EN | ES |

801

801


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

Dopisy z roku 1519. 225

1292.

Písečtí Petrovi z Rosenberka předběžně odpovídají k předešlému listu. V Písku 1519, 23. Mart. Kopie č. 3743 A.

První odpověď od Pieseckých na to psaní. Vysoce urozený pane, pane nám laskavě přieznivý! VMti službu naši vzkazujeme. Na psanie, kteréž jste nám VMt učiniti ráčili, odpovědi po poslu VMti dáti jsme nemohli z příčiny, že starších našich doma nemáme a také roztržiti jsme skrze jarmark. Věříme, že VMti to proti- myslné nebude. Jakž se domuov navrátie, toho povážiec, VMti odpovědí prodlévati - nebudeme. Dajž pán Buoh VMti s vysokým štěstím dláhé zdravie. Datum Piesce, f. IV. ante Annunciationem b. Mariae virg. anno oc XIX.

1293.

Adam z Hradce Petrovi z Rosenberka: o snémování Moravském a své při s panem Jindřichem Batelovským.

V Jindřichově Hradci 1519, 2. April. Orig. č. 3726.

Slużbu svü vzkazuji VMti, urozený pane, pane otče milý! Napřed zdraví i všeho dobrého, toho bych VMti rád věrně přál. Muoj milý pane otče! Račte - děti, že sem teprv ve čtvrtek [31. Mart.] z Brna z toho sněmu přijel domů. A tyto sou se věci na tom sněmu jednaly: najprvé přijel jest kněz Karel*) JMt, i jsúcí poslán od krále JMti s plnú mocí, aby s pány Moravany jednal tak, jakoby král sám JMt tu osobně byl. A tu najprvé hajtmana jsú volili, a nemohli sou se srovnati teprv třetí den; tu jsú volili pana Arkleba z Bozkovic a na Vranově.

Potom jednali o berni, tak že sou všickni stavové k svolili v markrabstvie Moravském, najprvé že mají sbírku z sebe sebrati, když by král JMt do země přijel, aby měli čím JMt chovat. A potom teprv přes rok že mají JMti berni dáti, však

peněz dáti; pakli 6 koní, tehdy 11 peněz bielých dáti ; pakli 7 koní, tehdy 15 bielých peněz dáti . Item času pak zimnieho, když suol vezou na saních, ktožkoli nade dvě prostici do deseti soli veze, z každé prostice po jednom bielém denaru cla dáti Pieseckým. Pakli nad 10 prostic kolikž koli veze prostic, tehdy 3 gr. míš. z soli cla dáti . A má-li 2 koně v těch saních, tehdy z těch dvú koní cla 5 denárů bielých dáti ; pakli 3 koně, tehdy z těch tří koní 1 groš pražský; má-li 4 koně, tehdy z nich devět bielých denárů cla dáti , a tak dále, jakož se výše pí&e oc.

Též také forman, kterýž by vezl jakéžkoli kupectvi, clo z koní podle nadepsaného zpuosobu dáti a platiti Pieseckým; a k tomu zvlášt clo dáno býti z kupectví všelijakého, z suchého i mo- krého, jako z koření, suken, bavlny a jiného suchého kupectví; též také i z mokrého kupectví, jako muškatele, malvazí, ryvolí, oleje a jiného kupectví. Z saumu takových kupectví po jednom groši pražském cla dáno býti. Kteréžto smlúvy na svědomí pán z Rozmberka JMt a purkmistr a rada i všecka obec města Prachatic, a purkmistr a rada i všecka obec města Piesku své vlastní pečeti dali jsú k tomuto listu. Jenz dán ut supra oc.

+) Z Minsterberka. Viz o jeho cestě do Brna Diplomatické služby knížete Karla z Minsterberka u králů Vladislava a Ludvíka v Zasedacích zprávách . Spol. 1882. str. 407. Archiv Český XI. 29


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile