EN | ES |

Facsimile view

268


< Page >

10

skutečných úřadů velikou změnu v organisaci správní, při- vodila zároveň netušený rozvoj písemného styku mezi jed- notlivými úřady. Jakmile vešly ve známost výhody - semného vyřizování úředních jednání, bylo též nutno po- starati se o bezpečné uložení písemností, jež vznikly z - semného styku mezi úřady. Rozdíl mezi středověkem a novověkem, pokud jde o vznik a dochování historického materiálu aktového, jest tak nápadný, že hledíc na početní převahu aktového materiálu v novověku bylo přechodné období ne zcela vhodně charakterisováno jakožto »doba, která tvoří přechod od listiny k aktu.«") Vskutku však li- stiny zůstávají i na dále, neboť »všechny nové volné způ- soby zlistiňování zatlačují toliko pergamen a slavnostní pečetění.«") .

Nutno však doznati, že vývoj novověkých archivů nenavazuje na staré archivy středověké, které jak uvidí- me, jsou vlastně jen součástí pokladu. Středověké archi- vy se jeví v novověku ponejvíce jenom jako uzavřené cel- ky, které se jen málokdy rozmnožují. Novověké archivy se vyvíjejí při kancelářích nových úřadů. Aktové archivy, to jest archivy, jež vznikly z činnosti jednotlivých kance- láří, nastupují na místo starých archivů listinných, to jest archivů, jež byly součástí pokladu.

Podobný osud »odumření« postihl i český korunní archiv. Proto také od 16. století nebyly již lenní reversy ukládány do korunního archivu, nýbrž do registratury če- ské (dvorské) kanceláře, jež přejímá na dále úkoly če- ského státního archivu. Nesmíme tudíž míti český korunní archiv za zárodek budoucího českého státního archivu.

Týž vývoj vidíme také jinde, neboť na rozhraní stře- dověku a novověku se vyskytuje všudy v archivním - voji caesura, kdy dosavadní archiv součást pokladu jest zatlačen archivem, vzniklým z činnosti kanceláře. Rovněž ani starý rakouský archiv součást pokladu (das österreichische Schatzarchiv) není zárodkem rakou-

10) Stowasser, Das alte Archiv der Herzöge von Österreich. Mitteilungen des Archivrates, III. (1919), str. 16.

^) Andreas Walther, Kanzleiordnungen Maximilians L, Karls V. u. Ferdinands I. (Archiv fiir Urkundenforschung, II. (1908), str. 343).



Text viewManuscript line view