EN | ES |

Facsimile view

268


< Page >

155

Vědeckým zájmüm züplna postaóí zjistiti provenienci z korunního archivu u listin, jejichž původ nebyl jinak s do- statek znám. Rekonstrukce (teoretická): fondů českého korunního archivu nikterak nevyžaduje usilovati o.skuteč- spojení »zbloudilých« listin s ostatními listinami archi- vu české koruny. Hůře je tomu ovšem, pokud jde o četné listiny českého korunního archivu, které později odtud zmizely bez jakékoliv stopy a o nichž nejsme s to nijakých bližších údajů se dopátrati, jakož i pokud jde o listiny, "jejichž obsah jest nám nyní znám toliko z kopiářů archivu české koruny. Dnes také nejsme již s to zjistiti, kdy byla ztracena většina těchto listin, zaznamenaných ještě v ko- piářích. V věci lze pouze pronášeti dohady, že se tak stalo patrně v době bouří husitských, jimž také asi z valné části padly za oběť i jiné archivní poklady, v čechách cho- vané. Právem ukázal na tyto těžké ztráty již prvý zemský archivář český Antonín Gindely, podávaje zemskému - boru českému zprávu o činnosti českého zemského archi- vu od jeho založení roku 1862 do r. 1874. Odtud si lze též vysvětliti, proč Čechy, pokud jde o bohatství listinného materiálu, podnes zachovaného, stojí daleko za většinou evropských zemí.

Dozajista bylo by lze mluviti o šťastné náhodě, kdyby z oněch bouřlivých dob bez pohromy byl vyvázl právě archiv české koruny, který byl po dobu válek husitských mimo zemi a kromě toho ještě tehdy několikráte byl pře- vážen s místa na místo. Známe z vypravování Vavřince z Březové, že dne 9. června 1421 vyplenila pražská chátra strašlivým způsobem metropolitní chrám sv. Víta. 28). To- likéž kaple svatováclavská spolu s hrobem patrona zem- ského sotva asi byla tehdy ušetřena plenící luzou. Z - pisu na votivním bronzovém svícnu sv. Václava sladov- níků pražských, chovaném v kapli svatováclavské, se do- vídáme, že byla zachráněna před zkázou pouze včasným zákrokem sladovníků Starého města pražského.) Zmínil

3) Prameny dějin českých. V. (1894), str. 484.

#) »Hoc candelabrum fraternitas braseatorum maioris civita- tis Pragensis huie sacro loco ditavit; ob memoriam liberacionis templi huius sancti eorum industria e manu hostium erepti« etc.



Text viewManuscript line view