2013-007-03-022
22. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Rámcová smlouva mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby podepsaná v Plzni dne 4. dubna 2013 /sněmovní tisk 101/ - prvé čtení
View options
Text : Transcription Written form - Show : Colors - Tags : PoS Tag Features Lemma
Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.
Audio
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová
Děkuji panu ministrovi a nyní prosím , aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Pavel Šrámek . Prosím , pane poslanče , máte slovo .
Poslanec Pavel Šrámek
Dobrý den , dámy a pánové . Děkuji za slovo . Vážená paní předsedající , vážená vládo , milé poslankyně , vážení kolegové , nebudu opakovat slova pana ministra , který tady zevrubně popsal celou smlouvu . Chci jen dodat , že smlouva je v souladu s ústavním pořádkem České republiky a s ostatními součástmi právního řádu České republiky , se závazky vyplývajícími z členství v Evropské unii a se závazky převzatými v rámci jiných platných smluv a obecně uznávanými zásadami mezinárodního práva . Doporučuji tedy Poslanecké sněmovně postoupit návrh do dalšího projednávání a přikázat tisk zahraničnímu výboru . Děkuji .
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová
Děkuji panu zpravodaji a otevírám obecnou rozpravu - do které nemám žádnou přihlášku ? Jsou tady dvě . Takže nejdřív pan poslanec Soukup a poté pan poslanec Heger .
Poslanec Zdeněk Soukup
Vážená paní předsedající , kolegyně a kolegové , Rámcová smlouva mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb , to je logický projev dobrých sousedských vztahů . Někdy může být třeba výjezdová skupina záchranářů z Česka u úrazu na německé straně dřív než německá a naopak . Někdy zase mohou na té či oné straně hranice vzniknout situace , kdy bude třeba nasadit kapacity obou záchranných systémů . Je dobře , že taková spolupráce dostává právní rámec . Já jsem si ale všiml v rámcové smlouvě určité disproporce , která by mohla způsobit problém při uzavírání konkrétních smluv mezi zdravotnickými záchrannými systémy obou partnerů . Na německé straně se má na plnění úkolů vedle zdravotní záchranné služby podílet také horská služba a speleologická služba . Tak je to doslova uvedeno v rámcové smlouvě . To je třeba v krušnohorských a šumavských oblastech velmi důležité . Běžné výjezdové skupiny saské nebo bavorské zdravotní záchranné služby by se k pacientům bez horských , respektive jeskynních záchranářů ani nedostaly . Na naší straně hranice je to v podstatě stejné . Nicméně za českou stranu je v rámcové smlouvě uvedena jako záchranářský subjekt jenom výjezdní skupina zdravotní záchranné služby . Nechci spekulovat o tom , že se na české horské a jeskynní záchranáře v rámcové smlouvě zapomnělo . Je to spíš o odlišném legislativním rámci v postavení jednotlivých českých a německých složek integrovaného záchranného systému . To je ale písnička pro jinou legislativní úpravu . Předkladatelů rámcové smlouvy se ovšem přesto musím zeptat - jestli je to nutné prostřednictvím předsedajícího ? Já myslím , že to nutné není . Mohou vůbec česká horská služba a speleologická služba zasahovat na německém území ? Mohou na základě rámcové smlouvy uzavírat dohody se svými partnery na druhé straně hranice ? Děkuji .
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová
Děkuji panu poslanci . Mám zde faktickou poznámku , pan poslanec Plzák . Prosím , vaše dvě minuty .
Poslanec Pavel Plzák
Vážená paní předsedající , vážení členové vlády , vážení kolegové , kolegyně , já bych chtěl jenom k té horské službě . Vím , jak to je organizováno v našem Královéhradeckém kraji . A nevím , jestli zrovna ta horská služba musí být v té rámcové smlouvě zahrnuta taky . Jak víte , zřizovatelem rychlé záchranné služby je kraj . A kraj si konkrétně v našem kraji udělal dojezdové možnosti rychlé záchranné služby a zjistil , že třeba do těch horských oblastí není schopen , ani ten vrtulník tam za těch dvacet minut nedoletí . Tak je napadlo , že horskou službu zahrne do integrovaného záchranného systému a bude počítat ten dojezd . Jinak by se muselo zřizovat středisko rychlé záchranné služby za několik milionů v Peci pod Sněžkou , které by v podstatě mělo pro sebe vytížení v době lyžařské sezony , a pak by celkem asi si myslím moc práce přes léto nemělo . Nevím , jestli tohle musí být zahrnuto do smlouvy vzhledem k tomu , že kraj jako zřizovatel si to takhle organizuje . Jenom říkám , jak to v praxi je . Děkuji .
Download XML • Download text
• Waveform view • Create Person name