EN | ES |

934

934


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

IX

kutu. Královští žoldnéři obsadili město a hrad, který byl zásobami opatřen a k hájení upraven, rovněž byla prolomena brána z hradu přímo do polí, aby bylo umožněno spojení hradní posádky se sousedstvem neodvisle od občanů kadaňských. Na udání měšťana Zikmunda Leimera, jenž byl pak za to učiněn purkmistrem královským, byl potom 31. srpna 1467 konán soud, několik občanů z velezrády obviněno, s manželkami a dětmi vypo- věděno, jmění pak jejich ve prospěch koruny zabaveno. 9)

Brzy na to byl Jan znova znepokojován pro svůj přátelský poměr ku králi Jiřímu. Roku 1468. uvedli totiž do Čech Konopištský a Dobrohost proti Jiřímu a jeho přívržencům německé křižáky, kteří »>na šatech svých kříže červené z sukna vyšité nosili, aby je po tom znali«. Jan z Lob- kovic sám vyprávěl o tomto vpádu jednomu letopisci, »že v ty časy jeho kaplan used od něho i stovaryšil se s těmi křižovníky a zradil (jeho) jedno dobré městečko Přísečnici, ležící blíž od pomezí Míšenského na horách, těm křižovníkuom, a oni vpadli do toho městečka. Ale však lidé toho - stečka byli ušli na kostel, neb jest dobrý k brani, a leželi tu. To pan Jan zvěděv, sebravše se na s panem Waitminarem 7) а s Zateckymi i táhli na mimo Kadani, a to jest bylo v neděli k večerému; i položili se za Kadaní blízko odtud, kde jest nynie klášter Bosácký. A že jest pan Waitminar nechtël předse na táhnüti v noci, neZ nazajtří; křižovníci to zvédévse, (ncb toliko od Kadané dvé míli Príseénice leżi), ihned pryč utiekali, mnozi zbroje svć tu v městečku zapomínajíce a krav asa na dvě Корё z toho městečka s scbú zajali. Takz tepruv nazajttie po nich pan Jan táhna slíbil, což by jich koli těch křižovníkuov tu zastihl a zjímal, že by je kázal všecky spáliti. I přijevše do městečka nepostihli než jedi- ného špatného Němečka pachole; nad tím se nechtěl mstíti. Než toliko strhše jemu ten kříž červený s suknice i kázali mu jej sniesti. A to jest v pravdé bylo tak.«9)

20. ledna 1469 povýšil král Jiří na žádost Jana Hasišteinského vesnici Přísečnici na méstce. Na snémé r. 1470. vyvolení byli Jan z Lob- kovic a Beneš z Weitmühle, aby popisovali branné inužstvo v žateckém kraji; na obranu království musil žatecký a rakovnický kraj míti pohotově 900 mužů pěších, 10 jízdních, 12 kopinníkův a 50 vozů.)

Když 22. března r. 1471 král Jiří po krátké nemoci zemřel, ucházel se o trůn český Vladislav, prvorozený syn polského krále Kazimíra, a Matyáš Uherský. Na sněmě v Kutné Hoře v květnu rozhodli se stavové čeští, mezi nimi i Jan Hasišteinský, pamětliví jsouce slibu daného králi Jiřímu, pro Vladislava. Obávajíce se však pro tuto volbu nepřátelství Matyášova, požádali Albrechta, knížete saského, aby jim přispěl ku po- moci. Mezi rukojmími za náhradu, kterou měl dáti Vladislav knížeti saskému

*) Mittheilungen fiir Geschichte der Deutschen in Bóhmen. XIII. Str. 126. [Bernau]. ^j Bencs z Weitmühle.

"; Stafí letopisové. Str. 192.

?) Fr. Bernau: Hassenstein. Str. 98.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile