem mluvil a jeho žádal za paměť, stal-li jest se kdy jaký o takovú věc nález, aby mi oznámil, čímž bych se mohl zpraviti a VMti také oznámiti. I pověděl mi, že neví o žádném nálezu, aby se kdy o takovú věc kdy stal, kromě ten mezi stavy králem Vladislavem slavné paměti učiněný, a kteréhož artykul vypsaný ráčili ste mi poslati; a podle toho oběma se nám vidí, že by měli býti povinni to clo platiti, poněvadž věci své vezou na prodaj a z toho ziskuov i uzitkuov: svých hledají, a vysazených trhuov a jarmarkuov v městech a městečkách užívati chtějí. Pak nechť Bydžovští to učiní: ktož by jim tak zúmyslně clo projížděli a platiti ho nechtěli, ty věci obstavují a ve jméno boží, požene-li VMt kto proto a bude-li je chtieti z toho viniti, račtež toho štěstí koštovati; co v tom bude právem nalezeno Bydžovským, tím se spraví a budá védéti, budou-li jmíti takové clo bráti cili nic na potomní časy. Však se na to veliký náklad neučiní, a bez pochyby když jednomu obstaví jeho věci a clo sobě vezmou, že snad někto se o to pokusí, aby je z toho vinil, a tudy ta věc k svému konci přijde, že se to rozezná, co jich jest a co jim spravedlivě náleží, aby při tom byli zuostaveni.

Lib. Mem. I. civ. pag. 186 města Bydžova.



Text viewManuscript line view