EN | ES |

354

354


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

7

postilly Gratiae Dei patff pomérné k vzácnostem. Na celé cestě po knihovnách v Rakousku a Německu nalezl Klicmann (mimo Prahu) pouze jediný úplný exemplář ve Wr. com. (v městské knihovně ve Vratislavi) 1187 a 1188; druhy, Wr. com. 1181, jest již kusý. Všecky ostatní obsahují z pravidla jen jeden díl, a i ten jest často neúplný. Největší část rukopisů Gratiae Dei jest kusá, a to způsobem nejrozmanitějším. Crum. Min. 72 (v knihovně minorit. kláštera v Krumlově jest vlastně jen Quadragesimale z Gr.D. s některými dodatky. V jiných postillách jsou vynechána všecka kázání na svátky Kristovy a svatých a ponechána jen kázání nedělní (Ol. Lye. 2., III., 8.); nebo jinde zase jen sváteční (Crac. Un. 1621). Od těchto systematicky zkrácených rukopisů jest třeba rozeznávati takové, jež zůstaly náhodou nedokončeny. Tak na . ve Wr. com. 1181 písař přestal uprostřed kázání na popeleční středu., Při tom však zase některé rukopisy obsahují části, kterých jiné nemají. Celá skupina rukopisův obsahuje na . kázání na den 5 bratří, kterých bychom v jiných rukopisech marně hledali; jsou to rukopisy původu slezského nebo polského. Jest to důkazem, že Gr. Dei i v cizině byly vlídně přijaty a domácím poměrům přizpůsobovány, jako zase jednotlivá kázání z nich přijata byla i do jiných sbírek homi- letických.

A přes to, že byla Postilla Milíčova dosti rozšířena, setkáváme se s falešným udáním autora: Crum. Min. 72 na . na posledním listu přípisek: Postilla mag. Conradi super euangelia per totam qua- dragesimam oc, a to rukou ješté 14. století.

Co se týče obsahu kázání, mají všecky rukopisy týž vzor. Jednotlivá kázání jz Gr. Dei vyskytují se též o sobě. Jsou to: Ex- posicio passionis Christi a Sermo de corpore Christi. (Wr. Un. I. F. 311, 1 F. 579, Ol. Lyc. 3. IV. 7.)

Druhé postille dal Milíč jméno Abortiwus. Dělí se, jako postilla Gr. Dei, na pars hiemalis a p. aestivalis, jsouc opa- třena zvláštní předmluvou a rozmnožena dvěma kázáními synodalními. (Dle Klicmanna.)

V knihovně universitní v Praze jsou tyto rukopisy Milíčových postill: III. D. 20, XII. C. 12, XII. D. 1; v mus. knihovné: XV.O.5, FrR». Mkrwóéix (Sitzungsber. der k. bóhm. Ges. der Wiss. 1890, str. 309 a sl.: Milíč a jeho dva spisy z roku 1367) uvádí též ruko- pisy knihovny vídeňské.

Ačkoliv postilla Milíčova jest určena hlavné pro žákovstvo, a tudíž se především týká života a poměrů stavu duchovního, majíc


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile