Dependency Tree

Universal Dependencies - Czech - CAC

LanguageCzech
ProjectCAC
Corpus Parttrain
AnnotationHladká, Barbora; Zeman, Daniel

Select a sentence

Showing 1 - 100 of 119 • previousnext

s-1 Oslavami třicátého výročí Slovenského národního povstání vzpomínáme současně v těchto dnech i na další významnou událost novodobých dějin našich národů.
s-2 Je to třicáté výročí vstupu sovětských vojsk a československých vojenských jednotek v SSSR na území Československa a zahájení přímého osvobozování naší vlasti z několikaleté nenáviděné fašistické nadvlády.
s-3 Tyto události bezprostředně souvisely s úderem sovětské armády přes Karpaty na pomoc Slovenskému národnímu povstání.
s-4 Jeho hlavní součástí byla Karpatsko-dukelskáoperace, které se v sestavě sovětské armády významně zúčastnil i Československý armádní sbor v SSSR.
s-5 Boje na Dukle, k nimž došlo v rámci úderu sovětské armády na pomoc Slovenskému národnímu povstání na podzim roku # , právě před třiceti lety, byly nedílnou součástí druhé světové války, celosvětového zápasu národů proti fašismu a našeho národně osvobozeneckého hnutí.
s-6 Z tohoto zorného úhlu je také třeba posuzovat a hodnotit jejich průběh i význam.
s-7 Vedoucí silou v boji našeho lidu proti nenáviděné fašistické nadvládě za druhé světové války byla od samého počátku Komunistická strana Československa.
s-8 Strana soustřeďovala kolem sebe všechny vlastenecké a pokrokové síly českého i slovenského národa a sjednocovala je do spravedlivého boje proti fašistickým okupantům za osvobození země a za spravedlivé sociální uspořádání poválečného života.
s-9 Základním politickým cílem strany v odboji proti okupantům byla obnova samostatnosti a nezávislosti Československa, jehož charakter však měl být podstatně jiný než v předválečném období.
s-10 V souladu s národním osvobozením mělo být dosaženo i sociálního osvobození pracujícího lidu.
s-11 K tomuto cíli směřovalo přerůstání národně osvobozeneckého boje v národní a demokratickou revoluci a později v revoluci socialistickou.
s-12 Proto strana usilovala o všestranné rozvíjení aktivního národně osvobozeneckého boje proti okupantům ve všech vrstvách národa pod vedením dělnické třídy a o vytvoření široké Národní fronty všech sociálních sil ochotných bojovat proti fašismu.
s-13 Přitom vycházela z reálné skutečnosti, že republika bude osvobozena s rozhodující pomocí Sovětského svazu a jeho armády, což umožní rozvinout účinné formy boje proti okupantům včetně ozbrojeného vystoupení a všelidového protifašistického povstání.
s-14 V souladu s touto koncepcí považovala strana za hlavní proud našeho odboje domácí frontu, s níž byl v plném politickém souladu odboj zahraniční.
s-15 Důležitou sílu protifašistického odboje viděla pak i ve vybudování nových ozbrojených sil.
s-16 Jejich jádrem se měly stát československé vojenské jednotky budované za druhé světové války na území Sovětského svazu.
s-17 Ty měly postupně vyrůst v silný a aktivní nástroj protifašistického odboje a stát se spolu s partyzánskými jednotkami základem nové Československé lidové armády.
s-18 Úspěšná realizace * linie boje za národní a sociální osvobození mohla být dovedena k vítěznému konci jedině ve spojenectví se Sovětským svazem.
s-19 Proto strana od počátku usilovala o pevný bojový svazek s ním.
s-20 Vyvrcholením tohoto úsilí o orientaci našeho odboje a celé zahraniční politiky bylo podepsání Spojenecké úmluvy v červenci # a později, v prosinci # , uzavření Československo-sovětskésmlouvy.
s-21 Oba dokumenty se staly základem spolupráce našich národů jak v průběhu války, tak i v poválečném období.
s-22 Hlavním spojencem našeho lidu v jeho národně osvobozeneckém boji proti hitlerovským okupantům se tak stal Sovětský svaz a jeho slavná armáda.
s-23 To mělo tím větší význam, že SSSR byl také hlavní silou v celosvětovém boji národů proti fašismu.
s-24 Sovětský svaz byl naší jedinou oporou již v předvečer druhé světové války, kdy se buržoazní Československo stalo jako jeden z prvních států obětí fašistické agrese v Evropě.
s-25 V těžkých podzimních dnech roku # jako jediný neochvějně podporoval spravedlivé snahy našeho lidu po zachování svobody a nikdy neuznal potupný mnichovský diktát.
s-26 V průběhu války, která brzy na to zachvátila téměř celý svět, obětavě poskytoval našemu lidu všestrannou pomoc v jeho národně osvobozeneckém boji.
s-27 Zvláště je třeba zdůraznit nezištnou pomoc při budování vojenských jednotek v SSSR, obětavou podporu při organizování partyzánského hnutí na okupovaném území Československa, materiální i konkrétní vojenskou pomoc Slovenskému národnímu povstání i Květnovému povstání českého lidu a zejména přímé osvobození Československa z fašistické nadvlády, zahájené před třiceti lety na Dukle.
s-28 Všechna lidová povstání proti hitlerovským okupantům, k nimž došlo ke konci druhé světové války v různých evropských zemích, byla úzce vázána na blízkost fronty.
s-29 Vzhledem ke stále velké síle hitlerovské válečné mašinérie mohl být úspěch těchto povstání zajištěn jedině rychlým příchodem osvobozeneckých vojsk zvenčí.
s-30 To se plně projevilo i v případě Slovenského národního povstání, jemuž mohl nejúčinnější pomoc poskytnout jedině Sovětský svaz a jeho armáda.
s-31 Sovětský svaz odolal v roce # překvapivému útoku fašistického Německa, v mohutných bitvách u Moskvy, u Stalingradu, u Kurska i jinde vyčerpal nepřítele a postupně vyrovnal jeho počáteční převahu, což mu umožnilo přejít ze strategické obrany do útoku.
s-32 V létě roku # , kdy na Slovensku pod bezprostředním dojmem událostí na sovětsko-německéfrontě dozrávaly podmínky k celonárodnímu protifašistickému povstání, měla již sovětská armáda běh událostí plně ve svých rukách a systematicky na celé šířce fronty porážela fašistická vojska.
s-33 Mohutnými údery neustále drtila jejich odpor, vyháněla je ze zbývající části okupovaného území Sovětského svazu a svým vítězným postupem přinášela svobodu ujařmeným evropským národům.
s-34 Pod dojmem velkých vítězství Sovětského svazu a jeho armády ve válce sílil v celém Československu, podobně jako i v jiných zemích, národně osvobozenecký protifašistický boj.
s-35 Perspektiva brzkého příchodu sovětské armády pak byla jedním z hlavních momentů, který urychlil na Slovensku koncem srpna roku # přerůstání hnutí odporu v celonárodní ozbrojené povstání proti domácímu klerofašistickému režimu a proti pokusu hitlerovců o otevřenou okupaci země.
s-36 Na Slovensku probíhaly již delší dobu přípravy k celonárodnímu protifašistickému povstání, v němž vedoucí silou byla Komunistická strana Slovenska, která byla v době organizačně samostatná, jak to vyžadovala situace, čelnou osobností ve straně i v povstání byl Gustáv Husák, dnešní generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa.
s-37 Slovenští vlastenci se rázně postavili proti pokusu hitlerovců o otevřenou okupaci Slovenska.
s-38 Tak se od srpna # rozpoutaly na různých místech země houževnaté boje, kterých se zúčastnili nejen partyzáni, ale také jednotky urychleně mobilizované slovenské armády a široké masy obyvatelstva.
s-39 Nepřítel nasadil k potlačení povstání značné síly, začal osvobozenecké jednotky zatlačovat na střední Slovensko a během několika dní je sevřel souvislým kruhem obklíčení.
s-40 Základní podmínkou konečného úspěchu povstání na Slovensku bylo uskutečnění jeho přímého spojení s postupujícími vojsky sovětské armády.
s-41 Tímto duchem byla také vedena v Moskvě jednání o pomoc Sovětského svazu, o kterou žádali již v srpnu # představitel ilegálního vedení Komunistické strany Slovenska a Slovenské národní rady Karol Šmidke, představitel moskevského vedení Komunistické strany Československa Klement Gottwald a velvyslanec v Moskvě Zdeněk Fierlinger.
s-42 Vrchní velení sovětské armády a vláda Sovětského svazu rozhodly vyhovět této žádosti a poskytnout povstání urychleně účinnou pomoc, jejíž hlavní formou měl být úder sovětských vojsk přes Karpaty na Slovensko.
s-43 Dále měla být poskytnuta pomoc dalším vysíláním organizátorů, vedení a řízení bojů a také pomoc materiální vzdušnou dopravou zbraní, munice a jiných potřeb k vedení boje.
s-44 Kromě toho měly být urychleně přesunuty na Slovensko i výsadkové a letecké jednotky, které vznikly v průběhu války na území SSSR.
s-45 Jako nejvýhodnější směr pomoci sovětské armády Slovenskému národnímu povstání byly zvoleny cesty vedoucí přes Dukelský a Laboreckolupkovský průsmyk, který ležel v operačním pásmu vojsk na styku ukrajinského frontu.
s-46 Proto také byla pro úder na Slovensko určena vojska na levém křídle ukrajinského frontu maršála * Koněva a část sil na pravém křídle ukrajinského frontu generálplukovníka * Petrova.
s-47 Jim vstříc měla udeřit vojska dvou slovenských divizí rozmístěných na severovýchodu země, kde ovládaly karpatské přechody.
s-48 Ke společné činnosti s nimi měla být v prostoru Stropkova vysazena na padácích paradesantní brigáda vzniklá počátkem roku # na území Sovětského svazu.
s-49 Koordinovaným úderem sovětských vojsk zvenčí a slovenských jednotek společně s paradesantní brigádou v SSSR zevnitř měl být prolomen tvořící se obkličovací kruh nepřítele kolem prostoru povstání a mělo být dosaženo jeho spojení s osvobozeneckými vojsky sovětské armády.
s-50 Nepříteli se však podařilo ve dnech # srpna # září neočekávaným úderem odzbrojit obě východoslovenské divize, nedostatečně připravené na přechod na stranu povstání.
s-51 Za této situace by bylo vysazení paradesantní brigády v SSSR k ovládnutí karpatských průsmyků riskantní, a proto byl jejich přesun na Slovensko dočasně odložen.
s-52 Tíha úkolu prolomit nepřátelský kruh obklíčení pak zůstala jen na úderu sovětské armády zvenčí.
s-53 Hned na samém počátku příprav úderu přes Karpaty na pomoc Slovenskému národnímu povstání bylo rozhodnuto, že se ho v sestavě sovětských vojsk zúčastní i československé vojenské jednotky v SSSR.
s-54 Tyto jednotky vznikly v průběhu druhé světové války na území Sovětského svazu a od roku # se zde aktivně podílely na bojích proti okupantům.
s-55 Na jaře roku # se již rozrostly v * armádní sbor, který byl nasazen poprvé do bojů právě v rámci úderu vedeného sovětskou armádou přes Karpaty na pomoc Slovenskému národnímu povstání.
s-56 Základní součástí úderu sovětské armády přes Karpaty na pomoc Slovenskému národnímu povstání byla Karpatsko-dukelskáoperace, jejímž provedením byla pověřena sovětská armáda pod velením hrdiny Sovětského svazu, gardového generálplukovníka * Moskalenka.
s-57 Úkolem armády bojující na levém křídle ukrajinského frontu bylo prolomit nepřátelskou obranu u polského města Krosna, po zasazení tankových a jezdeckých svazků proniknout rychle na jih, překročit v prostoru Dukelského průsmyku polsko-československéstátní hranice a postupovat dále na Prešov.
s-58 V součinnosti s částí sil gardové armády generálplukovníka Grečka bojující na pravém křídle ukrajinského frontu, která měla současně útočit od Sanoku směrem na Laborecko-lupkovskýa na Ruský průsmyk, měla vojska armády proniknout na severovýchodní Slovensko, kde měla navázat součinnost s jednotkami slovenské armády a s partyzány.
s-59 Tím mělo být proraženo nepřátelské obklíčení Slovenského národního povstání a mělo být uskutečněno přímé spojení sovětské armády se slovenskými vlastenci.
s-60 Úderu na Slovensko se měl v sestavě sovětské armády zúčastnit i Československý armádní sbor v SSSR.
s-61 Jeho úkolem bylo postupovat zpočátku ve druhém sledu armády a po zasazení do boje zrána druhého dne operace u města Dukly měl útočit za sovětskými tankovými svazky podél hlavní silnice přes Dukelský průsmyk.
s-62 Úder přes Karpaty na Slovensko byl urychleně připraven ve velmi krátké době necelého týdne.
s-63 Zahájila ho pak ráno # září # vojska armády průlomem nepřátelské obrany severozápadně od Krosna a příštího dne, # září, se k nim připojil i útok gardové armády u Sanoku.
s-64 Útok probíhal zpočátku úspěšně.
s-65 Svazky ve středu sestavy armády prolomily již dopoledne # září první pásmo nepřátelské obrany severozápadně od Krosna a začaly postupovat k jihu.
s-66 Přitom od # září se v jeho sestavě účinně na bojích podílel i * armádní sbor v SSSR.
s-67 Také pravé křídlo gardové armády zdolalo odpor hitlerovců u Sanoku a začalo pronikat na jih.
s-68 Německé fašistické velení si však velmi dobře uvědomovalo nebezpečí, které mu hrozilo proniknutím sovětské armády na Slovensko.
s-69 Proto začalo k zastavení postupu osvobozeneckých jednotek rychle stahovat stále nové a nové síly, především proti armádě na dukelský směr.
s-70 Do poloviny září sem přisunulo několik dalších divizí, mezi nimi i dvě tankové s velkým množstvím dělostřelectva a jiné bojové techniky.
s-71 Tak v krátké době zvětšilo své síly na dukelském směru téměř na trojnásobek, ze tří divizí na osm a půl, z čehož dvě byly tankové.
s-72 Tím nepřítel vyrovnal převahu sovětských vojsk v množství sil a prostředků, a dokonce dočasně získal převahu v tancích.
s-73 Soustředěním značných sil a prostředků na dukelský směr se nepříteli po úporných týdenních bojích podařilo postup armády dočasně zadržet asi # * od československých hranic, před polskými městy Jaslo, Žmigród, Nowy a Dukla.
s-74 K tomu přispělo i to, že již počátkem září se mu podařilo odzbrojit obě východoslovenské divize, které měly úderem do týlu nepřítele usnadnit postup sovětských vojsk na Slovensko.
s-75 Zadržení úderu armády se snažil velitel ukrajinského frontu čelit zasazením # gardového jezdeckého sboru generálporučíka Baranova, který již # září pronikl podél silnice ze Žmigródu Noweho na Zborov na naše hranice.
s-76 Nepříteli se sice podařilo odříznout * sbor od hlavních sil armády, ten však po několikadenních bojích v obklíčení postupoval v jeho týlu dále a # září pronikl na území Československa.
s-77 Po pět dní se pak udržel v několika našich obcích jihozápadně od Dukelského průsmyku.
s-78 Přestože úder obou sovětských armád na styku * a ukrajinského frontu byl krátce po zahájení v karpatském předhůří asi # * od slovenských hranic nepřítelem zadržen, jeho vliv se plně projevil v usnadnění situace povstání na Slovensku, zejména na východě země.
s-79 Nepřítel byl totiž přinucen rychle sem přisunout, hlavně na dukelský směr, značné síly z přilehlých i vzdálenějších úseků fronty, ze svého zázemí i ze Slovenska.
s-80 Tak ve dnech # # září velení nepřátelské samostatné armádní operační skupiny Heinrici, která se bránila na Poloninských Karpatech a která také vedla od východu úder proti Slovenskému národnímu povstání, přemístilo proti armádě od Popradu, Prešova a Giraltovců různé útvary a jednotky v hodnotě asi dvou divizí o celkovém počtu kolem # mužů, se značným počtem dělostřelectva a tanků.
s-81 V důsledku toho se zeslabil jeho tlak od východu proti povstání na Slovensku, což také umožnilo stabilizovat povstaleckou frontu zejména na východě země.
s-82 Pro neustálý velký odpor nepřítele nabyla Karpatsko-dukelskáoperace v polovině září zdlouhavého charakteru.
s-83 Přitom je třeba připomenout, že v druhé polovině září se úder * armády a části sil gardové armády vedený přes Karpaty k přímé pomoci Slovenskému národnímu povstání v závislosti na celkovém rozvoji situace v jihovýchodní Evropě postupně rozrostl na útok i ostatních sil ukrajinského frontu.
s-84 Tento útok, trvající do počátku listopadu, během něhož sovětská vojska překročila celé Poloninské Karpaty a osvobodila Zakarpatskou Ukrajinu i s přilehlým severovýchodním cípem Slovenska, je znám pod názvem Východokarpatská operace.
s-85 Východokarpatské operace, první v sérii rozsáhlých operací sovětské armády za přímé osvobození Československa, jejíž nedílnou součást tvoří i Karpatsko-dukelskáoperace armády, se zúčastnili také někteří dnešní čelní představitelé Sovětského svazu a jeho armády.
s-86 Byl to například ve funkci náčelníka politické správy armády dnešní generální tajemník KSSS * Brežněv, ve funkci velitele gardové armády dnešní ministr obrany SSSR * Grečko, ve funkci náčelníka politické správy armády dnešní náčelník hlavní politické správy sovětské armády a vojenského námořnictva * Jepišev a další.
s-87 I ve druhé polovině září, stejně tak jako potom po celý říjen byl útok osvobozeneckých vojsk na Poloninských Karpatech v rámci celé Východokarpatské operace neustále zdržován úpornou obranou a silnými protiúdery nepřítele, který sem i nadále stahoval další a další posily.
s-88 Hlavně na dukelský směr.
s-89 Postup byl také zdržován velmi těžko schůdným horským zalesněným terénem, do něhož postupně osvobozenecké jednotky pronikly, a krajně nepříznivým počasím, častými dešti, podzimními plískanicemi nebo hustými mlhami.
s-90 Přesto sovětské a československé jednotky po dlouhých a těžkých bojích zdolaly nepřátelskou obranu na jednotlivých karpatských hřbetech, překročily na severovýchodním Slovensku naše státní hranice a od konce září začaly postupně pronikat na území Československa.
s-91 Jako první vstoupily na naše státní území již # září severozápadně od Medzilaborců svazky * gardové armády, jimž se pak příštího dne, # září, podařilo v tomto prostoru osvobodit i první československou obec Kalinov, byly to jednotky # horského sboru generálmajora * Vedenina.
s-92 Vytrvalý odpor nepřítele způsobil, že úder osvobozeneckých vojsk na pomoc Slovenskému národnímu povstání neprobíhal podle původního plánu, ale značně se zdržel.
s-93 Proto také Karpatsko-dukelskáoperace, která byla hlavní součástí tohoto úderu, se protáhla na dobu téměř tří měsíců.
s-94 Trvala do počátku prosince, kdy byla zakončena přechodem vojsk * armády do obrany na horním toku řeky Ondavy.
s-95 Bojů na Dukle se v rámci Karpatsko-dukelskéoperace zúčastnily téměř nepřetržitě, převážně na směru hlavního úderu armády, jednotky * armádního sboru v SSSR pod velením brigádního generála Ludvíka Svobody, dnešního prezidenta ČSSR, který byl do čela sboru postaven dne # září # .
s-96 Na území Polska to byly zejména boje u osad Machnówka, Wrocanka, Bóbrka a Kobylany na kótě # severozápadně do města Dukly, o osadu Besko a město Duklu na kótě # Hyrowa Góra, o osady Barwinek a Zyndranowa a o vlastní Dukelský průsmyk na polsko-československýchhranicích.
s-97 Na území Československa to pak byly boje v prostoru osad Šarbov, Vyšný a Nižný Komárnik, Krajná, Bystrá, Medvedie a Korejovce, o výšiny, kóta # Obšár, kóta # Javíra a kóta # Hrabov, na horním toku řeky Ondavy, při osvobozování měst Svidníka a Stropkova a další významné boje.
s-98 Na všech těchto místech podali českoslovenští bojovníci mnoho příkladů statečnosti, osobního hrdinství a sebeobětování v tvrdých bojích proti houževnatě se bránícímu fašistickému nepříteli.
s-99 Po dlouhých, složitých a těžkých bojích se podařilo jednotkám * armádního sboru v SSSR dne # října ovládnout Dukelský průsmyk a vstoupit zde na území vlasti.
s-100 Byl to významný okamžik v historii našeho vojska v SSSR, které tak zakončilo jednu etapu své bojové cesty z Buzuluku do Prahy a přeneslo svou činnost ze zahraničí na území Československa.

Text viewDownload CoNNL-U