EN | ES |

Facsimile view

268


< Page >

19

bus utensilibus et scriniariis capta fuere. In quibus inventa sunt privilegia« etc.) Neapolsky kräl Karel I. z rodu Aniou používal při převážení své kaple zvláštních »scriniaviatoria«, jakéhosi to »pojízdného archivu«, jenZ, ukryt v pytlích a vacích, byl odváZen mezky tam, kam se právě ubíral dvür.*^)

V Anglii lze nade vši pochybnost jasně zjistiti, že ka- ple znamená: poklad 4- ostatky svatých + archiv. O listině ukládané r. 997 do královského archivu se praví »aet paes einges haligdome«. Listiny se uschovavaji v kapli spolu s královským pokladem a ostatky svatých.*) V tak zvaných winchesterských »thesauri regis« byl od dob Knutových uložen vedle relikvií a klenotů sta- archiv anglických králů; zpravujeť nás o tom chirograf z r. 1053, jehož »una pars scripti iubente rege in eius ca- pella cum reliquiis quas habet sanctorum, remansit«.99) Důležité doklady o tom, Ze archiv byl üzce spiat s pokla- dem uvádéji zejména Domesday-bok™) a mista z četných listin, citovaná Hubertem Hallem.)

9. Existence starého německého říšského archivu.

Fondům středověkých archivů bylo mnohdy velmi zhoubné, vozili-li středověcí panovníci s sebou s místa na místo listiny spolu s pokladem, svěřujíce je ochraně re- likvií; ještě zhoubnější však bylo, brávali-li je i do bitevní vřavy. Maně se vtírá na mysl otázka, dálo-li se také tak se starým archivem německých králů; ježto pak dnes není po něm ani památky, bylo by lze souditi, že tomu vskutku tak bylo.

5) Wattenbach, Das Schriftwesen im Mittelalter, str. 362.

56) Wattenbach, I. c. str. 364.

57) F. Liebermann, Die Gesetze der Angelsachsen. II. 1., (Wör- terbuch): haligdom = Heiligtum = posvätne relikvie.

58) F, Liebermann, Die Gesetze der Angelsachsen II. 2. (Halle 1912) Rechts- und Sachglossar, str, 288. Hatschek, Englische Ver- fassungsgeschichte (1913), str. 77.

i 24) H. Jenkinson, A manual of Archive administration (1922), str. 24.

60) H. Hall, Studies in English official historical documents. Cam-

bridge, 1908; str. 13 a sl.



Text viewManuscript line view