EN | ES |

Facsimile view

268


< Page >

34

tolikéž uchovávali své archivy v chrámech;"*) jest to zajímavý zjev, s nímž se setkáváme jak u národů staro- věkých tak i později u národů středověkých.

Bresslau sice správně zdůraznil,'?) že středověké orgány, sloužící spořádanému a bezpečnému uložení listin, navazují bezprostředně na římskou organisaci; právem vytkl, že ku porozumění středověkého archivnictví dlužno znáti především římské zřízení. Opominul však právě uká- zati na styčné body mezi antickým a středověkým archiv- nictvím. Styčným bodem mezi oběma jest nepochybně způsob uložení archivního pokladu, neboť místo uložení jest ve starověku i ve středověku totéž chrámy a kostely.*?)

Kdežto v moderní době jsou cenné předměty pro lepší zabezpečení zavírány v tresorech a nedobytných poklad- nách, jejichž technika se neustále zdokonaluje, svěřovali ve starověku a ve středověku poklad právě tak jako li- stiny ochraně božské anebo svatých, aby je zabezpečili pokud možno nejlépe.

Náboženství obestřelo posvátnou rouškou nedotknu- telnosti pohanské chrámy stejně jako později křesťanské kostely. Hrůza před posvátným u všech národů způsobi- la,128) że místa, zasvěcená božství a jeho uctívání, požíva- la zvláštního »míru«, jakéhosi to sakrálního míru, jenž se vztahoval na věci i na osoby.'%) Právo asylu v kostelích je úzce spiato se zvláštní ochranou, propůjčenou místu, na němž stál kostel. Nedotknutelnost posvátného místa sahala tak daleko, že chránila i zločince, utekl-li se na posvěcené místo. Není pochyby, že zvláštní ochrana provázející po- svátná místa křesťanská, jest značně starší,'%) nežli kře-

125) Dziatzko: Pauly-Wissowa, Real-Enzyklopädie der classi- schen Altertumswissenschait. Band IL, str. 553 a sl.

13) H. Bresslau, Handbuch der Urkundenlehre fiir Deutsch- land und Italien. 11, str. 151.

127) Herm. Müller, Von Bibliotheken und Archiven. 1925, str. 34.

125) Ludwig Fuld, Das Asylrecht im Altertum und Mittelalter. Zeitschrift für vergleichende Rechtswissenschaft. VII. Band (1887), = 120) J. Gröll, Elemente des kirchlichen Freiungsrechtes. Kirchen- rechtliche Abhandlungen (vyd. Stutz), 75. a 76. sešit (1911), str. 23.

U. Stutz, Geschichte des kirchlichen Benefizialwesens. I. (1895), str. 92, pozn. 13.



Text viewManuscript line view