EN | ES |

946

946


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

VII

někdy závažnější než dlouhý a klassicky vyšperkovaný list sám, poskytl by nám zajisté často vítaný klíč ke vročení listu, které jinak pozastřeno bývá mlhou nicotných šperků humanistických.

S těmi a takovými obtížemi zápasiti bylo i vydavateli listáře tohoto. Po- znav před mnohými lety nezbytnou toho potřebu, aby všelijak zajímavá kor- respondence proslulého Bohuslava z Lobkovic uspořádána, doplněna a vydána byla znova, shledával dlouho pomůcky k vykonání úkolu toho, několikkrát do nového pořádání listů se pustil, ale vždy opět práci poodložil pro velikou její nesnadnost, minulého roku úkol ten jakž takž dokončil. Pravím po- hříchu jakž takž, poněvadž chronologicky pořad listů všech přesně určiti, adressaty všechny zjistiti a veškery zprávy i narážky listů vysvětliti není možná toho času, kdy ostatní historické prameny doby Vladislavovy nejsou ještě s dostatek prozkoumány a vydány, a v samém listáři objevují se takové me- zery, že to, co nám z korrespondence Bohuslavovy zbylo, jest jen nepatrný zlomek toho, co výtečník náš v tom oboru napsal sku- tečně. Avšak než v rozbírání korrespondence zde vydávané se dáme, jest nám předeslati nejhlavnější data životopisná muže, který největší část listů na- šich sepsal. Podáme je zde hlavně na základě otištěných níže listů co nej- stručněji, poněvadž: úmysl máme o životě a spisech Bohuslavových všech i o době jeho vypracovati časem svým zvláštní monografii obšírnější.

Bohuslav narodil se r. 1460 nebo 1461 jakožto syn Mikuláše Hasištein- ského z Lobkovic. Bratří jeho byli Jan (* 1450, ÿ 1517), známý v literatuře české cestopisec, Mikuláš a Jaroslav, z nichž posléze jmenovaný již na po- čátku let 90tych XV. věku nebyl mezi živými. Bratří ti osiřeli záhy, nebo otec jejích zemřel již r. 1462. Bohuslav nabyv nejspíš doma předběžného vzdělání vyslán jest pod dozorem Ladislava, knéze dioecese Wesprimské (l. 2, 3, 4), na ucení do [talie, a sice napred do Bononie, kde ponejprv objevuje se r. 1475 jakozto piíslu$nfk národa némeckého (Acta nationis germanicae univers. Bonon. edid. Friedlánder & Malagola 1887) Vystéhovav se odtud v záií r. 1418 za příčinou moru (Archiv Český VI, 172) uchýlil se potom na universitu Ferrar- skou, kde pobyl téměř do konce r. 1482 (I. 7). Někdy na počátku r. 1483 uděleno mu od krále Vladislava proboštství Vyšehradské, kteréžto hodnosti však Bohuslav záhy se vzdal.*) I přebýval potom dílem na zámcích rodinných,

*) O udělení tom dovídáme se z právě vydaného IX. dílu Dějin Prahy Tomkových na str. 81. Žádaliť bratří Bohuslavovi svrchu jmenovaní krále Vladislava, aby směli pro bratra svého vyplatiti některé zastavené statky proboštství Vyšehradského beze své škody, kdyby Bohuslav dříve zemřel než oni. Král listem daným v Praze 24. dubna 1483 žádosti vyhověl. Se zaručenou zprávou tou, na niž však v korrespondenci Bohuslavově nikde se nenaráží, dobře se shoduje novina, kterou Petr Schott (Lucubratiunculae, dne 28. října 1486 píše Jindřichu Moserovi, že Bohuslav jest »archicancellarius regni Bohemiae«. Titulu kancléřského totiž užívali probošti Vyšehradští od starodávna, Bohuslav tedy ještě aspoň r. 1485 jím se pochlubil, když v Štrasburku u Schotta meškal návštěvou. Této zprávy ne- mohli jsme pohříchu použiti v tomto úvodě, poněvadž skoro polovice vydání našeho již byla vytištěna, když IX. díl dějin Tomkových vyšel. Na tomto místě podotýkáme - roveň, že také věhlasný historiograf náš, nedosti zřetelně, přidává se k mínění I. Cor- novy, který dvě osoby v tomto listáři často uváděné, Jana z Domaslavě a Jana Pibru, identifikuje (srovn. pozn. k listům 37 a 52).


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile