EN | ES |

Facsimile view

Francouzská Hussitica

AuthorAugustin Neumann
Date1923
LanguageCzech

< Page >

Neméně zajímavo jest sestavení komise pro otazku husitskou. Jak známo, sestávala ze čtyř členů, z nichž každý měl na starosti jeden pražský artikul. Na základě událostí v severní Francii do doby se odehravších, můžeme se domnívati, že dva její členové nebyli jmenováni jenom tak náhodou. Byl to v první řadě Jiljí Carlier, děkan z Cambrai, t. j. z toho města, kde Mikuláš Serrurier již roku 1418 šířil nauku Viklefovu a Husovu, a blíže něhož dala vévodkyně brabantská upáliti stoupence husitství. Druhým pak byl převor kolínských dominikánů, Jindřich Kalteisen, jenž od roku 1429 působil jako inkvisitor ve Flandrech a v Artois a byl známý svým traktátem proti husitům.

Jak se tito členové súčastnili disputací s husity, jest již dostatečně známo. Nás bude poutati opětně zájem, s jakým ve Francii jednání sledovali. Byli zpraveni tak podrobné, že historik nad tím žasne. Kterysi augustinian kláštera sv. Viktora v Paříži opsal si zcela intimní dopis, jejž poslal Rokycana do Čech!! Jednání husitů s kon-

lání, a kdo dal pfibiti 8. listopadu 1430 na dveře chrámu sv. Petra v Římě pověstných sedm článků, v nichž se žádalo svolání církevního sboru.

O prvním se dočítáme z rady nejmenovaného dvořenína burgundského (Příloha č. 26), jenž dává svému pánoví jisté pokyny, jak by se měl zacho- vati při nastávajícím konciliu. Doporučuje vévodovi, by ve vlastním zájmu se připojil k císaři a sice v jeho nastávajícím kontliktu s králem polským a vévodou litevským. Dovídáme se při tom o zajímavé podrobnosti. Císař byl na velmi rozezlen pro jejich podporování husitů a chtěl je proto pohnati k odpovídání ,in proximo concilio generali". (Dle toho lze klásti náš pramen do první polovice roku 1430, neb tehdy oba panovníci společně postupovali proti Zikmundovi. [Viz Goll, Kónig Sigmund und Polen etc. v MIOG., XVI, 253) Kromě toho Witold zemřel téhož léta 27. října a po jeho smrti se již situace podstatně změnila, tak že nelze již o polsko-litevském spojenectví mluviti.)

Druhou zprávu čerpáme z listu, jejž zaslal služebník burgundského kan- cléře svému pánovi. (Příloha 27.) Jest důležit proto, že reprodukuje dopis odeslaný mu přímo z římské kurie a sice bezprostředně po přibití pověstných článků, takže nám zcela spolehlivě tlumočí dohady papežských diplomatů. Mínilo se totiž všeobecně, že se tak stalo návodem vévody z Břehu a mar- krabí braniborského. Někteří též hádali na vévodu rakouského. Proč tak učinili, o tom nasvědčují slova o vévodovi břežském: omnino a dictis Hus- sitis destructo. Jinou, neméně zajímavou podrobnost, čerpáme ze zmíněného již dopisu Sorbonny ke konciliu (Příloha č. 37.) ohledně vídeňského profe- sora, Tomáše Ebendorfera. Dovídáme se z něho o vlivu pařížské university na jednání Albrechta rakouského. Dávala totiž vévodovi pokyny, jak by měl na svém území provésti reformu církevního života, jakož i rady směřující k vyplenění husitství.

1 Príloha č. 36. Třeba podotknouti. Ze Rokycanovo jednäni se dle tohoto listu vyjímá velmi podivně. Kdo četl, neb alespoñ listoval obsáhlý traktát Jana Stojkoviče, pozná na první pohled, jaká spousta theologického materiálu jest у něm snešena. Proto zaráží, žádá li Rokycana svých známých, aby ho-

42



Text viewManuscript line view