EN | ES |

268

268


Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

index   < Page >

162

Dozajista jest hodné pozoru, že právě v době, kdy český archiv korunní byl odvážen z Vídně do Jihlavy, ony proslulé listiny, jež tenkráte v Jihlavě vydali zástupcové koncilu basilejského pánům českým a moravským (»litterae dominis Boemis et Moravis per legatos datae«),*") nebyly uloženy do archivu české koruny, nýbrž do archivu vévod rakouských. Věc tu bude potřebí ještě blíže vysvétliti. Všechny tři listiny, vydané pánům českým a moravským legáty basilejského koncilu, byly totiž chovány zcela urči- již okolo poloviny 16. století v archivu rakouských vévod.

Též moravští markrabí z panovnického domu Lucem- burského měli svůj vlastní archiv. Po smrti posledního po- tomka této linie byl sloučen) archiv moravských mar-

-krabat s archivem moravských stavů. Tolikéž markraběcí archiv moravský obdobně. jako korunní archiv český byl v době válek husitských nemálo ztenčen na svých fon- dech. Když rakouský vévoda Albrecht V. roku 1423 ob- držel zástavou markrabství Moravské a později se stal sám markrabětem moravským, vzal značnou část listin z archivu moravských markrabat s sebou do Vídně. Listi- ny ty byly uloženy v archivu rakouských vévod, kde jsou chovány spolu s ostatními listinami podnes.)

Nebylo to ovšem po prvé, že se dostaly listiny původu

51) Ve zprávě o dokonání kompaktát z roku 1436. Palacký, Urkundliche Beiträge zur Geschichte des Hussitenkrieges in den Jahren 1419—1436,II. (1873), str. 456, čís. 964. Archiv český IIL (1844), str. 444, čís. 19. Joh. de Turonis, Regestrum actorum in legationibus a sacro concilio in Boemiam (Monumenta conciliorum generalium seculi decimi quinti. Concilium Basiliense, Tom. I. 1857), str. 820 a T. Ebendorfer tamtéž, Tom. I. (1857), str. 776.

5) P, R. Chlumecký-J. Chytil, Bericht über das mähr. ständ. Landes-Archiv dem hochlöblichen mähr. ständ. Landesausschusse (Brno, 1858), str. 5. Listiny archivu moravskych stavü byly cho- vány s počátku spolu s kvaterny desk zemských pri kostele sv. Petra v Brně; od 16. století byly uloženy na radnici v Olomouci, Odtud byly potom r. 1658 odvezeny opět do Brna a tam spojeny s nejdůležitějšími částmi starého zemského archivu moravského. Srov. též B. Bretholz, Das mährische Landesarchiv, seine Geschichte, seine Bestände (Brno, 1908), str. 3—4. Ze starého archivu mo- ravskych markrabat se ováem zachovaly jenom nepatrné zbytky.

9) O listinách moravských v klenotnici vídeňské viz můj člá- nek, Listiny z archivu markrabat Moravských ve vídeňském státním archivu (Časopis archivní školy I., 1923), str. 1 a sl.


Download XMLDownload textManuscript line viewFacsimile