EN | ES |

1092

1092


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

FONTES RERUM BOHEMICARUM Series nova tomus I.

Na fol. 1r-56r je zapsána Pulkavova kronika!, fol. 56r-60v jsou prázdná, na fol. 61r- 119v je zapsána druhá recenze kroniky Františka Pražského?, fol. 120 je prázdné. Na fol. 121r-199v čteme kroniku Vavřince z Biezové®, na fol. 200r-201r je zapsán fragment českého textu*, fol. 201v-209v jsou prázdná. Rukopis byl korigován samotným písařem přímo v textu nebo in margine. Marginální glosy upozorňující na obsah odstavce, jsou psány dodatečně jinou mladší rukou. O rukopise podal zpravu J. Loserth*, který měl rukopis v ruce v r. 1880, tedy po svém vydání Zbraslavské kroniky s doplňky z Františka Pražského. Stručně charakterizuje ru- kopis jako neúplný, v němž na řadě míst chybí slovo, část věty nebo i věta celá, konstatuje však, že rukopis na mnoha místech lepší čtení, než nabízí edice Dobnerova, a uvádí alespoň výčet nejdůležitějších různočtení z těch partií Františ- kovy kroniky, které začlenil do svého vydání". J.Emler se ve svém o několik let mlad- ším vydání obou kronik ve Fontes Rerum Bohemicarum o wroclawském rukopise ani o Loserthově článku nezmiňuje vůbec. Po druhé světové válce byl rukopis nezvěstný, ale v r. 1967 byl nalezen v dosti špatném stavu, restaurován a konser- vován a dnes je opět přístupný badatelům. Rukopis bohužel utrpěl v letech své nezvěstnosti poškození, které nebylo možné zcela napravit. U všech folií chybí trojúhelníková část - pravý, respektive na versu levý horní roh, takže prvních přibliž- 13 řádek je neúplných, z toho 1-3 řádky chybí prakticky zcela. Jsou tedy zachovány asi tři čtvrtiny textu. Cenný je proto již zmíněný Loserthův článek, i když nesleduje celý text kroniky. Např. v kapitole 23 (FRB IV s. 445a) je zmiňována žádost římských senátorů, aby papež vyhlásil milostivé léto po padesáti a nikoli aZ po sto letech. Rukopis H (fol. 115v) tu zkomoleny text (ut annus in urbe Romana in quinquagesimo esset anno,) eo quod ad centesimum etatis brevitatem. V rukopise

! Nadpis: Incipit Cronica Bohemialis. /nc.: Cum filii hominum in agro Senaar... Expl.: coronatus per dominum Fridericum archiepiscopum Coloniensem. Explicit Cronica Bohemialis feria quarta ante s. Elisabeth anno Domini Mille CCCC LXVII.

? Nadpis: Chronica Bohemicalis ad annum 1351 - je na dnes zničené části rukopisu a známe ho z Losertha,

Varianten, s. 217, poškozen je i explicit, který je zaznamenán v inventáři rukopisů Městské knihovny ve Wroc-

lawi takto: Excellentissimo principi... Expl.: providendo etc. 1466 et corrigata (!) annorum domini 67

Inc.: Prologus huius libri. Licet michi contemplanti fausti olim ac celebris... Expl.: ipsum regem

cum totali suo exercitu a posicionis loco repellunt. Et facto mane etc. 1467 post Margarethe

festum.

1 Podle soupisu rukopisů je to kronika Beneše z Weitmile nebo z Hořovic, podle J. Losertha, Varianten, s. 217, snad Beneše z Hořovic, dle M. Bláhové, Kroniky doby Karla IV., s. 566, začátek Starých letopisů českých: Imc.: In tuto bude praweno, czo sye gest pogrzesano... Expl.: Potem letha Bozyho Tisycy

5 J. Loserth, Varianten der Breslauer Handschrift des Domherrn Franz von Prag, Neues Archiv 5, 1880, 5. 217-219.

$ Die Kónigsaaler Geschichtsquellen mit den Zusátzen und der Fortsetzung des Domherrn Franz von Prag, Fontes rerum Austriacarum I, Scriptores VIII, 1875. Pro třetí knihu kroniky Františka Pražského tu Loserth použil textu Dobnerova.

7 Kromě jednotlivých vět, případně odstavců je to předmluva druhé recenze, kapitoly 16 a 31 z první knihy a převážná část třetí knihy Františkovy kroniky.

8 Vratislavský rukopis uvádí |. Emler v přehledu rukopisů Pulkavovy kroniky ve svém vydání ve FRB V,

Praha 1893 s. XIV, kde se zmiňuje i o tom, že obsahuje také text druhé recenze kroniky Františka Pražského.

XII


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile