Dependency Tree

Universal Dependencies - Czech - CAC

LanguageCzech
ProjectCAC
Corpus Parttrain

Select a sentence

Showing 1 - 100 of 151 • previousnext

s-1 Nejvyšší stranické orgány se v nedávné době zabývaly vývojem, současným stavem a úkoly společenských věd v ČSSR.
s-2 Předložená zpráva vycházela z jednání odborných stranických seminářů vědeckých a pedagogických pracovníků jednotlivých společenských věd, které se konaly v * # a na nichž byla prováděna hluboká analýza minulého období, zvláště krizových let, zkoumána současnost i perspektivy dalšího vývoje.
s-3 Na rozboru konkrétních faktů i dosažených výsledků bylo na seminářích dokázáno, že vývoj jednotlivých společenských věd v ČSSR byl ovlivněn celou řadou faktorů, jak vnitřních, tak i vnějších.
s-4 Byl součástí celkového vývoje, který probíhal v ideologické oblasti, v politickém a ekonomickém životě společnosti.
s-5 Jako v jiných oblastech společenského života, tak i ve společenských vědách nebyly důsledně uplatňovány leninské principy stranického řízení.
s-6 Projednávaná zpráva zobecnila zkušenosti z rozvoje jednotlivých společenských věd, docenila pozitivní výsledky, jichž se v minulosti přes všechny negativní jevy dosáhlo, a soustředila se v první části především na rozbor příčin, které vedly k revizionismu ve společenských vědách.
s-7 V naší informaci si všimneme především filosofie a sociologie.
s-8 Probojování marxistického charakteru společenských věd bylo součástí třídního boje o socialistický charakter republiky.
s-9 Tato skutečnost, jak ukazuje zpráva, se znovu potvrdila v polovině padesátých let.
s-10 V souvislosti se zneužitím kritiky kultu osobnosti se rozvinuly maloměšťácké tendence, které pod hesly odideologizování vědy, nezávislosti vědce a umělce na společnosti směřovaly proti základním principům marxismu-leninismu, jeho revolučnímu charakteru.
s-11 Tyto tendence našly nejprve výraz v požadavku vymanit vědu ze subjektivismu tříd, skončit s panstvím ideologie.
s-12 Kryly se bojem proti dogmatismu a schematismu ve vědě a umění.
s-13 Ve skutečnosti, jak ukazují vystoupení * Svitáka a * Kosíka v literárních a kulturních časopisech, vycházely z trockistické pomluvy o byrokratické degeneraci socialismu a mířily k likvidaci vedoucí úlohy strany jak ve vědě, tak ve společnosti.
s-14 Jak se později jasně projevilo, zde byl začátek širokého ideologického útoku proti moci dělnické třídy, proti základům socialistického zřízení.
s-15 Útok revizionistů byl usnadněn skutečností, že se prvotní nadšení a radikalismus části pracovníků společenských věd pod nárazy prvních vážných obtíží celkem snadno proměňoval v ideové kolísání, liberalismus a oportunismus spjatý se skepsí o možnostech reálného socialismu v SSSR i u nás.
s-16 Rozbor vývoje revizionistických koncepcí u nás ukázal, že tu pod rouškou boje se stalinismem šlo ve skutečnosti již tehdy o útok proti leninismu jakožto marxismu současné epochy.
s-17 Tento útok měl svůj vývoj.
s-18 Revizionisté postupně přešli od nesmělých pokusů stavět Marxe pozdějších let proti mladému autentickému Marxovi, Marxe proti Engelsovi a nakonec proti Leninovi, k úplnému odmítnutí všech základních principů marxismu a zejména jejich realizace v praxi soudobého komunistického hnutí, ve výstavbě socialismu v SSSR a jiných socialistických zemích.
s-19 Pod záminkou tvůrčího rozvoje marxismu byla v jednotlivých společenských vědách postupně deformována marxistická ideologie, marxismus-leninismusbyl spojován s módními buržoazními směry a postupně jimi nahrazován.
s-20 Postupně se rozšiřovaly i možnosti pro ideologickou diverzi organizovanou západními protikomunistickými institucemi.
s-21 Tyto instituce počátkem šedesátých let, hlavně na základě zkušeností z maďarské kontrarevoluce a v souvislosti se změnami v mezinárodní situaci, nově formulovaly směry svého rozkladného působení proti socialistickým zemím.
s-22 Ve své strategii gradualismu a ideologické eroze přikládaly významnou úlohu i vědeckým pracovištím.
s-23 Tak, jak narůstaly styky vědeckých pracovišť se Západem, docházelo k navázání trvalých kontaktů pozdějších vůdčích představitelů pravice s buržoazními ideologickými centry.
s-24 Přitom politika mírového pohlcení socialismu, jeho destrukce na základě humanizace a liberalizace, byla ne bezvýznamnou částí naší společenskovědní inteligence přijímána.
s-25 Rozkladné působení revizionistických skupin, které na sklonku šedesátých let prakticky ovládaly většinu společenskovědních pracovišť, vyústilo v pokus o vytvoření československého modelu socialismu, socialismu s lidskou tváří, demokratického a humanistického.
s-26 Na jeho rozpracování se podíleli ekonomové, filosofové, historici i právníci, přičemž hlavní podíl měli Šik, Sviták, Kosík, Goldstucker, Hýbl, Hájek, Lóbl, Selucký, Graus, Strinka, Bystřina, Lakatoš a další, nový model socialismu ve skutečnosti čerpal z reformistických pravicově oportunistických proudů, které provázely dělnické hnutí od jeho zrodu a které byly ve své době kritizovány již zakladateli marxismu- leninismu, na tom nic nemění rádoby moderní terminologie, které revizionisté používali.
s-27 Ekonomickou základnou demokratického socialismu měla být postupná likvidace socialistického vlastnictví výrobních prostředků a volné působení tržního mechanismu na základě svobodného prosazování podnikových a individuálních zájmů.
s-28 Této hospodářské demokracii měla odpovídat i politická demokracie, pluralitní politický systém, v němž se zvláštní úloha přikládala sociálně demokratické straně a v němž měly působit svobodně různé politické skupiny s protisocialistickým programem.
s-29 V ideologii počítal nový model demokratického socialismu s odstraněním vedoucího postavení marxismu-leninismua s otevřením dveří buržoazní ideologii.
s-30 Této vnitřní politice odpovídal požadavek na odtržení ČSSR od světového systému socialismu a přerušení přátelských styků se Sovětským svazem.
s-31 Tak se měly vytvořit podmínky pro likvidaci vedoucí úlohy KSČ a dělnické třídy a konečnou likvidaci socialistického zřízení u nás.
s-32 Revizionismus se postupně rozšířil ve všech společenskovědních disciplínách.
s-33 Ve filosofii se pod záminkou zmodernizování filozofie a jejího tvůrčího obohacení zaměřoval na vytvoření jakéhosi slepence jednotlivých prvků marxismu, jak jej vykládají různí marxologové na Západě, s českou buržoazní filozofií, strukturalismem, pozitivismem, masarykismem.
s-34 Byl znehodnocován internacionálně platný leninský filozofický odkaz a marxismus deformován v odrůdu racionálně omezeného učení, byla hlásána rovnoprávnost marxismů podle národnostní a regionální provenience.
s-35 Revizionisté se snažili deformovat materialistickou dialektiku, která je revolučním jádrem marxismu-leninismu.
s-36 Postupovali ve dvou směrech.
s-37 Jednak nahrazovali marxisticko-leninskoufilosofii různými idealistickými koncepcemi existencialistického ražení, jednak ji zaměňovali různými novými formami pozitivismu.
s-38 První přístup tvořil základ pro netřídní abstraktně humanistickou antropologii stavějící člověka jako jedince nad společnost, mimo konkrétně historické formy třídního boje.
s-39 Druhý přístup zakládal pseudovědecké pojetí světa, podle něhož se bezmocně ztrácí v mechanismu přírodních sil rozvoje společenských institucí.
s-40 Měl- li první přístup poskytovat argumenty pro anarchistické intelektuálské teorie absolutní svobody, pro popírání úlohy organizace, revolučních sil, socialistického státu, komunistické strany, pak druhý přístup měl zdůvodňovat nezbytnost vlády intelektuálských, vědeckých a manažérských elit.
s-41 Obě tyto platformy, které u nás revizionisté rozvíjeli ve filosofii, se odrážely v dalších společenských vědách a v ideologické oblasti vůbec.
s-42 Bezprostředně ovlivňovaly uměleckou a literární kritiku a celou oblast vědy, kultury a umění.
s-43 K nejvážnějším důsledkům tohoto vlivu patřil relativismus, zpochybňování všech hodnot socialismu, negativismus, vypjatý individualismus a elitářství.
s-44 V sociologii revizionisté především potlačili její marxisticko-leninskýteoretický základ, historický materialismus.
s-45 Pod záminkou rozvoje empirického bádání se tu stále více uplatňovaly různé teorie buržoazní, zejména americké sociologie.
s-46 Tak se postupně likvidovalo marxistické pojetí společnosti, analýza společensko-třídníchvztahů mezi lidmi se nahrazovala pseudovědeckým popisováním sociálních skupin a vztahů mezi jednotlivci.
s-47 Tento teoreticko-metodologickýpostup, rozpracovaný zvláště skupinou vedenou * Machoninem, sloužil k ospravedlnění revizionistické teze, podle níž třídy v naší společnosti přestaly existovat a vedoucí úloha dělnické třídy ztratila svůj význam.
s-48 Vědecký komunismus byl, sotva se začal rozvíjet, potlačován a nahrazován netřídně pojatou obecnou sociologií, teorií řízení a posléze buržoazní politologií.
s-49 Jeho výuka na vysokých školách byla prakticky zrušena.
s-50 Příznaky stále se zvyšujícího nebezpečí revizionismu ve společenských vědách a v celé ideologické oblasti se již koncem padesátých let několikrát zabývaly orgány ústředního výboru strany, zejména zasedání ÚV KSČ v červenci # .
s-51 Byla přijata řada opatření k mobilizaci pracovníků společenských věd k boji s revizionismem.
s-52 Velkou slabinou bylo, že boj s revizionismem se nevedl na základě tvůrčího rozvoje marxismu-leninismu.
s-53 Funkce teorie a ideologie se zužovala na apologetiku praktické politiky, trpěla se nedůslednost v kádrové politice ve společenskovědní oblasti, což s politickými chybami v řízení společnosti uvolňovalo cestu ideovým vlivům cizím marxismu.
s-54 Jak se ukazuje v Poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti, od # sjezdu KSČ nebyl boj s revizionismem veden s potřebnou důsledností.
s-55 Uskutečňoval se převážně administrativní cestou, aniž byla odhalena nepřátelská, marxismu-leninismucizí podstata názorů šířených revizionisty, a jejich postih byl naopak v nejednom případě považován za neopodstatněný.
s-56 To založilo nepříznivé tendence vzhledem k budoucímu vývoji.
s-57 Působení na pracovníky společenskovědní oblasti nebylo dostatečně diferencované a aktivní nositelé pravicových názorů v důsledku toho nemohli být politickoideově izolováni.
s-58 Nositelům nebezpečných tendencí zprava nahrávalo i to, že od společenských věd se sice slovně požadovalo spojení s praxí, ve skutečnosti však pro to nebyly vytvářeny účinné podmínky.
s-59 Společenské vědy nebyly s to dávat uspokojivé odpovědi na četné aktuální otázky dalšího vývoje socialismu.
s-60 # sjezd KSČ uložil společenským vědám rozhodně vystupovat proti liberalistickým tendencím a ideovému kolísání smířlivostí s nemarxistickými názory.
s-61 Hrozba revizionismu a jeho konkrétní projevy v našich společenských vědách však opět nebyly analyzovány a boj s nimi nejen nebyl rozvinut, ale ve skutečnosti byl v celém dalším vývoji ochromen.
s-62 Oportunismus a nedůslednost, příznačné pro řízení společenských věd, dezorientovaly mnohé komunisty, funkcionáře stranických a státních orgánů, u nichž se začal vytvářet nihilistický vztah ke společenským vědám, což nahrávalo revizionistům.
s-63 Změna ve vedení strany uskutečněná v dubnu # a následující úspěchy politické a ekonomické konsolidace vytvořily podmínky pro postupné řešení situace i ve společenských vědách.
s-64 V období od # dubna # do současnosti bylo na společenskovědním úseku dosaženo řady pozitivních výsledků.
s-65 Změnilo se celkové politické ovzduší, začala se rozvíjet tvořivá teoretická práce.
s-66 Začaly se vytvářet kolektivy, které usilují o uplatňování stranické politiky na svých pracovištích.
s-67 Kromě snahy o kritické přehodnocení produkce předkrizového a krizového období začínají se objevovat studie a díla, která se zaměřují k současným problémům.
s-68 Přes dosažené dílčí úspěchy se naše společenské vědy ve většině oborů zpožďují za rychle rostoucími potřebami společnosti.
s-69 Zvlášť palčivě se to pociťuje u těch vědních oborů, které jsou bezprostředně spjaty s řízením společnosti a s uplatňováním vedoucí úlohy strany.
s-70 V současné situaci strana vede boj o důsledné prosazování stranickosti ve vědecké práci v našich společenských vědách, o důsledný třídní přístup, o překonání pozůstatků koncepce, která považovala za základní subjekt společenského poznání jednotlivce, jenž odpovídá jen sám sobě, necítí se ničím vázán před společností.
s-71 Jde o to, aby odpovědný stranický přístup byl nejen slovy přiznáván, ale aby se promítal do každodenního života společenskovědních pracovišť.
s-72 Mezi negativní prvky, jež přežívají dodnes, patří zejména samoúčelnost a planý akademismus v práci, nedocenění společenských potřeb, pohrdavý přístup k ideologické, politické a organizační práci, roztříštěnost úkolů, nezdravá ambicióznost, elitářství, vzájemná nevraživost a vytváření skupinek.
s-73 U řady pracovníků se projevuje snaha prosazovat osobní zájem a různé elitářství.
s-74 Za pozitivní výsledky práce politicky vyspělých a vědecky erudovaných pracovníků se nezřídka skrývají lidé, kteří ve svém vývoji ustrnuli nebo z jiných příčin nejsou s to rozvíjet společenskovědní poznání, zapojit se do zkoumání aktuálních ideově a politicky angažovaných témat a problémů.
s-75 Neprincipiální liberální postoj vedoucích pracovníků společenskovědních pracovišť k těmto lidem znemožňuje přijímat nové pracovníky, kteří mají požadované předpoklady pro vědeckou práci.
s-76 Uplatňování politiky strany ve společenských vědách není jednorázovým úkolem.
s-77 Vyžaduje podstatně zkvalitnit ideově politickou a odbornou přípravu společenskovědních pracovníků a zdokonalit systém řízení.
s-78 V posledních letech se u nás ve společenských vědách vytvořily předpoklady pro ofenzívní nástup k boji proti soudobé buržoazní a revizionistické ideologii.
s-79 Kritika buržoazních a revizionistických teorií se stává postupně organickou součástí pozitivního rozvíjení a řešení aktuálních úkolů.
