EN | ES |

268

268


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

64 doslova příslušné místo z Palackého. Tolikéž Tadra'**) nedovedl nic jiného nežli odvolati se v věci na Palacké- ho.)

10. Novější mínění historikův umění.

Poněkud neurčitě se vyslovil o založení hradu Karl- štejna Bachmann, tvrdě, že Karlštejn byl dosti silný, aby mohl bezpečně ukrýti všechno nejlepší a nejkrásnější, čím se mohl kdy císař a říše vykázati, mezi jiným též kleno- ty korunovační a říšský archiv.***) »Archivem říšským«, jak se zdá, mínil zřejmě český korunní archiv. Nedávno, tuším, též Šimák*%) rozuměl »klenoty říšskými« klenoty království Českého, pravě, že na Karlštejně byly ulože- ny »nejvzácnější sv. ostatky, klenoty říšské a archiv ko- runy české«.*%)

Avšak již roku 1876 zdüraznil H. Friedjung??") v kni- ze o Karlu IV. a jeho účasti na duchovním životě tehdejší doby, že Karel IV. založil hrad Karlštejn netoliko za úče- lem bezpečného uložení klenotů českých, nýbrž i pro úschovu klenotů říše Německé. O rok později zmiňuje se také Kalousek!?3) v životopise Karle IV., že »v přepev- ném a největším uměním opatřeném hradě tomto dal Ka- rel chovati korunu a ostatní klenoty říšské království Českého, všechna privilegia zemská, též klenoty a svá- tosti říše Německé.«

Historik umění J. Neuwirth, který se několikrát za- býval hradem Karlštejnem, nedovedl s počátku říci více, nežli, že tento velmi zajímavý hrad měl sloužiti občasné-

mu pobytu panovníkovu, jakož i uložení množství ostat-

102) Ferd. Tadra, Kanceláře a písaři v zemích českých za krá- la z rodu lucemburského Jana, Karla IV. a Vaclava IV. (1310—1420), str. .

18) Srov. též Karel V. Zap. (Gustav Friedrich), Déiiny pano- vání Karla IV, (1894), str. 67.

19) Adolf Bachmann, Geschichte Bóhmens. IL (1905), str. 98.

10) J. V. Šimák, Kronika československá I. 3 (1925), str. 742.

1%) Otto Piper, Oesterreichische Burgen V. (1907) mluví na str. 45 podobně neurčitě o »bezpečné schráně klenotů korunovač- nich« a na str. 57 o »klenotech říšských a korunovačních«.

107) Heinrich Friediung, Kaiser Karl IV. und sein Antheil am geistigen Leben seiner Zeit, (1876), str. 260.

198) Josef Kalousek, Karel IV., otec vlasti (1878), str. 80.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile