Dependency Tree

Universal Dependencies - Czech - CAC

LanguageCzech
ProjectCAC
Corpus Parttrain

Select a sentence

Showing 1 - 100 of 187 • previousnext

s-1 Kdo se jen zběžně zabýval nerosty, , že některé z nich se vyznačují svérázným krystalovým tvarem jako kamenná sůl a kyz železný, pyrit, krychlí, magnetovec osmistěnem, křemen šestibokým hranolem ukončeným plochami podobnými jehlanu, sníh šesterečnými hvězdičkami.
s-2 Při růstu bez překážek nerosty zpravidla zřetelně krystalují, jejich přirozené tvary jsou geometrické mnohostěny, krystaly.
s-3 Krystalovaný stav je obecným rovnovážným stavem pevných látek, a tedy i nerostů.
s-4 Většinou jsou však běžné pevné látky, přírodní horniny i technické hmoty, kovové odlitky, složeny z množství krystalků příliš malých, než abychom je mohli makroskopicky rozeznávat, tvoří jemnozrnné krystalické agregáty.
s-5 Jsou to krystalové plochy, hrany a rohy.
s-6 Jejich počet je dán Eulerovou rovnicí, která ovšem platí všeobecně jen pro monokrystaly, nikoliv pro srostlice dvojčetné se zapuklými úhly hran.
s-7 Na krystalech nebo na jejich vyobrazeních či modelech můžeme pozorovat plochy různého druhu.
s-8 Jsou to geometrické obrazce, mnohoúhelníky s různou mírou pravidelnosti, podle níž je dělíme na pravidelné, souměrné a nesouměrné.
s-9 Pravidelné jsou čtverec, pravidelný šestiúhelník a rovnostranný trojúhelník.
s-10 Můžeme je rozdělit více než dvěma řezy na dvě zrcadelně shodné poloviny.
s-11 Souměrné jsou mnohoúhelníky, které můžeme rozdělit jedním nebo nejvýše dvěma řezy na dvě zrcadelně shodné poloviny, obdélník, deltoid a rovnoramenný trojúhelník.
s-12 Ostatní plochy jsou nesouměrné, přesněji řečeno nesouměrné podle roviny souměrnosti k této ploše kolmé, což nevylučuje u kosodélníku přítomnost jiných druhů souměrnosti, o nichž bude řeč později.
s-13 Takové nesouměrné plochy jsou nepravidelné mnohoúhelníky, obecné trojúhelníky, různoběžník, kosodélník.
s-14 Mluvíme- li o krystalových rozích, nemyslíme tím jen geometrické vrcholy krystalových mnohostěnů, body, v nichž se sbíhají krystalové plochy a hrany, nýbrž i přilehlou část povrchu krystalu, aby bylo zřejmé, jaké plochy a jak se v rohu stýkají.
s-15 Krystalové rohy dělíme stejně jako krystalové plochy na pravidelné, souměrné a nesouměrné podle stupně pravidelnosti plochy, která vznikne rovnoměrným seříznutím krystalového rohu.
s-16 Krystalová hrana skutečná je místo na krystalu, v němž se stýkají dvě sousední různoběžné krystalové plochy.
s-17 Jde- li o plochy, které se přímo nestýkají, uvažujeme o hraně myšlené.
s-18 Prostorový vztah ploch, které se ve hraně stýkají, vyjadřujeme buď kvalitativně v názvech, hrana ostrá, tupá, vypuklá nebo zapuklá, anebo kvantitativně úhlem, který svírají plochy tvořící hranu.
s-19 Tato základní veličina morfologické krystalografie se nazývá úhel krystalové hrany.
s-20 Jeho velikost stanovíme přesným úhlovým měřením čili goniometricky.
s-21 Rozeznáváme při tom vnitřní úhel hrany mezi vnitřními stranami ploch nebo vnější úhel hrany, doplněk úhlu vnitřního do * .
s-22 Je to zároveň úhel kolmic spuštěných na krystalové plochy ze středu krystalu.
s-23 Každá hrana také určitou délku v centimetrech.
s-24 Protože stejné krystaly téže látky mohou mít nejrůznější velikosti, je patrné, že délky hran nejsou žádné charakteristické veličiny a že mají význam druhořadý.
s-25 Charakteristické veličiny pro určitý krystalový druh jsou úhly jeho hran.
s-26 Podrobněji se jimi zabýváme v kapitolách o krystalografických zákonech a měření krystalů.
s-27 Pásmo neboli zóna je soubor krystalových ploch, jejichž vzájemné hrany skutečné nebo myšlené jsou rovnoběžné.
s-28 Osa pásma je přímka rovnoběžná s hranami pásma a procházející středem krystalu.
s-29 Mezi pásmem a jeho plochami jsou určité závislosti.
s-30 Ze čtyř ploch, z nichž tři neleží v témže pásmu, můžeme pomocí pásmových pravidel odvodit všechny ostatní na krystalu možné plochy.
s-31 Pásmové vztahy všech krystalových ploch odlišují právě krystaly od libovolných mnohostěnů.
s-32 Pásmový vztah mezi plochami zůstává zachován, i když se při změnách teploty mění velikosti úhlů hran.
s-33 Nápadná pásma vidíme na četných vyobrazeních krystalů na * a mnoha jiných.
