EN | ES |

354

354


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

168

svému... Při každém kroku potkáváme se s touž myšlenkou o konci světa, jeho sklonu a posledních letech. Lid zpívá píseň o tomto předmětě a nejosvícenější duchové nemají více ani důvěry, ani méně pošetilého strachu.* (Denis, Konec sam. čes. 627—628). Též - mrský věří, že se blíží konec světa: Snad již den posledního příchodu krále nebeského k soudu nastává (23). Kolikrát měsíc jakoby z nebe padal, neb počernalou krví skropenej, buď kříži potaženej byl, spatřín jest (19). Též mnoho zázračných zatmění, hvězd, metel, kopí, mečův, pochodní, pružin, krvavin, ohnivých červeností, chasmat, také lvüv a zbrojných vojsk, dvou i tří sluncí na nebi spatříno bývá (17, 19). A protož, co již dále jiného čekati chceme nežli soumraku a noci, světa skonání? (17, 787, 1000.)

Postila Zámrského cenu velikou. Mezi spoustou náboženských knih českých století 16. vyniká pěknou, celkem správnou češtinou, znamenitým slohem, výbornými myšlenkami, které svědčí o znamenitém kazateli a horlivém mravo- kárci své doby. Postilla jeho trpí sice přílišnou roz- vláčností, ale vytčené právě přednosti vadu tuto zmírňují. Zámrský jest přímý a upřímný; pravdu řekne bez obalu, v rouše sice často dosti hrubém, ale doba již toho žádala; ostatně nevedl si v věci o nic lépe a střídměji, než katolický Rešel nebo utraguista Rvaéovsky v povéstném Masopusté; vždyť bylo velmi oblíbeno, co na srdci, to na jazyku míti. (Winter, Život círk. II 890, 891.)

Kulturně historická cena postilly Zámrského jest rovněž značná. Mimo časovosť její ještě jedna vlastnost dodává zvláštního rázu této postille: jest to ryzí česká práce, práce uvědomělého Čecha, vlastence, jenž horlí pro českou řeč, pro dobré české zvyky a obyčeje, a kárá všeliký hřích, jehož se někteří Čechové dopouštějí na svém národu. Dokazují to na . tato místa (Sborník hist. 1886, 83—84): Proti přirození svému činí zvedinosové, kteříž nauče se (mnohý sotva velikým nákladem svých rodičův) kolikasi slovům cizí, vlaské, a zvláště německé řeči, hned nechtí ve všem než s Vlachy, s Němci držeti a je chváliti, svého pak národu, rodičův a řeči , v níž jest narozen, nestydí se haněti, tupiti a po- směšně lehčiti a z toho se k svým otcům, matkám neznati. Jakož pak žádný národ není, aby svůj jazyk přirozený tak zapiral a za nic poklädaje řečí, krojem, jídlem, nápojem, i obcováním čímsi jiným, čímž není, se dělal, jako náš Český národ, ježto ve všem světě krom hebrejské, řecké a latinské řeči


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile