2013-044-09-068
68. Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 706/ - prvé čtení
View options
Text : Transcription Written form - Show : Colors - Tags : PoS Tag Features Lemma
Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.
Audio
Místopředseda PSP Vojtěch Filip
Děkuji panu poslanci Ludvíku Hovorkovi a ptám se , kdo dál do obecné rozpravy . Nikoho nevidím , rozpravu končím . Ptám se , jestli je zájem o závěrečná slova . Pane ministře ? Ne . Pan zpravodaj ? Ano . Prosím , pane zpravodaji .
Poslanec Rostislav Vyzula
Děkuji , pane předsedající . Přece jen pár věcí závěrem . Jednak jako zpravodaj - nepadl zde návrh na zamítnutí , to je dobře . Myslím , že celá řada otázek , které zde byly řečeny , je právě pro zdravotní výbor , takže věřím , že garančním výborem bude zvolen zdravotní výbor . Jenom pár věcí k některým připomínkám . Pan doktor Skalický se zmínil o klinických hodnoceních a jejich odlivu . Opravdu zaznamenáváme odliv klinických studií nabízených našim nemocnicím a našim výzkumníkům . To jsou všechno zahraniční firmy , což je škoda . Pokud se nepřizpůsobíme moderní době , to znamená personalizaci , genomickému profilování , genomickým bankám atd . , tak rovněž budeme někde na kraji . Dále - velmi dobře pan doktor Skalický řekl , že stoprocentní řešení neexistuje . To je opravdu těžké , reexport se nedá zakázat , protože je to volný pohyb zboží po Evropě . Zdůrazňuji stále to - mně v podstatě nevadí , jestli si dělají takový nebo onaký reexport , ale hlavně , a to je nejdůležitější , musí zajistit , aby léky byly k dispozici pro naše pacienty . Jinak je to celkem jedno . , Pak se mi velice líbila myšlenka týkající se risk - sharingu a cost - sharingu . To je opravdu zavedená metoda v zahraničí a je to takový sharing financování velmi drahých léků , například u nás v onkologii . Běžně to je v Itálii , kdy pojišťovna platí ten lék do určité spotřeby , do nějakého limitu , a to , co je nad ten limit , platí ta farmaceutická firma . Zajímavé je , že v zahraničí to jde , v Itálii to jde , ve Španělsku , ve Francii to jde . Proč to nejde u nás ? Pak ještě k tomu , co řekl pan poslanec Hovorka . Ano , s tím plně souhlasím . Příliš komplikovaný systém tvorby ceny . Představte si , že cena léku v Německu klesne , nebo naopak naroste , a u nás je pořád stejná . Nikdo to neřeší . Správní řízení je velmi zdlouhavé , problematické . Dále pan poslanec Hovorka říká - reexporty poškozují farmaceutické firmy . Nebojme se , že by to farmaceutické firmy poškozovalo , prosím vás . Ony si velmi dobře hlídají , jaké mají možnosti prodeje a jaký prodej realizují u nás v naší zemi . Mají lepší data , než máme my . Potom se mi líbilo to , že opravdu ten příklad s Homolkou a panem ředitelem Dbalým , že dělají nákupy léků bez výběrového řízení , to je prostě kompletně špatně . A s tím by se mělo něco udělat . Závěrem - zbytek určitě vyřešíme ve zdravotním výboru . Podporuji to , aby novela byla předána zdravotnímu výboru k dalšímu řešení , a myslím , že v běžné době .
Download XML • Download text
• Waveform view • Create Person name