EN | ES |

Facsimile view

354


< Page >

144

Rozmanitost krojiw.

Veliká rozmanitost v šatech vyvinula se z příčin socialních; jimi dával se zevnější výraz nesčetným stupňům a rozdílům povolání. Ve starší době bylo to dokonce přikazováno. Rozdíly v šatstvu působily ovšem nesmírnou pýchu v jednotlivých stavech; z pýchy vzrůstalo pak opovržení k stavům nižším, ano stávalo se často, že vznikal prudký odpor proti těm, kteří jsouce nižšího stavu odvážili se obléci roucho příslušející člověku vyššího řádu. Není tedy divu, že proti takovým titěrnostem, proti takovému filování ozývaly se hlasy mravokárců, kteří viděli v tom pychu, svádéjící k nemrav- nostem a k rozkošnictví. Tak na , již Štítný kárá zápony, prsteny a jiný přepych ; Hus není spokojen s nádhernými rouchy stříhanými aj. Kmravokárcům přidružil se Rokycana, který slovy opovržlivými a na mnoze urážlivými brojí proti všem, ktetí dbajínádhernéhoroucha,drahéobuvi, prstenův,šperkův atd. *%, Hrozí jim, že přijdou za svou pýchu do pekla jako onen bohatec v písmě sv.: Toť u vás žádný hřích není, v kmentu

choditi, ved-li?... ... Jest-li u vas hiich v zlatohlavich choditi, v perlách, v stříbrných pásích, v drahém rauše, s prsteny? Nic vy sobě toho 'nevážíte!... Vy muži, ženy pyšné, věříte-li; že jest ten

bohatec v pekle? Věřtež, kdož tau cestau jdete, Ze s ním budete ! Ale díte vy a vymluvíte se, prý: Na nás to sluší!' Nevěříte žád- nému... (238"-»).

R. horlíjednak proti rouchu příliš dlouhému (201%), jednak proti příliš krátkému, o němž praví, že jest zapověděno od prvního arcibiskupa pražského Jana a od císaře Karla pod kladbi. Kóż toho nechaji!* (201%).

R. kárá muže i ženy z pýchy; mužům vytýká zvláště špice u třevíc, u škoren (18°), třevíce červené s špicí (401b), špice dlauhé (4082), jež byly též zapověděny od arcibiskupa Jana a od císaře Karla (201°), kroje rozličné na rauše (408"), na . rukávy dlouhé do země (4014), ano i úpravu vlasů: ono muži vlasy vajčí (!) (189), nosf ,vlasy s vajci dělané (4014). Bohatí mají kožichův, Sub, blan hojné.* (1909. I d o kostela chodívají ve skvostném oděvu. (4014). Kněží nosí střevíčky krátké: Puojde kněz v třevíčkách krátkých a málo chce bláto přeskočiti, okáže nohu holú. Oh, nečistý pope, nestydatý, že se nestydíš v své hrdlo! (310%).

45) Viz Světozor 1892: Dr. Zikmund Winter: Pýcha stavovská v šatech str. 518, 534,



Text viewManuscript line view