EN | ES |

Facsimile view

Francouzská Hussitica

AuthorAugustin Neumann
Date1923
LanguageCzech

< Page >

a 4000 pěších, Francie ostatní aspoň něco. Celkem asi 15.000 mužů. Finanční podporu měla poskytnouti sv. Stolice a sice z hlá- sání kříže a z udílení odpustků. Kromě toho měl papež ještě po- skytnouti jistou sumu peněžitou. Zajímavo jest, že hlásáním kříže měl býti pověřen biskup diecése, v níž husitská agitace jevila se nejsilněji. Byl to biskup z Tournai!

Druhá část zabývá se výhradně jednáním s Německem a jest po- vahy čistě vojenské. Vévoda odešle do Němec legaci, která vyšetří, čím mohou německá knížata přispěti na výpravu, a zároveň požádá o dovolení, by francouzsko-anglická vojska mohla protáhnouti říší. Komise zároveň zajistí stravování vojska a opatří sobě všemožné informace. Jakým směrem se táhnouti a kde vtrhnouti do Čech, rekognoskovati pohraniční území německo-české, vyšetřiti způsob boje, jaký vedou husité, jakých používají zbraní a zvláště Istí - lečných (malices). Bylo i třeba vyšetřiti, jak se prováděti oblé- hací válka a pro jistotu, jak se říditi při ústupu. Že byly Čechy pro Francouze temnou pevninou, vysvítá z toho, že zástupcové burgundského vévody se měli optati, jakých dopravních prostředků se při křížovém tažení použíti, zda vozů, anebo lodi(!).

Část třetí souvisela s druhou, neb se v navrhovalo, by Filip Dobrý oznámil císaři, že papež jej požádal, by táhl proti kacířům. Císař měl zakročiti u říšských stavů ohledně povolení průchodu křižákům.

Čtvrtý oddíl zabývá se hlásáním kříže. Nařídí je legát a pro- vede je biskup z Tournai. Sběrači, doprovázení jsouce faráři, budou choditi od domu k domu a k vůli kontrole budou třikrát po sobě v každem kostele předčítána jména dárců s kazatelny. Mimo od- pustki se ještě uloží desátky kostelmm lidem. Měšťané potáhnou buď na vlastní útraty anebo vyšlou místo sebe ozbrojence.

Další, pátý díl zabývá se podrobněji finanční stránkou výpravy, jakož i její početní silou. Vydání s výpravou spojená se odhadují na 100 tisíc escus měsíčně a přibližně se odhaduje síla oddílů po- skytnutých knížaty francouzskými: Z Brabantska přijde sám vévoda s 800 ozbrojenci, nebo některý čelný šlechtic s 200 muži. Vévoda bretoňský může vypraviti 600 mužů, kníže savojský rovněž tolik a Lutich 400 žoldnéřů. Celkem se odhadovala výprava na 11.000 mužů. bude vše definitivně ujednáno, Filip Dobrý sestaviti zvláštní vojenský řád a pověří vévodu lucemburského s princem oranžským, by k němu přivedli vojska z jednotlivých krajů.

estý oddíl doporučuje různé druhy zbraní, jimiž možno hu- sitúm odolati a zvláště poukazuje na to, aby dělostřelectvo bylo zamluveno v Anglii.

27



Text viewManuscript line view