Dependency Tree

Universal Dependencies - Czech - CAC

LanguageCzech
ProjectCAC
Corpus Parttrain
AnnotationHladká, Barbora; Zeman, Daniel

Select a sentence

Showing 1 - 100 of 172 • previousnext

s-1 S vlastnostmi hmotného světa a s jejich změnami se seznamujeme prostřednictvím svých smyslů buď přímo, nebo pomocí rozmanitých přístrojů.
s-2 Hmota se projevuje nesčetnými vlastnostmi a jejího názvu se používá v několika významech.
s-3 Předně je to obecný základní pojem ve smyslu filozofickém, pak fyzikální veličina, a také technologické označení hmoty stavební nebo plastické.
s-4 Proto je vhodnější název hmotnost, který lépe vystihuje určitou vlastnost tělesa projevující se setrvačností a tíhou, tíhovou silou v tíhovém poli.
s-5 Když sledujeme tíhu, velikost, tvar nebo teplotu fyzikálních těles, mluvíme obvykle o jejich stavových vlastnostech.
s-6 Chemie však klade a zodpovídá otázku, z čeho jsou tato tělesa, z jakých látek.
s-7 K tomu vyhledává takové vlastnosti, jimiž se určitá látka liší od jiných, látkové vlastnosti.
s-8 Cukr a sůl jsou chemické látky, které v denním životě poznáme podle chuti, naftalín podle zápachu.
s-9 V laboratoři můžeme určit četné jiné jejich význačné vlastnosti, z nichž některé, teplota, tání nebo hustota, se dají měřit a vyjádřit číselně.
s-10 Cukr zahříváním tmavne, uhelnatí a hoří, mění se v nové látky, sůl může roztát, ale zachovává si své význačné vlastnosti, nemění se v jinou látku.
s-11 Chemická látka je určena souhrnem význačných charakteristických látkových vlastností, jimiž se liší od jiných látek, jediná libovolná vlastnost proto nestačí k jejímu popisu.
s-12 Uvedený příklad naznačuje nejen různé vlastnosti látek, ale také jejich různé změny.
s-13 Při některých nevznikají nové látky, jsou to změny nebo jevy fyzikální.
s-14 Změny, při nichž vznikají nové látky nových význačných vlastností, jsou děje chemické nebo chemické reakce.
s-15 Tyto dvě skupiny jevů se obvykle nedají od sebe přesně odlišit, probíhají současně a vzájemně souvisí.
s-16 Při zahřívání mohou látky měnit své skupenství, což je změna fyzikální.
s-17 Zároveň se však mohou i rozkládat, a to je chemická reakce.
s-18 V chemické praxi pak zkoumáme vlastnosti látek metodami fyzikálními ( měříme teplotu tání a varu, hustotu) , chemickými ( rozklad látek, jejich vzájemné působení) a fyzikálně chemickými ( tepelné jevy při reakcích, účinky elektrického proudu) .
s-19 Smícháním látek uvedených v předchozím příkladě vzniká směs, v níž zůstávají zachovány význačné vlastnosti jednotlivých složek čili komponent, nevznikají nové látky.
s-20 Hrubé částice cukru, soli nebo naftalínu poznáme ve směsi pouhým okem podle tvaru nebo lesku a můžeme je mechanicky oddělit.
s-21 Malé částečky poznáme pod mikroskopem a dají se oddělit různými fyzikálními způsoby.
s-22 Takové směsi nazýváme nestejnorodé nebo heterogenní.
s-23 Ve směsích mohou být látky rozptýleny, dispergovány, v různém množství, v různém hmotnostním poměru složek, a na tom jsou závislé vlastnosti směsi jako celku.
s-24 V nadbytku soli nepoznáme již podle chuti malé množství cukru.
s-25 V některých směsích jsou částečky jejich složek rozptýleny tak dokonale, že je nevidíme ani nejlepšími mikroskopy, směsi plynů, sůl nebo alkohol ve vodě, zlato a stříbro v tavenině.
s-26 Jsou to směsi stejnorodé, homogenní, a o jejich složkách obvykle říkáme, že se vzájemně rozpustily, vznikl jejich roztok.
s-27 Částečky dispergované v těchto roztocích dosahují jen rozměrů molekul, řádově desetimilióntin stomilióntin * .
s-28 Takové směsné systémy se nazývají molekulárně analyticky disperzní, nebo krátce pravé roztoky.
s-29 Roztoky mohou být plynné, kapalné i tuhé, ale v chemické praxi i v denním životě se nejčastěji setkáváme s roztoky tuhých látek ve vodě, která je nejdůležitějším rozpouštědlem.
s-30 Rozpouštění tuhých látek urychlíme jejich rozmělněním, mícháním roztoku a jeho zahříváním.
s-31 Některé látky, jako klih, škrob, vaječný bílek, se rozpouštějí ve vodě na roztoky, které pozorovány mikroskopem i při největším zvětšení poznáme, tak částice velikosti pouhých # * se jeví homogenní.
s-32 V rozptýleném světle můžeme však obvykle zjistit, že jsou mírně zakalené.
s-33 Je to způsobeno ohybem světelných paprsků na částečkách v těchto roztocích dispergovaných, jejichž rozměry jsou menší, než můžeme vidět mikroskopem.
s-34 Nazýváme je koloidní roztoky a částice v nich rozptýlené mají rozměry řádově # milióntina * .
s-35 Koloidní roztoky tedy vyplňují oblast mezi heterogenními směsmi a pravými roztoky, molekulárně disperzními systémy.
s-36 Kapalným koloidním systémům, v nichž jsou částečky na sobě nezávislé, říkáme soly ( polévka) .
s-37 Když jsou k sobě poutány, mají určitou strukturu, vznikají viskózní rosolovité gely, rosoly.
s-38 Směsi mají některé vlastnosti svých složek, k nim však přistupují mnohé nové vlastnosti závislé nejen na povaze komponent, ale také na jejich vzájemném poměru, na koncentraci a na povaze rozptýlení, na disperzním systému.
s-39 Například voda teplotu varu # * , etylalkohol # * , ale teplota varu jejich roztoků se pohybuje v rozmezí od # * do # * podle koncentrace obou složek.
s-40 Na poměru obou komponent závisí totiž tlak jejich par v roztoku i nad ním.
s-41 S tím pak souvisí i teplota, při níž se tlak par v kapalině vyrovná s vnějším tlakem, teplota varu.
s-42 Teplota varu roztoku kuchyňské soli ve vodě je vyšší než # * .
s-43 Teplota tuhnutí je nižší než # * , čehož se využívá při odstraňování námraz z chodníků a vozovek.
s-44 Rozdíly teplot varu a tuhnutí mezi daným rozpouštědlem a roztokem tuhé látky jsou přímo úměrné koncentraci a nepřímo hmotnosti rozpouštěných částic ( molekul, iontů) .
s-45 Z měření těchto rozdílů lze pak stanovit molekulovou hmotnost některých látek.
s-46 V koloidních roztocích s relativně velkou hmotností částic jsou tyto rozdíly zanedbatelně malé.
s-47 Směsi můžeme podle jejich povahy dělit a připravit tak jejich komponenty jako látky chemicky čisté, zbavené všech příměsí ( chemická individua) .
s-48 Vyznačují se určitými fyzikálními a chemickými vlastnostmi, které se nemění při fyzikálních způsobech jejich izolace, nedají se těmito způsoby dále dělit a mají stálé chemické složení.
s-49 Některé z nich lze chemickými metodami rozložit na jednodušší.
s-50 To jsou sloučeniny, na rozdíl od chemických prvků, jednoduchých látek, které se již nedají rozkládat na látky jednodušší.
s-51 Chemicky čisté látky tedy dělíme na prvky a sloučeniny, které vznikají slučováním prvků nebo jednodušších látek podle základních chemických zákonů o slučování.
s-52 Ve směsích se mohou jednodušší poměry složek měnit, ve sloučeninách jsou hmotnostní poměry prvků stálé.
s-53 Proto složení směsí nemůžeme vyjádřit chemickým vzorcem, ale každé sloučenině odpovídá určitý chemický vzorec.
s-54 Směsi se dají dělit fyzikálními způsoby a jejich složky se přitom nemění v nové látky.
s-55 Sloučeniny se rozkládají chemickými reakcemi za vzniku nových látek.
s-56 V praxi se nesetkáváme s látkami naprosto čistými, užívané chemikálie mají vždy určité, někdy jen nepatrné, množství, stopy, přimíšenin.
s-57 Do obchodu přicházejí proto obvykle s označením stupně čistoty, což je rozhodující při jejich užití ve výzkumu, v potravinářství, lékařství.
s-58 Příprava co nejčistších látek je prvním předpokladem pro stanovení jejich vzorce, který vždy vyjadřuje složení jen úplně čistých sloučenin.
s-59 Červený prášek kysličníku rtuťnatého se zahříváním rozkládá na kyslík a rtuť, voda se rozloží účinkem stejnosměrného elektrického proudu, elektrolýzou, na vodík a kyslík.
s-60 Kyslík, vodík a rtuť se již nedají rozložit v jiné jednodušší látky.
s-61 Jsou to tedy látky jednoduché, volné prvky.
s-62 Voda a kysličník rtuťnatý jsou sloučeniny, v nichž jsou uvedené prvky vázané.
s-63 Správná představa o rozdílu mezi volným a vázaným prvkem je nutná k pochopení velmi rozdílných stavů téhož prvku, volného kyslíku nebo ozónu ve vzduchu a kyslíku vázaného ve vodě.
s-64 Volný sodík je velmi reaktivní kov, prudce reaguje s kyslíkem, s vodou, chováme jej pod petrolejem, volný chlór je velmi reaktivní žlutozelený jedovatý plyn, ale jejich sloučením vznikne chlorid sodný, kuchyňská sůl.
s-65 Uvedené představy můžeme zobecnit v tyto první poučky o pojmech prvek a sloučenina.
s-66 Chemické prvky jsou chemická individua, která se nedají ani chemickými metodami rozložit na nové druhy látek.
s-67 Volné prvky se mohou vzájemně vázat ve sloučeninách.
s-68 Sloučeniny jsou chemická individua, která se dají chemickými metodami rozkládat na jednodušší látky, nakonec na dva nebo více volných prvků.
s-69 Tyto poučky nejsou úplné a jejich rozšíření souvisí s přechodem volných prvků ve vázané při vzniku sloučenin, což vysvětluje teorie vazeb, založená na elektronové stavbě atomů.
s-70 Vývoj poznání prvků a jejich vlastností, a tím i zákonitostí vzniku anorganických a organických sloučenin stojí v základech filozofických názorů na přírodu a její změny.
s-71 Výsledky každého vědeckého objevu v tomto směru vyvracely idealistické představy o přírodě a přispívaly k budování materialistického chápání přírodních jevů.
s-72 Přitom je pozoruhodné, kolik století prošlo, než byly shromážděny praktické i teoretické poznatky, které dokázaly, že prvky jsou hmotné stavební základy celé přírody.
s-73 Historie poznání prvků a jejich vlastností souvisí s celkovým rozvojem chemie, s pokrokem v názorech na přírodní jevy a namnoze i s etapami společenského rozvoje.
s-74 Na váhové, kvantitativní základy postavil pojem prvku anglický chemik, fyzik a matematik John Dalton.
s-75 Pro prvky zavedl symboly, značky, a jako první se pokusil stanovit jejich relativní atomové hmotnosti pro vodíkový základ rovný jedničce.
s-76 Uvedený pohled do historie chemie ukazuje, že do objevení prvku jako základní hmotné částice látek byly přírodní jevy vysvětlovány nevědecky, spekulativně, s pomocí nadpřirozených sil.
s-77 Ze znalostí váhových poměrů, v nichž se prvky slučují, byly odvozeny základní chemické zákony o vzniku sloučenin a chemie se stala exaktní vědou.
s-78 Historický vývoj pojmu prvků dovršil objevem zákona o jejich vztazích, a tím i jejich systému Dimitrij Ivanovič Mendělejev.
s-79 Ve filozofii tím byl potvrzen zákon dialektiky o přechodu kvantitativních změn atomových vah ve změny kvalitativní, nový prvek.
s-80 Po tomto objevu vstoupila chemie našeho století do nové etapy, která se vyznačuje studiem stavby atomů prvků, jejich jádra a elektronových obalů.
s-81 K přirozeným prvkům, které se vyskytují volné nebo ve sloučeninách v přírodě, přistupuje řada dalších, dosud získaných uměle jadernými reakcemi atomů.
s-82 Při vzniku atomu z jeho základních stavebních částic, protonů, neutronů a elektronů, se uvolňují dříve nepředstavitelná množství energie.
s-83 Objevy v tomto směru pak nemají již jen vliv na společenský rozvoj, ale jsou rozhodující pro celou budoucnost života na naší planetě.
s-84 Stavba látek není spojitá a celistvá, tvoří je obrovský počet rozmanitých stavebních částeček, molekul, atomů, iontů, radikálů, komplexů krystalů nebo makromolekul, v nichž jsou jednotlivé prvky různě vázány a uspořádány.
s-85 Základní vlastností všech stavebních hmotnostních částic jsou různé druhy stálého pohybu.
s-86 Hmotnost a pohyb, jednota a neoddělitelnost hmotnosti a pohybu, princip zachování hmotnosti a energie, to je podstata všech přírodních jevů a základ jejich chápání z hlediska dialektického materialismu.
s-87 Jednoduchý příklad pro pochopení významu chemických vzorců a rovnic je sledování vlastností molekul, částeček, u nichž můžeme předpokládat samostatnou existenci v plynech nebo roztocích.
s-88 Molekuly látek s poměrně malým počtem atomů a jejich pohyb nemůžeme pozorovat přímo.
s-89 Vynález elektronového mikroskopu schopného rozlišovat částečky rozměrů # milióntin centimetru umožňuje sice fotografovat velké molekuly bílkovin, ale ani tímto zařízením se nedají sledovat molekuly běžných látek.
s-90 Reálnost molekul a jejich věčného pohybu dokazují však všechny vlastnosti látek, které jsou z nich složeny, především látky ve skupenství plynném.
s-91 Plyny a páry se samovolně prolínají, difundují, plynné látky s význačnou vůní nebo zápachem difundují vzduchem a můžeme je poznat čichem do značné vzdálenosti.
s-92 Lehčí plyny difundují rychleji, těžší pomaleji.
s-93 Difúzní rychlosti jsou nepřímo úměrné hutnostem plynů, jejich druhým odmocninám, a tím také hmotnostem jejich molekul, které lze tímto způsobem srovnávat.
s-94 Zahříváním se difúze plynů zrychluje.
s-95 Plyny jsou snadno stlačitelné, za dané teploty je součin jejich objemu a tlaku stálý, konstantní.
s-96 Zahříváním se rovnoměrně rozpínají, při stálém tlaku se zahřátím o # * jejich objem zvětší o # * objemu, který měly při # * .
s-97 Všechny tyto vlastnosti plynných látek vysvětluje kinetická teorie plynů, která dokazuje, že jejich molekuly jsou ve stálém neuspořádaném, samovolném, postupném, translačním, pohybu.
s-98 Vzájemně na sebe narážejí a odrážejí se jako dokonale, ideálně pružné míčky, což obecně platí pro nejjednodušší molekuly, pro ideální plyny.
s-99 Rychlost tohoto pohybu se zvyšuje zahříváním a je tak velká, že dosahuje rychlosti střel opouštějících hlaveň zbraní.
s-100 Molekuly se však pohybují ve všech směrech a vzájemně na sebe narážejí, takže jejich průměrná přímá dráha je nepatrná, řádově jen několik milióntin centimetru.

Text viewDownload CoNNL-U