EN | ES |

268

268


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

265

ském, odpovídající tehdejším požadavkům vědeckým. Pa- lacký upustil od dosavadního třídění listin podle řeči, kterou byly psány, podle jednotlivých území, jichž se - kaly i podle jejich obsahu věcného, s kterýmižto dělítky se setkáváme ve starších inventářích a kopiářích; seřadil pak za sebou chronologicky do jediné řady všechny origi- nály i opisy, odděliv toliko od »listin veřejných« něco »listin soukromých«, pro něž zřídil zvláštní oddělení, na- zvané »archiv privátní.«*) Každá listina,) v inventáři zaznamenaná, byla označena pořadovým číslem inventár- ním a kromě toho ještě zvláštním číslem reposičním.) Inventář listin korunního archivu českého, pořízený Pa- lackým, jest do míry vzorný, že se ho podnes užívá v archivu země České jakožto pomůcky, a bude ho i nadále potřebí pro listiny českého archivu korunního, chované kdysi v Praze při kapli svatováclavské, pokud nebude hotov a dotištěn Katalog listin archivu koruny české.) Ze zasedací síně stavovské byly odneseny listiny české- ho archivu korunního do komnat na hradě Pražském, v. nichž byly chovány kdysi desky zemské; místnosti byly vybaveny novými skříněmi a zásuvkami pro úscho- vu listin archivu svatováclavského. Hodlaje napříště zameziti další ničení listin rozmáhajícím se vlhkem, naří- dil zemský výbor roku 1838, aby každého roku na jaře (v květnu) a na podzim (v říjnu) zvláštní komise pro- hlédla a vyšetřila stav archivu svatováclavského, ulože- ného v nových mistnostech.®) Den, kdy se bude konati

5) V inventáři, roku 1838 pořízeném, označil je jakožto od- dělení »D, Privat- Archiv«, na rozdíl od hlavního oddělení »A, Kron-Archiv«.

3) Beze zření k tomu, jde-li o originál či o pozdní opis.

©) Pokud jde o uložení (reposici), listiny byly ukládány přes- chronologicky podle dne vydání; vidimáty a transsumpty podle data jejich pořízení. Proto také na příklad transsumpty Rosentha- lovy, třebaže se hlásí číslem inventárním k listinám 14. století, jsou zařazeny (číslem reposičním) mezi listiny 18. století.

601) Ve sbírce »český zemský archiv. Katalogy, soupisy, regestáře a rozbory jeho fondů, řada 1. Archiv koruny české«, vydávané archivem země České v Praze.

©) Registratura zemského výboru českého: 1638/418 (oddě- lení A, F 1/6) ze dne 27. kvétna 1839.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile