Dependency Tree

Universal Dependencies - Czech - CAC

LanguageCzech
ProjectCAC
Corpus Parttrain

Select a sentence

Showing 1 - 100 of 174 • previousnext

s-1 O bezpečnosti či nebezpečnosti elektřiny bylo již napsáno mnoho, názory se různily a různí dodnes, avšak jeden fakt bohužel zůstává.
s-2 Rok co rok ztrácí jistý počet lidí život jen proto, že buď přímo nebo nepřímo podceňovali nebezpečí elektřiny.
s-3 K tomu ještě přistupují případy, kdy vznikají ztráty materiální.
s-4 Zásadní příčinou je téměř vždy člověk sám, protože sledujeme- li vyšetřování jednotlivých tragédií, vystupují zde neuvěřitelně především nedbalost, neznalost a neschopnost.
s-5 Je nepochopitelné, proč se právě bezpečnostní předpisy týkající se elektřiny tak lehkomyslně opomíjejí.
s-6 Než si povíme o nejnutnějších opatřeních konkrétně, chtěl bych říci něco všeobecně.
s-7 Nikdy za žádných okolností nepodceňujte elektřinu.
s-8 Vyhnete se tak nejen osobnímu úrazu, ale i výčitkám svědomí, že jste zavinili větší nebo menší tragédii jiného člověka.
s-9 Pamatujte, že elektřina nepromíjí a že nic nepomohou výmluvy a sliby dobrého úmyslu.
s-10 Proto také doporučuji, aby nepříliš rozsáhlou kapitolu přečetl každý, kdo se rozhodne věnovat této knížce čas.
s-11 Je zde skutečně pouze to nejnutnější, ovšem tím důležitější je, aby si každý byl dobře vědom, co si může dovolit a s čím vlastně přichází do styku.
s-12 Na začátku konkrétních nařízení, předpisů a příkladů bych chtěl zdůraznit odpovědnost, které podléhá každý majitel elektrospotřebiče, a o níž, mám dojem, málokdo .
s-13 Podle vládního nařízení odpovídá sice za nové zařízení dodavatel, avšak za zařízení v provozu plně odpovídá majitel.
s-14 Proto tedy ihned odstraňte šňůry s poškozenou izolací, provizorní instalace, vadné zástrčky, zásuvky a podobně, protože nejlépe je vždy neštěstí předcházet.
s-15 Proto je také jedním z nejdůležitějších opatření takzvaná ochrana před nebezpečným dotykovým napětím.
s-16 Předepsané způsoby zmíněné ochrany jsou.
s-17 Ochrana polohou, ochrana izolací, ochrana nulováním, ochrana zemněním, ochrana oddělením obvodů, ochrana malým napětím.
s-18 Elektrický přístroj musí být chráněn aspoň jedním ze jmenovaných způsobů, ve zvláště nutných případech jsou předepsány způsoby dva.
s-19 Ochrana polohou.
s-20 Jak sám název napovídá, je možné provést účinnou ochranu vhodným umístěním elektrického zařízení.
s-21 Takováto ochrana je zejména nutná například ve vlhkém prostředí, v koupelně, prádelně a podobně, nebo v místech, kde nelze zamezit přístup nepovolaných a neinformovaných osob.
s-22 Základním pravidlem tohoto způsobu ochrany je zejména zásada, podle které se musí zamezit instalování vypínačů, pojistek, zásuvek a podobně v blízkosti vodovodního a plynového potrubí, radiátorů, ústředního topení a tak dále.
s-23 Při této příležitosti je třeba čtenáře upozornit, že veškeré úpravy vnitřní instalace musí odpovídat přesným předpisům a ty není možno v této malé knížce uvést.
s-24 Proto odkazujeme zájemce zejména na normu, která obsahuje všechny předpisy pro domovní elektrická zařízení, stanoví jejich uspořádání a dimenzování.
s-25 Ochrana izolací.
s-26 Pod tímto pojmem se rozumí ochrana zesílenou izolací těch přístrojů nebo jejich částí, u kterých se předpokládá, že přijdou do styku s obsluhující osobou.
s-27 Takovou ochranou izolací je dvojitá či trojitá izolace některých vodičů, bezpečnostní kryty elektrospotřebičů jako například holicích strojků, vysoušečů vlasů.
s-28 Je skutečně nutné se vyvarovat jakékoli manipulace s takovými spotřebiči, jejichž kryt je poškozen, nebo dokonce odstraněn.
s-29 Do této skupiny ochrany patří všechny ochranné pomůcky jako gumové rukavice, gumové podložky na podlahu a podobně.
s-30 Mají- li dobře plnit svůj úkol, je třeba, aby izolace nebyla nikde porušena.
s-31 Poškozené pomůcky okamžitě vyměníme nebo úplně vyřadíme z používání.
s-32 Ochrana nulováním.
s-33 Tento způsob je v našem elektrorozvodném systému nejpoužívanější.
s-34 Jak vidíme na obrázku, princip ochrany nulováním je v tom, že všechny části elektrických zařízení, se kterými přichází člověk do styku, jsou spojeny s nulovacím vodičem, takže jakmile se na některé neživé části elektrospotřebiče objeví z jakýchkoli příčin nebezpečné napětí, vznikne tak zvaný chybný proud a ten přetaví pojistku, a odpojí tak nebezpečný spotřebič od sítě.
s-35 Proto je velmi důležité, abychom přesně a bez výjimky tento způsob ochrany v našem okolí dodržovali, to znamená zejména, abychom po každé opravě měli jistotu, že kostra spotřebiče je skutečně a dobře spojena s nulovacím vodičem, abychom zásadně nenahrazovali třípramenné přívodní šňůry dvoupramennými.
s-36 Je samozřejmostí, že zásuvka musí mít ochranný kolík skutečně spojen s nulovacím vodičem, což mnohdy, zejména ve starších instalacích, nebývá, čímž samozřejmě celý systém pozbývá smyslu.
s-37 Protože v tomto směru je skutečně vážně ohrožena bezpečnost, je nutné, abychom při sebemenší pochybnosti zavolali odborníka, který uvede vše do pořádku.
s-38 Ochrana zemněním.
s-39 I v tomto případě je cílem odpojení vadného elektrického přístroje od zdroje nebezpečného napětí.
s-40 Rozdíl od předcházejícího systému můžeme sledovat na * .
s-41 Vidíme, že podstatou ochrany zemněním je využití země k vedení chybného proudu od chráněného zařízení do zdroje.
s-42 Aby se vytčeného cíle dosáhlo, je nutné, aby při poruše prošel vypínacím obvodem proud, který spolehlivě přetaví pojistku.
s-43 Jinými slovy řečeno, je nutné, aby celkový odpor ochranného systému byl co nejmenší.
s-44 A zde se v praxi dostáváme do nesnází.
s-45 Ačkoli země sama nemá žádný činný odpor, přesto lze jen s největšími obtížemi zajistit, aby celkový odpor tohoto ochranného systému byl maximální.
s-46 Podíváme- li se opět na obrázek, vidíme, že se musíme ve dvou místech postarat o vodivé spojení se zemí, jednak na straně zdroje, jednak v místě chráněného spotřebiče.
s-47 Praxe ukázala, že odpor těchto zemničů nelze libovolně snižovat a že jen v optimálních podmínkách a s dosti značnými náklady můžeme dosáhnout nejvýše hodnoty # * na jednom vodiči.
s-48 Protože odpory obou zemničů jsou v sérii, dostaneme již zmíněnou hodnotu.
s-49 Proto také při ochraně uzemněním nedosáhneme mnohdy vypínacího proudu pojistky a pak je důležité, aby při poruše bylo na chráněných spotřebičích bezpečné dotykové napětí, to znamená podle prostředí nebo * .
s-50 Ochrana oddělením obvodů.
s-51 Při tomto druhu ochrany je pracovní obvod elektrického spotřebiče spolehlivě a bezpečně odizolován jak od rozvodné sítě, tak od země.
s-52 Oddělení je provedeno oddělovacím transformátorem s převodem nebo * , či podobně, a umožňuje používat i větší ruční spotřebiče na plné napětí například i v prostředí, kde by se jinak mohlo použít jen malé napětí.
s-53 Ochrana oddělením obvodů je ochrana velmi účinná, musí však ještě vyhovovat dalším podmínkám.
s-54 Sekundární napětí oddělovacího transformátoru může být maximálně # * , izolace oddělovacího transformátoru musí splňovat podmínky přídavné izolace, sekundární obvod nesmí být nikdy a v žádném místě spojen s ochranným vodičem sítě, to znamená, nesmí být spojen ani se zemí, ani s nulovacím vodičem, na jeden transformátor lze připojit spotřebič, jehož jmenovitý proud není * než # * .
s-55 Při práci v těsných či vodivých prostorech musí být oddělovací transformátor umístěn mimo tyto prostory.
s-56 Ochrana malým napětím.
s-57 Tento způsob je vlastně obdobou předcházejícího systému, avšak bezpečnost se ještě zvyšuje tím, že oddělený pracovní obvod používá navíc bezpečné, to znamená malé napětí.
s-58 Je pochopitelné, že i zde musí být splněny zásadní podmínky uvedené již dříve, zejména co se týče izolace a provedení.
s-59 Kromě toho je nutné použít zásuvky v takovém provedení, aby příslušné vidlice nebylo možné zasunout do zásuvek s napětím síťovým.
s-60 Vyjmenované způsoby nejsou zdaleka všechny, které známe.
s-61 Byly vybrány pouze ty, se kterými se můžeme setkat při běžném styku s elektřinou v domácnosti.
s-62 Stejně i popis jednotlivých systémů je třeba chápat pouze jako nejnutnější informace potřebné k pochopení jejich správné činnosti.
s-63 Při této příležitosti je ještě nutné zdůraznit, že není v žádném případě přípustné do ochranného systému jakkoli zasahovat ani cokoli na něm měnit.
s-64 Všechny způsoby mají preventivně předcházet možnosti úrazu elektrickým proudem a v dnešní formě jsou výsledkem dlouholeté práce a dlouholetých zkušeností nejlepších odborníků v tomto směru.
s-65 Je celkem pochopitelné, že nelze vydat taková nařízení, jaká by i při přesném plnění zaručovala úplnou bezpečnost.
s-66 Nikdy nelze předvídat všechny okolnosti, které nakonec vždy rozhodnou o tom, zda dojde či nedojde k nešťastnému kroku.
s-67 Proto bych chtěl podtrhnout, že kázeň, opatrnost a v neposlední řadě i jistá odbornost jsou při zacházení s elektřinou víc než nutné.
s-68 A abychom si ukázali názorně příklad denní praxe, podíváme se na * .
s-69 Televizor přestal hrát.
s-70 Majitel zjistí, že žádná elektronka nežhaví.
s-71 Na první pohled zde nemuselo být v televizoru napětí.
s-72 V prospektu je cosi o pojistce, odšroubuje tedy zadní stěnu a chce se přesvědčit, zda je pojistka v pořádku.
s-73 Jistě, není třeba ihned volat opraváře, protože skutečně by to mohla být jen pojistka, ale.
s-74 Jestliže by někdo doporučoval přesvědčit se, zda je televizor vypnut nebo dokonce zda je úplně odpojen od sítě, setkal by se většinou s pohrdavým úsměvem.
s-75 Ten však jistě rychle zmizí, sáhne- li si takový odvážlivec na kostru přijímače a ke svému překvapení dostane pěknou ránu.
s-76 Překvapení bude o to větší, jestliže se při stejném počínání dříve nic podobného nestalo.
s-77 A nyní jsme právě u zásadního poznatku.
s-78 Někdy malá změna, malé přehlédnutí stačí, aby úraz nastal nebo nenastal.
s-79 Podíváme se opět na * .
s-80 Vidíme, že přijímač je připojen k síti dvěma vodiči přes dvoupólový vypínač a * .
s-81 Jenže jeden vypínač byl vadný, a protože opravář neměl nový a nechtěl odejít bez opravy, spojil jeden vypínač do zkratu, takže jeden přívod je trvale připojen k televizoru.
s-82 Pak ovšem záleží na náhodě, jak zasuneme zástrčku do zásuvky.
s-83 Napětí bude teď při vypnutém vypínači buď na pojistce, nebo na kostře přijímače, takže v každém případě máme naději, že od přijímače odejdeme za mírného poskakování.
s-84 V nejlepším případě.
s-85 Ale což, když nemáme vůbec zadní stěnu a k takovému přijímači se dostane malé dítě.
s-86 To není vymyšlený případ.
s-87 Ze své vlastní praxe vím, kolik přijímačů nemá zadní ani spodní kryty, kolik vypínačů je napůl nebo úplně vyřazených a podobně.
s-88 Stejné nebezpečí, ne- li větší vznikne, - li zkrat na kostru vařič, žehlička, pračka, a nedodržuje- li se ochrana nulováním.
s-89 Nesmíme podceňovat nepřímé následky takového nečekaného styku s elektrickým napětím, které se projeví silným leknutím, snahou rychle uskočit a podobně.
s-90 Bohužel nejsou ojedinělé ani ty případy, kdy zejména lidi starší, nemocné zvláště se srdcem nebo děti potkal smrtelný úraz právě z těchto nepřímých příčin, což ovšem na tragédii nic nemění.
s-91 Kdyby z těchto dobře myšlených slov vznikl dojem, jako by byla elektřina tím největším nebezpečím, se kterým se člověk dostává běžně do styku, byl by to jednak omyl, jednak nepochopení.
s-92 Při dodržování několika zásadních pravidel, při průměrné opatrnosti a s vyloučením lehkomyslnosti bude nám elektřina dobře a bez ohrožování našeho majetku, zdraví nebo dokonce života sloužit.
s-93 A právě proto, že není mimo naše možnosti téměř úplně zabránit škodlivým účinkům elektrické energie, věnoval jsem snad bezpečnosti při práci s elektřinou více místa.
s-94 Ovšem bylo by mým přáním, aby si každý, komu se tato malá knížka dostane do ruky, právě tuto kapitolu přečetl s takovou pozorností a pochopením, jaké si svým obsahem i úmyslem zaslouží.
s-95 Protože nebylo možné ani účelné uvést zde vše, co se předpisů týče, doporučuji při jakékoli nejasnosti obrátit se na zmíněné normy nebo na některý z pramenů uvedených na konci knížky.
s-96 Zvláštní opatření týkající se konkrétních případů najde zájemce přímo v příslušných kapitolách.
s-97 Závěrem bych chtěl projevit přání, aby se každý spotřebitel setkával pouze s užitečnými vlastnostmi elektrické energie, jejíž používání se stává den ode dne nepostradatelnějším ve všech oborech lidské činnosti.
s-98 Jestliže přes veškerou opatrnost vznikne úraz elektrickým proudem, je potřeba postupovat sice rychle, ale uváženě.
s-99 Proto se máme již dříve v klidu seznámit se způsoby záchrany takto postiženého.
s-100 Jak jsme již v minulé kapitole řekli, je třeba právem považovat běžná napětí v našich sítích za nebezpečná lidskému zdraví.

Text viewDownload CoNNL-U