EN | ES |

1004

Francouzská Hussitica

AuthorAugustin Neumann
Date1923
LanguageCzech

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

téhož dne velkou obec a vyložila příčinu vyneseného ortelu.! Lid byl tím uspokojen, načež Bleharies byl odpraven a jeho stou- penci vypovězeni z města.2 Městští prefektové si umínili, že od doby nebude u nich nikdo odsouzen k smrti bez souhlasu lidu.3

Všimněme si nyní válečných událostí u nás, pokud s Francií souvisely, Máme o nich řadu dokladů, z nichž zvláště zajímavé jsou dva: návrhy na tažení Filipa Dobrého proti husitům.

První výpravu chtěl podniknouti Filip Dobrý na podnět legáta, kardinála Jindřicha Winchesterského. Jak se z projektu4 dovídáme, odebral se kardinál v průvodu převora z Pont-Saint-Esprit k Fi- lipovi Dobrému a vybídl jej, by vzal na sebe úkol pokoření husitů. "Terminus post guem k datování návrhu jest třetí článek prvního oddílu, v němž se počítá, že Anglie postaví do pole proti husitům 4000—6000 pěších. Víme, že legát skutečně se vypravil roku 1429 včele 5000 mužů, pročež můžeme klásti sepsání tohoto návrhu do let 1428—1429.

Autorem projektu byl některý dvořan Filipa Dobrého, neb jej důsledně nazývá mon dit seigneur le duc. Projevuje neobyčejnou bystrost organisátorskou i politickou, jak z obsahu seznáme.

Projekt jest rozdělen na osm částí, z nichž každá celou řadu bodů. V první části zabývá se autor výhradně diplomatickým jednáním. K provedení úkolu tak nesnadného doporučuje předně, by vévoda uzavřel sňatek s nějakou mocnou princeznou a tím sobě zajistil vydatnou podporu. Za druhé jest třeba začíti vyjed- navati se sv. Stolici. Byv vybidnut poslem papeźskym, převorem z Pont de Saint Esprit, jakoż i anglickým kardinálem, zahořel vévoda touhou po křížovém tažení proti husitům, a co více, i Němci byli pro to, aby Filip Dobrý postavil se v čelo křižáků. Kdo mu měl poskytnouti v nastávajícím boji s husity pomoc, měl býti papež. Jednalo se předně o podporu morální. Papež zaručí vévodovi bur- gundskému vrchní velení, vyšle poselstvo ku králi francouzskému a následníkovi, jakož i na dvůr bretoňský, brabantský, do Lutichu, Namuru, Hollandu, Zeelandu a Hainaut. Učelem jeho býti agitace pro křížové tažení do Čech. Zároveň se sv. Stolice postará o do- časné zastavení bojů o dědictví v Hainaut, Hollandu a Zeelandu. Dále uvádí autor počet vojska, jež může dodati Anglie s Francií. Anglie vyšle 4000—6000 mužů, Burgundsko 3000—4000 jízdných

1 U. d. 224-—225.

? Mémoires de la société historique et littéraire de Tournai, XVII, 323.

3 Van den Broek, u. m.

4Na tento zajímavý, dosud nepovšimnutý doklad upozornil baron Kervyn

de Lettenhove v Oeuvres de Georges Chastellain (Bruxelles, 1863). Viz přílohu č. 17.

26


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile