EN | ES |

1005

1005


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

L LIST FALCKRABĚTE JANA KE KONCILU

CENNÝ příspěvek k procesu Jeronymově konanému roko 1410 uve- řejnil před lety Klicmann.i Podávám zde doklad z jeho procesu na koncilu kostnickém. Jest to list, jejž odeslal s polapeným Jeronymem ze Sulcbachu do Kostnice bratr falckrabího Jan. Palacký? pouze vypravuje, že Jeronyma poznalo v Sulcbachu několik kněží, na je- jichž upozornění byl 25. dubna (1415) jat a dodán koncilu. Více se o příběhu sulcbašském nedovídáme. V tomto ohledu jest pro historika zajímavým list Jana sulcbašského, neb z něho vysvítá, s jakými pocity posílal Jeronyma do Kostnice.

V listě propleteném hojnými citáty z Bible vyslovuje rozhořčení nad tím, kterak Viklefova nauka ohrožuje dosud pravou víru, zvláště pak ale království české. Nabízí při tom úplně své služby církvi, řka, že jeho úkolem jest poslouchati, povinností církve pak jest souditi. To se především týká polapeného Jeronyma i jeho druhů. V zájmu pravosti víry i zachování církve jest, aby byli od- souzeni k smrti. Srovnává při tom heretiky se zmijemi, které ne- ušetří ani těch, z nichž se zrodily. Tak se může státi, že i stou- penci Viklefa z církve vyšlí mohou ji rovněž zničiti. K zachování církve poukazuje i na prostředky mírné, a sice na obrácení nevě- řících a shromáždění rozptýlených ovcí. V tom lze zachrániti křes- tanství.

Takové byly city, s nimiž odesílal pán na Sulcbachu Jeronyma do Kostnice. Historický význam jeho dopisu spočívá v tom, že nám dává tušiti, v jaké situaci byli otcové kostničtí, nebot oním listem snažil se Jan sulcbašský působiti vliv na jejich rozhodnutí anebo jim chtěl alespoň označiti své přání, jak by proces s českými vik- lefisty vedeny mél dopadnouti. Pravím: ,S českými viklefisty, ne- bot v listé nemluvi pouze o samotném Jeronymovi, nybrZ i o jeho stoupencích. Mezi nimi byl jistě v první fadé Hus. UváZíme-li, jak na jedné straně Hus zatvrzele odmítal všecku autoritu církevní, a jak na druhé straně čelný šlechtic na členy koncilu dorážel, aby odsoudili české heretiky v zájmu zachování církve a neporušené víry, pak nemůžeme se diviti, že na konec oba byli odsouzeni.

1 ir iudiciarius contra Jeronimum de Praga. (Hist. archiv čes. akade- mie, č. 12. 2 Dějiny, III (Vyd. Rieger), 160.

149


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile