EN | ES |

Facsimile view

802


< Page >

Zápisy z roku 1513. 425

17.

Vávra Hruška a Jan Kolovrátek žalují na kverky z Hruškova vortu, že nechtějí jim dopustiti kutati na místě od pergmistra propůjčeném. 1513, 10. května. (Lib. I. A. 8.) Nesnáz mezi pány kverky z Hruškova vortu a mezi Vávrú Hruškú a Kolo-

vrátkem.

Item Jan Kolovrátek a Vávra Hruška s tovařiši svými, stúpiv před úřad pana hophmistra, pana šephmistra s pány a před úřad horní, žádajíce pana hophmistra a pana šephmistra s pány a úředníkův: Páni milí! Kdež jest nám pan perkmistr místo propůjčil, že sme my na vortě na svém dělali a díru sme udělali celým ka- menem; a k čemu sme přišli, VMt žádáme vedle práva zachováni býti. Neb jest to místo 18 let pusté bylo, a kdyby nás nebylo, že by to místo tak pusté věčně leželo.

Páni kverci z Hruškova vortu skrze pana Jana Kunáška odpor učinili: Pane hophmistře, pane šephmistře, páni úředníci všickni! Tito páni všickni k tomu takto praví: Kdež voni praví, že by k tomu přišli celým kamenem, a to páni všickni nevědí, jak voni k tomu přišli; než toto vědí dobře, že jest to místo jich, a že se k tomu všickni hlásili; aby jim to místo dobýváno bylo, a na tom byli, že tu chtěli dělati. Než jestliže voni udělali díru, udělali do našeho; ale my sme více tále kupovali pro to místo, než proč pro jiného. Pak přišli- oni k čemu, že přišli do našeho. A to místo jest nikdá pusté neleželo, neb bychom my byli rádi na tom místě dělali, ale Ze sme v tom tím obmeškáni, že ho nám nedobývali. Při tom my práva nic nedotýkáme, ne [sic] své spravedlnosti, kterúž k tomu máme.

Svědomí pánů kverků od Hruškův: Samuel Lahvička pod přísahů, kterúž jest vzal na konšelství, pověděl, že se za mne ohlašovali kverci z Hruškova vortu k ceše, kteráž jest pod Příbkem v lintu, že jest jich; a my sme také tomu neodpirali s panem Jandú; než by se jim mělo dobývati, na ten čas že sme nemohli, neb sme dosti činiti měli s jiným.

Druhé svědomí: Jíra Rýsek, učiniv přísahu podle práva k svědomí, toto pověděl: že sme od Hrušky s panem Matějem Studničkú tále küpili se vším, i v lintové ceše, která jest k tomu vortu, že tolikéž tu tálův máme, jako na Hruškově vortě, a že k tomu vortu ta cecha vždycky byla, a nikdy od něho zdána nebyla.

Třetí svědomí: Václav Kučera, učiniv přísahu podle oc: To sem od nich slýchal, od hutmanův i od kverküv, Ze pravili, že jest to jich. A sám Hruška pravíval též, kdy tu kverkem byl, že jest ta cecha lintová k tomu jich vortu. A byli jim počeli dobývati i nechali tak. A tu nikdá Hruškovští kverci dělati nedali žádnému.

Čtvrté svědomí: Albrecht Herbort na tu přísahu, kterúž na hutman- ství, pověděl: Když sem tam byl u Hruškův hutmanem, co se tkne lintové cechy, žádali sme pana pergmistra a pana Jandy, aby dobýváno bylo; a pan pergmistr i pan

Archiv Český XII. 54



Text viewManuscript line view