s-34 Aby mohl vzniknout krystal z disperzní fáze páry roztoku taveniny nebo vzácněji i z fáze pevné, musí se nejdříve vytvořit krystalový zárodek.
s-35 Krystaly nemohou růst v roztoku nasyceném za dané teploty, rovnovážný stav.
s-36 V roztoku mírně přesyceném mohou dále růst očkovací krystalky, ale nemohou v něm vznikat spontánně nové krystalové zárodky.
s-37 Teprve po překročení určitého stupně přesycení, různého pro různé látky, mohou vznikat spontánně zárodky, které dále rostou.
s-38 Oblast mezi křivkou nasycení, která závisí na teplotě a koncentraci, a křivkou hranice spontánního tvoření zárodků je oblast metastability.
s-39 Při pěstování syntetických monokrystalů nesmí být překročena, aby se rostoucí krystal nepokryl novými zárodky.
s-40 Krystal roste zvnějška přikládáním hmotných částeček z okolí na svůj povrch apozicí.
s-41 Částečky se přikládají na povrch rostoucích krystalových ploch v rovnoběžných vrstvách.
s-42 Proto se při růstu krystalu každá plocha posunuje rovnoběžně sama se sebou směrem od středu krystalu do okolního prostředí.
s-43 Přirůstání rovnoběžných vrstev lze velmi názorně pozorovat a ověřovat přesným měřením na tmavě fialovém osmistěnu chromitého kamence, který po goniometrickém proměření necháme dále růst ve slabě přesyceném roztoku stejně krystalujícího čirého kamence hlinitého.
s-44 Druhým měřením si ověříme, že plochy většího čirého osmistěnu jsou rovnoběžné s plochami osmistěnu fialového.
s-45 Kolmice spuštěné ze zárodečného bodu, v ideálním případě totožného se středem krystalu, na krystalové plochy udávají růstové směry těchto ploch.
s-46 Rychlost postupu povrchu dané plochy od středu krystalu je její růstová rychlost.
s-47 Krystaly kamence jsou obyčejně pravidelné osmistěny.
s-48 Jeho krystalové plochy jsou rovnostranné trojúhelníky.
s-49 V ideálním případě, v neproudícím zcela homogenním prostředí vyrostl krystal omezený shodnými plochami, které mají všechny stejnou růstovou rychlost.
s-50 Takové plochy jsou fyzikálně a krystalograficky stejnocenné.
s-51 Někdy se objeví na rostoucím krystalu kamence nový druh ploch s odlišnou růstovou rychlostí i s odlišným čtvercovým tvarem.
s-52 Kdybychom si tyto nové plochy mysleli rozšířené, se protnou, poznali bychom, že je to krychle.
s-53 Šest čtvercových ploch krychle na * je soubor ploch mezi sebou stejnocenných.
s-54 Od ploch osmistěnu se však liší růstovou rychlostí, počtem i tvarem.
s-55 Jsou tedy vůči osmistěnu různocenné.
s-56 Omezení krystalu výhradně stejnocennými plochami nazýváme jednoduchým tvarem.
s-57 Samotný osmistěn nebo samotná krychle jsou příklady jednoduchých tvarů.
s-58 Krystal omezený dvěma nebo více druhy různocenných ploch se nazývá spojka.
s-59 Jsou to spojky osmistěnu s krychlí.
s-60 Na * převládá osmistěn, na ? krychle, na * jsou oba tvary v rovnováze, kubooktaedr.
s-61 Pravidelné opakování stejnocenných ploch je projevem krystalové souměrnosti, které budou věnovány samostatné kapitoly.
s-62 Kdyby byl růst pevné látky ze zárodku při vylučování z roztoku ve všech směrech stejně rychlý čili izotropní, musela by se tvořit koule o rostoucím poloměru.
s-63 Růst krystalového mnohostěnu s různými vzdálenostmi bodů na povrchu krystalu od jeho středu však dokazuje, že rychlosti růstu krystalu jsou obecně v různých směrech různé.
s-64 Zkoumáme- li soudržnost, pevnost krystalu soli kamenné v různých směrech, přesvědčíme se, že krystal se snadno štípe v rovinách rovnoběžných s plochami krychle, ale nesnadno se porušuje jeho soudržnost ve všech jiných směrech.
s-65 Vidíme, že stupeň soudržnosti krystalu je v různých směrech různý, elektrická vodivost šestibokého hranolu, krystalu tuhy, grafitu je zhruba stokrát větší ve směrech rovnoběžných se základnou hranolu než ve směrech jeho svislé osy.
s-66 Měřením se můžeme přesvědčit, že fyzikální vlastnosti krystalů jsou v rovnoběžných směrech stejné.
s-67 Homogenní tělesa, která mají různé fyzikální vlastnosti v různoběžných směrech, nazýváme anizotropní.
s-68 Krystal je homogenní, anizotropní těleso.
s-69 Nejnápadnějším zevním projevem anizotropie krystalované hmoty, ale nikoliv nezbytným znakem, je její polyedrické omezení, krystalový mnohostěn.
s-70 Ojediněle se setkáváme s nerosty izotropními, které mají ve všech směrech stejné fyzikální vlastnosti, jako přirozené křemenné sklo, opál, jantar.
s-71 Tyto hmoty mají při volném růstu tvary kulovité nebo ledvinité.
s-72 Často tvoří povlaky, kůry nebo krápníky.
s-73 Nazýváme je hmoty beztvaré nebo amorfní.
s-74 Stav amorfní však není rovnovážný, trvalý stav pevných látek.
s-75 Stárnutí amorfních látek nebo odskelnění skel je velmi pomalá, ale spontánní přeměna přes stav skrytě krystalický, kryptokrystalický na mikrokrystalický.
s-76 Vznikají tak zpravidla jemně vláknité, vrstevnaté nebo radiálně paprsčité agregáty, jak to běžně dosvědčují chalcedony vzniklé z opálů.
s-77 Při studiu krystalové optiky poznáme, že látky, které krystalují v nejvýše souměrné soustavě krychlové, z níž jsme již poznali osmistěn a krychli, i jejich spojky a * jsou tedy růstově i v jiných vlastnostech, štěpnost, pevnost, anizotropní, jsou izotropní vůči světlu.
s-78 Skutečně izotropní látky amorfní jsou však izotropní ve všech vlastnostech bez výjimky.
s-79 O jejich struktuře se pojednává na * .
s-80 Pozorováním kterýchkoliv krystalů nerostů zjistíme, že se vždy více nebo méně odchylují od dokonalé pravidelnosti geometrického mnohostěnu.
s-81 Je důležité vědět, jakého druhu jsou tyto odchylky také proto, že mnohé nerosty můžeme podle jejich krystalů rychle poznávat.
s-82 Krystal, který označujeme třeba krychle, by mohl mít přesný tvar geometrické krychle, jen kdyby rostl za ideálních podmínek v absolutně stejnorodém prostředí, se zcela stejnoměrným přívodem atomů, iontů k celému povrchu rostoucího krystalu.
s-83 Takové absolutní podmínky nemohou být splněny.
s-84 Lokální odchylky v teplotě a koncentraci a pohyb matečného louhu, zvláště jednostranný, působí rychlejší přikládání elementárních rovnoběžných vrstev krystalové hmoty na straně větší koncentrace než na ostatních stranách.
s-85 Krystal tak dostává tvar pravoúhlého rovnoběžnostěnu, kvádru, nikoliv krychle.
s-86 Protože ale roste na všech plochách apozicí rovnoběžných růstových vrstev, zůstávají krychlové plochy rostoucího krystalu stále rovnoběžné s plochami geometrické krychle a rovněž úhly hran jsou stále stejné jako na krychli.
s-87 Podobně osmistěn na přirozených krystalech jen plochy rovnoběžné s plochami pravidelného osmistěnu a s ním stále shodné úhly hran.
s-88 Tento zcela běžný druh odchylek přirozených krystalů od ideálních geometrických tvarů při konstantních úhlech hran se nazývá různoměrný vývin krystalů.
s-89 Že se při růstu při různých velikostech krystalu téže látky a při jeho různoměrném vývinu úhly hran nemění, poznal již Niels Stensen jako krystalovou zákonitost.
s-90 Stensenův zákon o stálosti úhlů hran.
s-91 Velikost úhlů hran tvořených stejnolehlými plochami je na všech krystalech téže látky za stejných podmínek veličinou stálou.
s-92 V krystalografické praxi si tento zákon běžně ověřujeme při goniometrickém měření mnoha krystalků téhož nerostu.
s-93 Ačkoliv jsou různě velké a různou měrou různoměrně vyvinuté, naměříme u všech stejné úhlové veličiny, u stejnolehlých hran v mezích pozorovacích chyb.
s-94 V dalších výkladech morfologické krystalografie však budeme předpokládat geometricky ideálně čili rovnoměrně vyvinuté krystaly, jejichž stejnocenné plochy mají stejné růstové rychlosti a tedy i stejné velikosti a stejný tvar.
s-95 Při krystalografických pracích je třeba stručně a jednoznačně vyjadřovat polohy krystalových ploch v prostoru.
s-96 Podobně jako v analytické prostorové geometrii při vyjadřování geometrických veličin a vyšetřování jejich vztahů pomocí veličin algebraických, tak i v krystalografii si k tomu účelu volíme vhodnou soustavu zpravidla tří souřadných os, dříve též označovaných * , na nichž vyměřujeme polohy krystalových ploch.
s-97 U krystalů s trojčetnou a šestičetnou souměrností se užívají čtyři souřadné osy.
s-98 Soustavu souřadných os volíme shodně s geometrií a symetrií krystalu z os význačných pásem.
s-99 Proto není vždy pravoúhlá a pak některé nebo všechny meziosní úhly * .
s-100 V obecném případě je osa předozadní pravolevá a svislá vertikální.

Text viewDownload CoNNL-U