s-80 Boje proti buržoazní ideologii se intenzívně účastní stranická vědecká pracoviště, některé ústavy ČSAV a SAV a někteří pracovníci ústavů marxismu-leninismuna vysokých školách.
s-81 Toto úsilí je třeba rozšířit na všechna pracoviště, více zapojit společenskovědní fakulty vysokých škol, rozdělit úlohy tak, aby každému z nich připadla v tomto boji určitá odpovědnost.
s-82 Určitých výsledků bylo dosaženo po linii Ústavu marxismu-leninismuÚV KSČ a Vysoké školy politické ÚV KSČ formou mezinárodních teoretických symposií, prací na týmovém výzkumu otázek boje proti současnému revizionismu a přípravou teoretických publikací ve spolupráci s bratrskými stranickými pracovišti socialistických zemí, především Sovětského svazu.
s-83 Aktivně se na kritice zúčastňuje Problémová komise mnohostranné vědecké spolupráce akademií věd socialistických zemí k otázkám ideologického boje, jejíž gesci u nás zajišťuje Československá akademie věd a Komise pro kritiku a výzkum buržoazních ideologií, jež multidisciplinární charakter a celostátní působnost.
s-84 Nebezpečím, proti němuž je třeba vést rozhodný zápas, jsou různé nové varianty pravicového revizionismu a antikomunismu.
s-85 Ideový boj se přitom postupně přesunuje od všeobecných teoretických otázek k hlubším teoretickometodologickým přístupům.
s-86 Stále častěji se ukazuje vnitřní spřízněnost pravicových koncepcí s pseudolevicovými maoistickými stanovisky.
s-87 Jejich společným jmenovatelem je boj proti vědeckému socialismu pod rouškou propagace třetí cesty.
s-88 Přesvědčivost kritiky buržoazních a revizionistických útoků na naši teorii a praxi vzroste, jestliže budeme vycházet z aktivního a tvůrčího rozvíjení společenských věd a marxisticko-leninskéteorie.
s-89 I pro filosofii a sociologii platí, že je nutné zkvalitnit politické a odborné složení pracovníků, věnovat péči kádrovému doplnění a přijímání lidí, důsledně kontrolovat plnění vědeckých plánů, odstranit formalismus, více než dosud využívat mezinárodní spolupráce, především se SSSR.
s-90 V druhé části zprávy jsou konkretizovány úkoly společenských věd při přípravě # sjezdu KSČ.
s-91 Jde tu především o zvládnutí velkých, víceoborových témat, k čemuž obor společenských věd musí přispět svým dílem.
s-92 Pro filosofii a sociologii z toho vyplývá zkoumat zejména.
s-93 Obecné zákonitosti rozvoje socialismu, zvláštnosti dané etapy rozvoje naší socialistické společnosti, hlavní rysy a kritéria vyspělé socialistické společnosti.
s-94 Místo ČSSR v dlouhodobém rozvoji zemí socialistické soustavy, v revolučním procesu ve světě, mírové soužití a třídní boj.
s-95 Základní rysy a zákonitosti rozvoje třídně sociální struktury naší společnosti po # sjezdu KSČ z hlediska zvyšování politické aktivity pracujících a upevňování vedoucí úlohy strany.
s-96 Komplexní rozpracování otázek socialistické demokracie.
s-97 Teoretické rozpracování problémů, které jsou klíčové z hlediska formování socialisticky myslícího a jednajícího člověka.
s-98 Analýza a kritika rozhodujících směrů buržoazní a maloburžoazní ideologie a jejich vlivů na vědomí našich pracujících, analýza pravicového oportunismu, maoismu, sionismu a jejich vlivu na naši společnost, rozbor strategie a taktiky imperialistické ideologické diverze.
s-99 Socialistický internacionalismus jako zásada vztahů mezi socialistickými státy, poměr mezi národním a internacionálním.
s-100 Socialistické vlastenectví.

Text viewDownload CoNNL-U