EN | ES |

Facsimile view

1081


< Page >

297

ještě; třetí pro vykládání z latiny bez knih již; čtvrté pro obnoveni a utvrzeni vSech conjugaci a deklinaci; paté pro ukázaní originací všech slov ; šesté pro zpaměti již po kusích fikáni a syntaxin examinováni; po sedmé pro vyrozumiváni plnější věcem samým, skrze připojení historiček všelijakých o každé věci a přípovidek od věci vzatých; po osmé dicto- vati a exercitovati se mají synonimia, paraphrases, epitheta et antitheta; po deváté pustiti o to disputací, aby kdo chce z nižších, koho chce z vyšších, vybídl, a o základ prvního mista z januae s nim zápasil, bud z textu neb deklinaci a conjugaci neb syntaxi, neb origynaci, neb z historii a adagii atd.; po desatć k użitku teprva plnému toho všeho obrácením skrze vydávání všelijakých těch materií, exercicií, orací atd.

5. Napodobný pořádek ukázán (kromě 5., 7.a 8. punktu) k pfedkládáni vestibulum linguae latinae v třetí classi.

6. Cvičení v mluvení latinském v škole i krom školy býti pilněji nežli posavad, aby na prosto všickni toliko latině mluviti zvykali.

7. Žalmů zpívání a biblí sv. čtení býti každodenní před školou při modlitbách.

8. Na kázeň školní býti pozor lepší než posavad.

9. Exercitia styli mají býti každodenní (kdež Němci р. rektorovi, Poláci p. conrectorovi, Cechové Hruziovi poručeni); exertitia oratoria a poetica každé dvě neděle polecnus (?) pak oratorii vel practici actus čtyrykrát do roka, při trojích - ročních svátcích a při sv. Michalu.

10. Ferias tak často dávati nemají, nýbrž kromě střed- ního a sobotního půldne a jarmarku nikdy.

11. Na pohřby partikulární nemají všickni z jednoho au- ditorium brání býti, než polovice jedna jednou, po druhé druhá, a aby to pohoršením nebylo, oznámiti se v shro- máždění, že se to pro dobré dítek jejich děje, aby tím méně meškáni byli.

12. A pončvadž starším Jednoty B. polským nejvyšší in- spekci školy náleží, oni: přítomní býti nemohouce, Bratří v Lešně zůstávajících dožádali se, a zvláště pak immediata guotidiana inspekcí svěřená B. Jakubovi Memoratovi, což on k sobě přijal, i preceptoři jej za svého inšpektora. V čem by pak on s nimi rady potřeboval, o to teprva k starším utéci se mají.

13. Z solarium školního se dostávati rektorovi 300 zl., conrectorovi 200 zl., kantorovi 150 zl., collegovi jeho 150 zl., inšpectorovi 50 zl., na opravy školy 50 zl. Vyzdvihovati pak od vrchnosti peníze inšpector a rozdělovati praeceptorům atd.



Text viewManuscript line view