vesm9212_024

vesm9212_024

ProjectPDT

Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.

Sebeléčení zvířat - legenda, či realita?

PROKOP MÁLEK

Německý sedlák Vincenc Prieznitz z Gräfenbergu (dnes Jeseníku) si kdysi všiml, že si srnka poraněnou nohu máčí ve vodě. Z toho usuzoval, že voda léčebné a hojivé účinky i na lidský organismus. Vznikl tak léčebný směr, vodoléčba, a Prieznitz, pěstující ji systematicky v jím založených lázních, se stal světovým pojmem v historii medicíny jako zakladatel nového oboru. Lesníci, kteří mají velkou příležitost pozorovat v přírodě různé jevy, si všimli, že nemocná zvěř trpící rýmou, revmatismem a podobně požírá určité rostliny. Jsou to větvičky vrby (Salix oficinalis), listy lébavky (Gaultheria procumbens) a maceška rolní (Viola tricolora). Také z tohoto poznatku se usoudilo, že zmíněné rostliny mohou mít léčebné účinky i u lidí a připravovali se z nich různé čajové odvary. Tyto rostliny obsahují kyselinu ortooxybenzoovou, která byla podle vrby nazvána kyselinou salicylovou. Látku lze poměrně jednoduše chemickou cestou syntetizovat. A to byl začátek léku, který se stal ze všech farmak nejrozšířenějším a je distribuován pod různými firemními názvy (Aspirin, Acylpirin, Rhodine aj.)

Samoléčitelství zvířat existuje, i když různé podoby. Vědci si jich začínají čím dál více všímat.

Bylo dlouho známo, že špačci vystýlají svá hnízda čerstvými zelenými listy. Jedni soudili, že jde o kamufláž proti nepříteli, jiní, že je to zařízení udržující příslušnou vlhkost hnízda. Larry Clark dospěl na podkladě studií k novým závěrům (Parasitology Today 1990). Špačci nepoužívají jen náhodné listy, které jim okolní příroda nabízí. Vybírají si výlučně jen listy určitého druhu. To se stalo východiskem k vypracování hypotézy, vycházející z následujících úvah: (1) Listy obsahují nějakou substanci, která hnízdo ochránit před zamořením škodlivými látkami či organismy. (2) Mláďata v hnízdech jsou nejvíce ohrožována krev sajícími parazity, roztoči. (3) Hypotetická látka může působit právě na tyto parazity, kteří vyvolávající u mláďat těžkou anémii.

V hnízdech vystlaných příslušnými listy bylo prokázáno kolem 8 000 roztočů. V hnízdech, ve kterých byly listy odstraněny, se množství parazitů zvýšilo na čtvrt miliónu. Špačci tak instinktivně využívají pesticidního účinku listů. Pesticidní působení na roztoče bylo upřesněno tak, že látkou nejsou zasaženi dospělí paraziti, ale organismy v době vývoje. Podle Clarka hraje hlavní úlohu při výběru listů čich. Ptáci si zachovají čichový vjem hnízda a pomocí čichu zostřeného v době hnízdění nalézají příslušné listy. S určitou benevolencí byli špačci označení za ptáky s talentem pro aplikovanou chemii.

Druhý příklad se týká šimpanzů. Primátologové, znalci nejbližších příbuzných člověka, prostudovali již velmi podrobně chování i zvyklosti šimpanzů i z hlediska výživy. Bylo podrobně prozkoumáno složení potravy i způsoby, jakými ji požívají. Normální potravu šimpanzi rychle rozžvýkají a polknou. Občas však sáhnou mimo svůj obvyklý jídelníček a k této potravě se chovají odlišně a nezvykle. Richard Wrangham, profesor antropologie Harwadovy univerzity zjistil, že jde o listy rostliny z rodu Aspilia, která je v Africe široce rozšířena. Z nich si šimpanzi vybírají tři druhy: Aspilia pluriseta, A . rudis a A . mossambicensis . Tyto listy šimpanzi nerozžvýkávají, ale nechají je chvíli v ústní dutině a pak je vcelku polknou. Příčina tohoto zvláštního jednání zůstala dlouho neobjasněná a záhadná. Klíčem k objasnění bylo pozorování, že domorodci žijící ve stejné oblasti s šimpanzi používají zcela shodného výběru listí k lékařským účelům. Čajové odvary z těchto listů se jim osvědčily jak zevně při léčení poranění a popálenin, tak vnitřně při střevních obtížích vyvolaných parazity. Z tohoto pozorování vytvořil Wrangham hypotézu, že i pro šimpanze jsou tyto listy léčebným prostředkem, jakýmisi léčebnými pilulkami. Hypotéza byla podepřena nálezem, že listy polknuté vcelku jsou posety četnými trhlinkami, kterými se může uvolňovat během průchodu střevním traktem účinná látka. K vyjasnění povahy předpokládané účinné látky požádal Wrangham kalifornského farmakologa Eloye Rodrigueze. Výsledky byly pozoruhodné. Z listů prokázal vysoké koncentrace účinného antibiotika zvaného thiarubine-A, dříve nalezeného v jiných rostlinách. Rodriguez prokázal, že thiarubine-A výrazný protihoubový a protiparazitární účinek. Ukázal například, že velmi nízké koncentrace jsou účinné proti parazitům a mají též výrazný antimikrobiální účinek. Analýza zjistila i další skutečnosti: nejúčinnější látky obsahují mladé listy, a to při ranním rozbřesku. A právě tyto listy a v této době používají šimpanzi.


Download Source DataDownload textDependenciesPML ViewPML-TQ Tree View