EN | ES |

Facsimile view

354


< Page >

V Čechách Karel IV. a arcibiskup Arnošt z Par- dubic starali se o povznesení mravního života zvláště v duchovenstvu; podnět k tomu zavdaly spory o platy za obřady bohoslužebné, které vznikly r. 1334 mezi faráři pražskými a mnichy žebravými. Karel povolal r. 1358 z Rakous znamenitého kazatele Konráda z Waldhús čilé Waldhausera, který na kázáních u sv. Havla, později v Týně přísně vystupoval proti zlořádům ve stavu světském i duchovním. J. VrčEk píše o něm (I. 50—51, Dějiny lit. čes.): Ostré slovo jeho zasahovalo i kláštery,... bujná tehdy se- meniska nepravostf. Text o falešných prorocích byl jeho oblíbenou látkou: řečníkovy výtky s kazatelny před tím neslý- chané mířily hlavně proti svatokupectví řeholí ženských, jež za novicky přijímaly pouze dívky s hojným věnem, a řeholí mužských, které prý o těla zemřelých bohatcův pro své kostely rvaly se často jako hladoví dravci o mrchu'; jejich zakladatelé, kdyby z hrobu vstali, nepoznali by svého díla, jež z dobrovolné chudoby, po- kory a křesťanské lásky zvrhlo se prý v lakotu, sobectví a pýchu, atd.

O Waldhauserovi vydal Fen». Mrwótk rozpravu v Pojednáních král. čes. společnosti náuk V L.11., v Praze 1881; podává mnoho po- učného o kazatelském tonu Waldhauserově. Darmo jste vzali, darmo dajte!, volal prý Waldhauser na svých kázáních proti mnichům, kteří, když kázali, volali: Dejte nám a pomodlíme se za vás l (Menć. 5)Mnišižebravínaříkali na Waldhausera, že odvrací lid od poutí k tělu sv. Barbory v Prusku (Menč. 7.) ; na den sv. Jana Ev. (27. pros. 1363) řekl mnichům žebravým do očí, že jsou jako psi němí, kteří štěkati neumějí. Vytýkal jim ješitnost. Peněz prý jsou tak chtivf, že by i po druhé Krista zaprodali. (Menč. 9.)

Tak přísně kázal Waldhauser. Byl však netoliko proslulý ka- zatel, nýbrž i dobrý náboženský spisovatel. Psal latinsky, K žádosti a k potřebě studentů prazské university sepsal obšírnou latinskou postillu, kterd se zachovala v čet- ných rukopisech. Paracký (Radhost IT, str. 297—356) zmi- ňuje se o rukopise universitním, kapitolním a musejním, a praví, ževestarých bibliothékách našich postilla Waldhause- rova vůbec hojně se nachází (str. 308). Mzscik uvádí z dvorní bibliotheky ve Vídní dva exempláře (č. 3691., 3692.), pak rukopis klá- štera Kotvického ¢. 176., ve sv. Floriané č. 384. a v Lambachu ć. 191. B. Dupix nalezl mezi klášterními rukopisy bibliotheky v Upsale : Postilae reuerendi domini Kuonradi. Ineipit: Postilla studen- tium sancte pragensis universitatis etc.'* (pap., fol., r. 1366)



Text viewManuscript line view