PML View

ln95049_070

mrp-layerPDT/mrp/tamw/train-4/ln95049_070.mrp.gz
a-layerPDT/pml/tamw/train-4/ln95049_070.a.gz
m-layerPDT/pml/tamw/train-4/ln95049_070.m.gz
t-layerPDT/pml/tamw/train-4/ln95049_070.t.gz
w-layerPDT/pml/tamw/train-4/ln95049_070.w.gz
treex-layerPDT/treex/tamw/train-4/ln95049_070.treex.gz

s-1 Záhřeb s vidinou nových bojů

s-2 "Raději novou válku proti krajinským Srbům, než žít takhle dál v zemi, jejíž jedna čtvrtina je okupována Srby, kteří jsou pod ochranou UNPROFOR," tvrdí kategoricky Marina Vuki, která musela po obklíčení Vukovaru (východ Chorvatska) a jeho zničení Srby na podzim 1991 uprchnout.

s-3 Agentura AFP v reportáži Soni Bakari připomíná, že Chorvatsko dva roky žije bez náletů, střelby a poplachů.

s-4 Přítomnost modrých přileb OSN, které byly rozmístěny na jeho území v březnu 1992, znamenala konec nepřátelství.

s-5 Nicméně počátkem letošního roku se Záhřeb rozhodně postavil proti obnovení mandátu UNPROFOR, který vyprší 31. března.

s-6 "Jakmile UNPROFOR odejdou, nebude jiná volba než válka, abychom vyřešili problém našich okupovaných území, protože se Srby nedosáhneme politické dohody," tvrdí paní Vuki.

s-7 "To nejhorší jsme zažili a sneseme to znovu, protože tuto situaci je třeba řešit nyní, a ne za deset let."

s-8 "Raději bych byla v zákopech s prázdným žaludkem, než se denně setkávat s dramaty této špinavé války bez možnosti řešení," dodává tato bývalá učitelka, jejíž smutná tvář je zbrázděna hlubokými vráskami.

s-9 Paní Vuki žije velmi skromně v exilu v Záhřebu, po jehož ulicích jezdí luxusní auta a jehož kavárny a restaurace jsou stále plné lidí oblečených podle poslední módy.

s-10 Prezident Franjo Tudjman při svém rozhodnutí neobnovit mandát UNPROFOR ustoupil vnitřnímu tlaku své strany (Chorvatského demokratického společenství) a nesmírnému naléhání uprchlíků, kteří jsou netrpěliví a chtějí se co nejdříve vrátit do svých domovů, soudí Srb Zoran Momčilovi, který bojoval za srbsko--chorvatské války v řadách chorvatské armády.

s-11 "Nemyslím, že je jiné řešení než válka," tvrdí a dodává, že nerad myslí na to, že se bude muset znovu setkávat se smrtí, ale je třeba se na válku připravit.

s-12 Za srbsko-chorvatské války zahynulo jen na chorvatské straně kolem 11 000 lidí a 26 000 dalších bylo raněno.

s-13 Z nich je téměř 18 000 invalidů.

s-14 "UNPROFOR v Chorvatsku sloužily jen zájmům Srbů, protože je chránily a živily a budily v nich dojem, že jsou nezranitelní, ale my je můžeme bez problémů zničit," tvrdí třiadvacetiletý student práv Igor Lasi.

s-15 OSN "nyní vede špinavou propagandu proti Chorvatsku, aby ho mohla obvinit, pokud zase začne válka.

s-16 Její představitelé zapomínají stále a jakoby náhodou, že neudělali nic pro to, aby zastavili agresi Srbů proti Chorvatsku", dodává Igor.

s-17 UNPROFOR a krajinští Srbové "sní stejný sen, a to sen o vzniku velkého Srbska", říká sedmačtyřicetiletá Lidija Mati, povoláním chemička.

s-18 "Jen si sní, ale zapomínají, že my budeme bojovat za to, co nám patří."

s-19 Pět týdnů před vypršením mandátu UNPROFOR není v Záhřebu vidět žádný náznak paniky.

s-20 Jeho obyvatelé začínají v poklidu s jarními pracemi na zahrádkách.


dependency treetext view