Dependency Tree

ln94200_36

ProjectPDT
Genreadvice

Select a sentence

s-1 Zástavní právo zmenší riziko úvěru (2)
s-2 Poradna Mgr. Josef Černohlávek
s-3 Minulý týden jsme se zabývali obecnou úpravou zástavního práva obsaženou v Občanském zákoníku.
s-4 Dnes si všimneme některých zvláštních druhů tohoto způsobu zajištění pohledávek.
s-5 Jak již bylo řečeno, jako zástava může sloužit nejen věc, ale i pohledávka.
s-6 Zastavení pohledávky si vysvětlíme na následujícím příkladu.
s-7 Obchodní společnost A si chce vzít od banky úvěr a banka požaduje, aby bylo jeho splacení zajištěno zástavním právem.
s-8 Společnost A ale nevlastní žádnou věc, kterou by mohla bance poskytnout jako zástavu.
s-9 však peněžní pohledávku vůči panu B (pan B je dlužníkem společnosti), a proto se dohodne s bankou, že nesplatí-li řádně a včas prostředky získané z úvěru, bude moci banka požadovat od pana B zaplacení částky, kterou měl pan B původně platit společnosti.
s-10 Z prostředků získaných od pana B pak banka uspokojí svou pohledávku vůči společnosti A.
s-11 Podle § 151 písmeno h) Občanského zákoníku, který takovéto zastavení pohledávky upravuje, musí být smlouva o zastavení pohledávky uzavřena písemně a musí přesně označovat jak pohledávku danou do zástavy, tak i pohledávku, která je vzniklým zástavním právem zajištěna.
s-12 Kromě toho je třeba, aby zástavce nebo zástavní věřitel (v našem případě tedy společnost A nebo banka) zastavení pohledávky oznámili, resp. prokázali dlužníkovi zastavení pohledávky (zde je tímto dlužníkem pan B).
s-13 Do zástavy může přitom být vždy dána jen taková pohledávka, podle níž být věřiteli poskytnuta nějaká věc, právo nebo jiná majetková hodnota - zpravidla bývá zastavována pohledávka peněžní.
s-14 Jiným zvláštním druhem zástavního práva je zastavení cenných papírů.
s-15 Smlouva o zřízení zástavního práva k cenným papírům, která musí mít písemnou formu, je upravena v § 39 a následujících zákona č. 591/1992 Sb., o cenných papírech.
s-16 Tato smlouva musí opět určovat, jaká pohledávka je zástavním právem zajištěna a jaké cenné papíry mají sloužit jako zástava.
s-17 Podmínky vzniku zástavního práva jsou přitom u listinných a zaknihovaných cenných papírů různé.
s-18 U listinného cenného papíru (tj. cenného papíru ve formě skutečné listiny) je nezbytné jeho předání zástavnímu věřiteli;
s-19 ten jej pak u sebe do zániku zástavního práva.
s-20 Zastavený cenný papír může být také předán spolu se zástavní smlouvou či její úředně ověřenou kopií do úschovy třetí osobě - pak není třeba ho předat zástavnímu věřiteli.
s-21 Pokud být zastaven cenný papír převoditelný rubopisem (např. akcie na jméno), musí být na rub cenného papíru zapsáno prohlášení jeho majitele o tom, že dává cenný papír do zástavy (tzv. zástavní rubopis - viz § 40 zákona o cenných papírech).
s-22 Podmínkou zastavení zaknihovaného cenného papíru (tj. cenného papíru vedeného pouze jako údaj v počítačové evidenci Střediska cenných papírů) je kromě sepsání zástavní smlouvy také registrace zástavního práva v evidenci Střediska cenných papírů.
s-23 Zástavní právo přitom vznikne právě touto registrací.
s-24 Jestliže dlužník splní všechny své povinnosti zajištěné zástavním právem, nárok na to, aby mu byl cenný papír vrácen nebo aby bylo zástavní právo vymazáno z evidence Střediska cenných papírů.
s-25 Není-li pohledávka zajištěná zástavním právem řádně a včas splněna, věřitel možnost cenný papír prodat prostřednictvím obchodníka s cennými papíry a z výtěžku prodeje uspokojit svou pohledávku.
s-26 (Příště dokončení)

Text viewDownload CoNNL-U