EN | ES |

Facsimile view

Francouzská Hussitica

AuthorAugustin Neumann
Date1923
LanguageCzech

< Page >

Nakonec ještě sobě všimneme poměru Francie k poslední křižové výpravě proti husitům. Julian Cesarini začal vyjednávati v první polovici května 1431 s Filipem Dobrým stran odeslání pomoci do Čech. Vévoda burgundský vyslovil ochotu tak učiniti, ale neopo- menul pii tom podotknouti, że se o nové výpravě dovídá velmi pozdě. Kdyby mu to bývalo dříve oznámeno, pak by býval ode- slal daleko větší vojsko do Cech.! Ve skutečnosti se však jednalo o jinou věc: o nepřátelství mezi Rakousy a Burgundskem a - pletky Filipovy se sousedy lutišskými. Legát se nabídl zprostřed- kovati mezi Burgundskem a Luttichem a skutečně, koncem června byl již skoro jist úspěchem.2 Ale počátkem července všechny na- děje se rozplynuly o odpor vévody burgundského při jednání vzniklý a legát vůbec pochyboval, že by k nějaké výpravě mohlo dojiti. Tak se stalo, že Burgundsko nepřímo přispělo k porážce křižáků u Domažlic.

Jestli Filip Dobrý nemohl se súčastniti výpravy k vůli nesnázím ve své zahraniční politice, pak neopomenul doma stíhati přivržence husitství. Na podzim (9. listopadu) 1431 jmenoval převora domi- nikánů v Kolíně nad Rýnem Jindřicha Kalteisena inkvisitorem pro diecési Cambrai a Luttich.3 O tomto řeholníkovi jest známo, že byl před tím inkvisitorem v Kolíně, kde roku 1429 sepsal obšírný traktát proti husitům. Chápeme proto, proč právě jeho volil vévoda burgundský pro kraje husitskou propagandou ohrožené. Přicházíme takto k věcí velmi důležité: k národnostnímu momentu při sektář- ské agitaci.

Vynikající znalci stfedovékych heresí, Haupt^ a Goll5 kladou jednomyslně důraz na zprostředkovací úlohu německého valden- ství mezi Čechami a Francií, a domnívají se, že byli pověřeni Valdenští v německo-románském území švýcarském. O správnosti této domněnky nelze pochybovati, ale třeba k dodati, že byly

obou zemí důležitý. Jest to položka v účtech města Cambrai z roku 1429 nebo 1430: A un messagier de l'empereur, lequel apporte lettres à mes dits seigneurs touchant le fait des incredules d'entoure Peraghe, XXX. s., VI. d." (Inventář měst. archivu v Cambrai, str. 94, Rkp. CC, 54, fol. 52.) Víme, že Cambrai bylo jedním z prvních měst francouzských, kde působil Mikuláš Serrurier. Lze mysleti, že by se císař býval obrátil přímo na město se žá- dostí o pomoc proti husitům, když to spadalo do pravomoci Filipa Dobrého? Skoda, že městský archiv v Cambrai jinak ničeho nemá. co by s naší otáz- kou souviselo !

1 MC, I, 85.

?U. m.

3 Frédéricq, 1, 323.

* Waldensertum und Inquisition, 110,

5 Cheléicky a Jednota, 299.

34



Text viewManuscript line view