EN | ES |

Facsimile view

354


< Page >

255

(616). Zajímavá jest též zmínka o malíři Skretovi. Kazatel uvažuje, jak by různí malíři různým způsobem vymalovali anděla. O Skretovi praví, že by mu (anděli) tváře vycpal jako pažatům Nabuchodonosora króle jejich lofmistr, které nejleps{ma jfdlama (!) krmil . .. (409).

Bílovsk$ velebi ,nejjasnéj&ího a nejnepfemoZze nějšího císaře našeho a krále Karla Šestého, jemuž nejhlubší poklonu obětuje, chléb kněze Melchyzedecha. (31). Předpovídá mu vítězství nad Turky, ,däblovÿmi holomky (42): Ó silné ... a proti všem nepřátelům bezpečné Jméno Jesus! Komuž jinému to Jméno... obětovati lépej mohu, než Tobě, nejnepřemoženější Náměstku Konstantina OCísaře, římský císaři Karle loho jména Šestý? Toto tvé Cisaïské Milosti obótuji, na erb Haušpurský jako na dvéře toho nejslavnějšího domu Rakauskýho píši a pripovídám, jak jsi in Nomine Domini.... Achmeta třetího, Tu- reckyho tyranna, porazil: Tak in N. D... Bizantium, Constantinopoli obdrżiś ...* atd. (44 45). ,

Spisovatel vidél pry kniżku: Adamas Austriacus, a v tóto ćetl: Annulus Europa est, Adamas Domus Austria, Gemma Europam melior eondecorare nequit. To jest zkrátka: Evropa jest prsten, Dům Rakauskf Diamant, nad který dražšího nemá žádný Amant (!). Tak drahý jest ten perlový kámen diamant, že nejslavnéjšímu domu Rakau- skému se přirovnati může. (721).

Hlavou protireformačního hnutí v české literatuře věku 18. byl jesuita Antonin Konids (1691 1760). Fanaticky tento kazatel, muž chatrného zdraví, vystupoval i pětkrát denně na kazatelnu, aby způsobem drastickým líčil lidu živými bar- vami poslední soud a útrapy pekelné. Řídil se při tom - sadami Lamormainovými, vyslovenými r. 1627, při čemž heslem jeho bylo: Napřed jest bázeň a strach, potom láska a milování pravdy. Všecka jeho literarní činnost jest též ve službách protireformace. (Dle Vlčka, II, 54). *)

Vydal dvé postilly :

l. Zlatá neomylné římsko-katolické pravdy Dennice na ve- řejné slavnosti svatých a světic božích v epištolních řečích. Vyšla v Praze u Joachima Kamenického r. 1728. |Mus.

24) V., též Ottův Sl. nauč. XIV, str. 700.



Text viewManuscript line view