EN | ES |

934

934


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

X

za pomoc, jmenován take Jan z Lobkovic.!?) Byl tedy Jan rozhodné proti Matyáši Uherskému, kterého zřejmě vinil, »že penězi v Čechách nadělal zrádcúv.« Naproti tomu byl již tehdy důvěrníkem krále Vladislava, jak se dovídáme z jeho dopisu z r. 1473 panu Beneši Liebšteinskému z Kolovrat, v kterém dává tomuto plnou moc ve při o nějaký dluh sirotčí panu Ba- vûrkovi a prohlašuje, že pro nějaké pilné potřeby s králem do Opavy nepojede.!?)

Mimo to je tento dopis také tím důležit, že v něm ku konci Lobkovic jako jinoch 23letý praví: »Máť jest k tomu dobrá vuole, abychme jedno vyvazeni byli, aby nám tak šeredně neláli, neb sem se toho, jakž sem živ, varoval, Ze mi pro neláli, neZ teď pro jiné ;j« neboť touto zásadou se později asi nespravoval maje časté spory s poddanými.

12. března 1473 obdrželi bratři Jan a Jaroslav od krále Vladi- slava II. potvrzení svobod horních, které byly kdysi uděleny otci jejich Mikuláši.

Od delší doby žil Jan v nepřátelství s Friedrichem z Schónburku (= Šumburkem), který měl v zástavě hrad kadaňský, o čemž vyskytují se narážky již z r. 1470.12)

V roce 1475 jednalo se mezi oběma o nějaké vsi, clo, dědiny, louky, jezero a rybník kněze opata z Grynhainu.'%)

Týž Friedrich měl již v letech 1473—1476 rozepře s Kadaňskými o minci, v níž mu poplatky měly býti odváděny, a potom s opatem grůn- hainskym; v této záležitosti bylo komorním soudem 8. ledna 1479 roz- hodnuto, že klášterní poddaní u Kadaně mají Friedrichovi ze Schönburku odváděti do hradu kadaňského 30 vozů dříví a nic více.!*)

Král Vladislav použil služeb Jana z Lobkovic k různým poselstvím v záležitostech osobních i královských. Svou zvláštní přízeň dal mu na jevo roku 1477, kdy jej vypravil s panem Benešem Liebšteinským z Kolovrat do Lucemburka, aby se ucházeli pro něho o ruku jediné dcery a dědičky Marie po Karlu, knížeti burgundském. Jeli patrně přes Norimberk a Trevir [67%]. O jejich pořízení nezachovalo se zpráv.!9)

V roce 1479 (28. září) byl Jan se svými bratřími přijat do stavu panského v království Českém.

3. září 1480 udělili Jan a Mikuláš z Lobkovic o sobě a jejich bratři Jaroslav a Bohuslav svým poddaným v Březně potvrzení svobod a výsad. Mezi svědky jmenuje se též Mikuláš Chlup, purkrabí na Hasisteine.'*)

10

; Palacký: Dějiny národu českého. V. 1. 22.

'' Archiv &. . 233 а У. 349.

'?) Bernau: Hassenstein. Str. 98.

18) Archiv č. IV. 299,

!*) Bernau: Hassenstein, Str. 99.

'*) Palacký. V. 1. 137. Tomek: Déjepis m. Prahy. VII. 380. 16) Bernau: Hassenstein. Str. 99.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile