Dependency Tree

Universal Dependencies - Czech - CAC

LanguageCzech
ProjectCAC
Corpus Parttrain
AnnotationHladká, Barbora; Zeman, Daniel

Select a sentence

Showing 1 - 100 of 171 • previousnext

s-1 Kontraktivní tkáň kosterního a srdečního svalu tvoří protáhlé, poměrně velké buňky, dlouhé # * , o poměru # , jejichž nejnápadnější součástí, známou již od nejranějších mikroskopických studií, jsou myofibrily.
s-2 Jsou to asi # * silná cylindrická vlákénka procházející ve svazcích celou délkou svalové buňky a charakteristická příčným žíháním.
s-3 Proužky jsou zvláště nápadné v polarizovaném světle, kde se jeví jako pravidelné střídání izotropního a anizotropního úseku.
s-4 Uprostřed pruhu je velmi nápadná úzká tmavá linie.
s-5 Úsek mezi sousedními liniemi je asi # * dlouhý a představuje funkční jednotku sarkomeru.
s-6 Poněvadž proužky jednoho typu leží na sousedních myofibrilách vždy vedle sebe, žíhání je patrné i při menším zvětšení na celé buňce.
s-7 Hladké svaly však takové příčné žíhání nevykazují, a proto se nejprve hledala obecná podstata kontrakce spíše v hmotě, která svalovou tkáň tvoří, než v této strukturální charakteristice.
s-8 Tak již v roce # izoloval Kühne ze svalů bílkovinu, která tvořila asi # * hmoty, a nazval ji myosin, dnešní význam termínu myosin je trochu jiný.
s-9 V pozdějších letech se myosin mnohokrát opakovaně izoloval, stanovily se jeho vlastnosti, zejména vysoká viskozita a fibriární povaha, Edsall, Muralt.
s-10 Předpokládalo se, že je to bílkovina odpovědná za zkrácení svalových buněk, ale nebyl pro to dlouho žádný přímý důkaz.
s-11 v roce # uveřejnili dva moskevští badatelé, * Engelhardt a * Ljubimova, kratinké pojednání, jež rázem otevřelo novou etapu výzkumu.
s-12 Objevili, že myosin vlastnosti atpasy, tedy odštěpuje energii a volný fosfát z jediného konečného dodavatele energie pro biologické pochody ATPů.
s-13 Tato reakce se projevuje na samotném začátku stahu náhlým snížením * vlivem štěpícího se ATP, Cain a Davies, a tedy nepochybně klíčový význam v přeměně připravené chemické energie na mechanickou.
s-14 Koncem třicátých let začal pracovat v Szegedu na problému svalových bílkovin laureát Nobelovy ceny Albert Szent Györgyi.
s-15 Přestože byl se svými spolupracovníky válečnými událostmi odkázán na nejjednodušší vybavení, učinil řadu významných objevů trvalé hodnoty.
s-16 Všechny světové biochemické laboratoře pracující v tomto oboru na něho v pozdějších letech nějak navazovaly.
s-17 Szent Györgyi se však nevyhnul interpretačním omylům, především v pokusech o syntézu.
s-18 Jeho objekty, glycerinem extrahovaná vlákna či rekonstituované směsi čistých bílkovin, byly ještě příliš vzdálené skutečným poměrům ve svalu, kde pravě specifická strukturní organizace bílkovin tak významnou úlohu.
s-19 Když Szent Györgyi pozoroval na umělém vlákně nativního myosinu připraveném podle Webera zkrácení o # * délky vlivem ATP, se zdálo, že model kontrakce in vitro je objeven.
s-20 Ale nakonec se zase ukázalo, že je to náhodná podoba zevních projevů, i když příčinné vztahy tu svým způsobem existují.
s-21 Každá snaha vtěsnat svalovou kontrakcí do těchto raných biochemických modelů ztroskotala na tom, že nedovedla vysvětlit, čím se reakce spouští a jak odeznívá.
s-22 Postupně se však získávaly další údaje o biochemických vlastnostech kontraktilních bílkovin a o jejich vztazích, které jsou pro pochopení mechanismu kontrakce tak závažné, že je tu v krátkém přehledu vylíčíme.
s-23 Podrobné údaje se naleznou v monografických pracích, Szent Györgyi, Perry, Deyl a Rosmus, Katz, Syrový, Zachar.
s-24 Nejprve Banga a Szent Györgyi ukázali, že Kühnův myosin není jednoduchá bílkovina.
s-25 Krátkodobou extrakcí do roztoku neutrálních solí izolovali čistý myosin a Szent Györgyi jej pak připravil i v krystalické formě.
s-26 Molekulová váha myosinu byla dlouho sporná proto, že snadno tvoří polymery.
s-27 Různými metodami se však nakonec dospělo k shodnému výsledku.
s-28 Myosin je obsažen ve svalu v množství # * vlhké váhy a představuje přes # * strukturálních bílkovin svalu.
s-29 Tryptickým natrávením se může dále rozložit na dvě komponenty, meromyosiny, Gergely.
s-30 H-meromyosinje těžší, molekulová váha # * , globální povahu a je nositelem zmíněné atpasové aktivity.
s-31 Nověji se podařilo h-meromyosinrozštěpit ještě dále, na globulární subfragment, který zachovává atpasovou aktivitu, a na fibrilární subfragment, který tvoří spíš strukturální osu nebo stopku h-meromyosinu, Müller a Perry.
s-32 Oba subfragmenty jsou v h-meromyosinupo dvou.
s-33 Druhá komponenta čistého myosinu l-meromyosinje elongovaná a molekulovou váhu # * .
s-34 Při agregaci molekul myosinu jsou to právě tyto části, jež se k sobě navzájem přimykají a splétají se jako kabel, vytvářejíce společný skelet, z něhož pak do stran pod určitým úhlem vyčnívají funkční globulární hlavice h-meromyosinu.
s-35 Roku # izoloval v Szent Györgyiho laboratoři * Straub z původního Kühnova myosinu druhou složku bílkovinné povahy tvořící # * všech svalových bílkovin.
s-36 Protože měla stimulační vliv na myosinovou atpasu, nazval ji aktin.
s-37 Molekula aktinu globulární povahu a ve vyšších koncentracích neutrálních solí tvoří spontánně fibrilární polymer.
s-38 Proto se mluví o globulární a fibrilární formě aktinu.
s-39 Polymerizace proběhne velmi rychle v přítomnosti ATP, při čemž se odštěpí fosfát a adp se pevně váže na aktin.
s-40 Tomu odpovídá i skutečnost, že naprostá většina adp ve svalu je ve vazbě na aktin.
s-41 K přechodu jsou nutné dvojmocné ionty, největší citlivost je k vápníku, Kasai a Oosawa.
s-42 Čistý aktin tvoří dvojitou závitnici s pravidelnou periodicitou, přičemž jednotlivé molekuly aktinu jsou v řetězcích od sebe vzdáleny # * , Huxley, viz * .
s-43 Straubova původní představa, že polymerizace aktinu za spotřeby energie je modelem kontrakce a že depolymerizace odpovídá relaxaci, se dnes uvádí již jen jako historická zajímavost, ale snad ukvapeně.
s-44 Ukazuje se totiž, že pohyb membrán u nekontraktilních buněk nebo u jednobuněčných organismů je vyvolán fibrálními strukturami, které jsou tvořeny jedinou bílkovinou typu aktinu, Wessels.
s-45 Totéž se zjistilo o bakteriálních bičících, Lowy a Hanson.
s-46 Jedním z nejdůležitějších objevů Szent Györgyiho školy bylo zjištění, že aktin a myosin tvoří mezi sebou silnou fyzikálně, chemickou vazbu.
s-47 Vytvoření komplexu se projeví náhlým vzestupem viskozity, vyvločkováním superprecipitace a naopak disociace komplexu, poklesem viskozity.
s-48 Podstatné je to, že schopnost komplexu odštěpovat energii a fosfát z ATP je mnohem výraznější než u čistého myosinu a tuto schopnost stimulují ionty, zatímco slabší atpasovou aktivitu čistého myosinu stimulují spíše * .
s-49 Atpasová aktivita aktomyosinu je různá v různých typech svalů.
s-50 Nejvyšší je ve fázických svalech savců, nižší je v tonických svalech a myokardu a nejmenší u obojživelníků a jiných níže postavených živočichů.
s-51 Přitom je pozoruhodné, že aktivita těsně koreluje s rychlostí stahu, Barány, dokonce provede- li se zkřížená inervace mezi fázickým svalem a tonickým, pak se novým inervačním poměrům přizpůsobí do značné míry jak rychlost kontrakce, tak atpasová aktivita, Dubowitz.
s-52 Změny rychlostí srdečního stahu při jeho gradaci však s atpasovou aktivitou nesouvisí, jak ukázal nedávno Seagren, * a * .
s-53 Glykosidy, katecholaminy a tyroxin zvyšují rychlost stahu, ale nemají žádný vliv na aktivitu atpasy.
s-54 Postupem času se tvořil názor, že kontraktilní bílkoviny existují, alespoň in vitro, ve dvou základních formách.
s-55 V přítomnosti ATP * a * jsou aktin a myosin ve stavu disociace, při podráždění se ATP štěpí a vytvoří se pevný komplex, aktin-mg-myosin.
s-56 Do této představy však dobře nezapadal pronikavý vliv vápníku na stažlivost svalové tkáně.
s-57 Proto se obrátila pozornost biochemiků k výzkumu aktomyosinu na přirozenějším objektu, na izolovaných myofibrilách.
s-58 Zde se ukázalo, že vytvoření aktomyosinového komplexu skutečně velmi citlivě závisí na vápníku, Weber a Herz, * a * .
s-59 V tom byl nápadný rozdíl proti čistému rekonstituovanému aktomyosinu, který nejen není citlivý k iontům, ale ani k jiným inotropním látkovým vlivům, jako glykosidům a katecholaminům, Katz.
s-60 Ebashi a Kodama prokázali, že citlivost přirozeného aktomyosinu k vápníku je dána přítomností specifických bílkovin, které můžeme pro tuto vlastnost zařadit do skupiny modulačních nebo regulačních proteinů.
s-61 Již v roce # izoloval Bailey ze svalů kromě aktinu a myosinu bílkovinu a nazval ji tropomyosin.
s-62 Tvoří asi # * všech svalových bílkovin.
s-63 Dlouho se nevědělo, jakou by mohl mít funkci, i jeho lokalizace byla sporná.
s-64 Soudilo se, že by mohl patřit k strukturálním * , obsaženým především v * z-linie.
s-65 Corsi a Perry upozornili na to, že tropomyosin se zpravidla extrahuje společně s aktinem.
s-66 Zřejmě s ním tvoří další komplex, poněvadž zvyšuje jeho viskozitu, Ebashi a Komada, * je toto, že tropomyosin i v přítomnosti hořčíku a ATP úplně zamezí tvorbě aktomyosinového komplexu a uplatnění jeho atpasové aktivity.
s-67 Vliv tropomyosinu vymizí teprve v přítomnosti * , byť velmi malého množství.
s-68 Naproti tomu je- li aktin a myosin naprosto čistý, komplex se vytvoří i v přítomnosti ATP, Ebashi.
s-69 Tím se podařilo najít odpověď na otázku, která zůstávala jako nerozřešená záhada z předchozích let, proč se v klidu mimo stah atpasová aktivita myosinu neprojeví.
s-70 V Ebashiho laboratoři se potom podařilo od tropomyosinu, v tomto smyslu se dnes označuje jako nativní, oddělit další komponentu, troponin, Ebashi a Kodama.
s-71 molekulovou váhu # a ve svalu je obsažen v množství # * .
s-72 Váže se na vlastní čistý tropomyosin a jeho prostřednictvím na aktin po celé délce vlákna, Endo, * a * .
s-73 Současně troponin může vázat vápník.
s-74 Funkce komplexu troponin-tropomyosinje neobyčejně významná pro spuštění kontrakčního cyklu a na příslušném místě se k znovu vrátíme.
s-75 V roce # zjistili Hansonová a Huxley na myofibrilách izolovaných z kosterních svalů, že při selektivní extrakci myosinu pyrofosfátem, Hasselbach a Schneider, vymizí substance tvořící anizotropní zónu uprostřed sarkomer.
s-76 Při extrakci aktinu jodidem draselným, Szent Györgyi, vymizí hmota z izotropní zóny.
s-77 To rázem obrátilo zájem badatelů zabývajících se podstatou svalové kontrakce znovu ke struktuře, zejména k příčnému žíhání svalu.
s-78 O rok později uveřejnil jeden časopis v jednom čísle dokonce hned za sebou dvě práce vykonané zcela nezávisle, jinými metodami, ale se stejným objevným závěrem.
s-79 Navíc prvními autory obou prací byli britští fyziologové stejného příjmení, nejsou však příbuzní, Andrew Huxley a Hugh Huxley.
s-80 * Huxley a Hansonová pracovali na izolovaných myofibrilách z králičího psoatu a sledovali, jak se mění příčné žíhání za pasívního protažení a při kontrakci vyvolané přidáním ATP.
s-81 Ukázali, že šířka pruhu se nikdy nemění a změna délky sarkomer se uskuteční vždy jen na úkor pruhu.
s-82 Jasnější zóna uprostřed anizotropního úseku se při natažení preparátu rozšiřuje a při smrštění svalu mizí, přičemž vzdálenost okraje h-zónyod z-linieje kontaktní.
s-83 Při krajním smrštění se může uprostřed pruhu objevit namísto projasnění zhuštění materiálu.
s-84 Huxley a Niedergercke sledovali v interferenčním mikroskopu změny šířky jednotlivých pruhů na izolovaném vlákně žabího sartoria.
s-85 Použili tedy živého, přirozeného preparátu a dospěli k přesně týmž údajům.
s-86 Obě pracovní skupiny pak vyslovily shodný závěr, že v sarkomeře jsou kontraktilní bílkoviny aktin a myosin uspořádány do oddělených systémů vlákének, myofilament, která se v určitém rozsahu překrývají.
s-87 Zóna * je ten úsek, kam nezasahují myosinová vlákénka, a zóna * je oblast, kam již nezasahují aktinová myofilamenta.
s-88 Na příčném řezu mají myofibrily hexagonální strukturu.
s-89 Každé myosinové vlákénko je obklopeno v místě překrytí, v anizotropní části, sarkomery, šesti aktinovými.
s-90 Je- li řez veden uprostřed krajně smrštěné sarkomery, to je za okolností, kdy světlý pruh vymizí a místo něho vzniká tmavší centrální zóna, pak vidíme kolem myosinového vlákénka dvanáct aktinových.
s-91 Tenká aktinová myofilamenta zasahují do druhé poloviny sarkomery.
s-92 Při stahu reagují obě bílkoviny spolu v místech, kde na sebe naléhají, vyvíjejí na sebe vzájemný tah a oba systémy myofilament se do sebe zasouvají.
s-93 Po nějakou dobu se ještě uvažovalo o možnosti smršťování nebo svinování aktinu, folding-model, snad ve snaze zachovat něco ze starší hypotézy Straubovy.
s-94 Dnes však není sporu o tom, že systémy myofilament po sobě klouzají, sliding-model, a přitom nemění svou délku.
s-95 Další detaily ve struktuře sarkomery přinesla především elektronoptická pozorování.
s-96 Tenká aktinová myofilamenta vycházejí z linie * a dosahují na obě strany do vzdálenosti # * .
s-97 Linie * je v podstatě tvořena pravidelně organizovanou spletí aktinových vláken, která tu přecházejí z jedné sarkomery na druhou.
s-98 Tím se přenáší síla stahu na sousední sarkomery.
s-99 Aktinová filamenta mají tvar dvojité závitnice, nerozeznatelný od tvaru čistého in vitro polymerizovaného aktinu.
s-100 Jejich periodicita je však trochu jiná, což je dáno tropomyosinem na aktinové vlákno pevně vázaným, Cohen a Longley.

Text viewDownload CoNNL-U