Text view Český parlamentní korpus, Poslanecká sněmovna, 2016-06-01 ps2013-047-06-015-030 [ParCzech.ana]
View options
Show : Audio - Tags : PoS Tag Features Lemma
Javascript seems to be turned off, or there was a communication error. Turn on Javascript for more display options.
(17.20 hodin) Už při projednávání toho původního zákona jsme samozřejmě řešili otázku obchodního tajemství , byl to jeden ze základních milníků , přes které jsme se museli přenést , které jsme museli nějak vyřešit . Já si stále stojím za tím , že obchodní tajemství v zákoně o registru smluv chráněno je , dokonce zvláštním ustanovením a výrazněji než v zákoně o svobodném přístupu k informacím . V tuto chvíli nastává tlak jednotlivých společností , aby byly vyňaty povinnosti zveřejňovat smlouvy . Lídrem těchto snah je Budějovický Budvar . My jsme pana ředitele na ústavněprávním výboru měli . My jsme s ním o té věci otevřeně diskutovali . Já jsem mu nabízel možnost , ať předloží nějaké smlouvy , u kterých cítí to přímé ohrožení , a že si sedneme nad konkrétními ustanoveními té smlouvy . Pan ředitel nám smlouvy nepředložil . K nastudování pouze na samotném jednání nám je očíslované rozdal a museli jsme je po půl hodině vrátit , že se jedná o důvěrné dokumenty . Samozřejmě těžko při probíhající diskusi studovat nějakou dlouhou smlouvu o distribuci piva v Ruské federaci , nicméně pokusil jsem se o to v maximálně možné míře a zkoušel jsem demonstrovat na té smlouvě , že jestliže něco vnímají jako konkurenčně významné , je jejich právem tuto pasáž znečitelnit . Tímto způsobem jsme mohli postupovat a skutečně jsme došli k tomu , že vlastně nezbyl žádný argument , proč by dotyčná smlouva nemohla být zveřejněna , jestliže i smluvní partner i cena jsou jasně stanovené jako skutečnosti , které nemusí být zveřejněny , ani jako metadata , a mohou být začerněny ve smlouvě . Takže my se dostáváme do situace , kdy se tady zvedá silná nevole až panika z toho , že dojde k ohrožení obchodních tajemství a k značným škodám . Já ty argumenty chápu a byl jsem jeden z těch , který prosazoval maximální ochranu v tom zákoně , protože původní návrh to neobsahoval . Nicméně my jsme tomuto zákonu stanovili zkušební období - luxusní zkušební období 12 měsíců . Který zákon toto má ? Žádný . A to zkušební období ještě nenastalo , abychom si ty konkrétní praktické znalosti a zkušenosti promítli do případné novelizace , a už tu máme návrh na změnu . Ta samotná změna týkající se Budvaru , kdy Budvar opravdu má určitá specifika , včetně když se přistupovalo do Evropské unie , včetně svých dlouholetých sporů se zahraniční konkurencí , tak by se dalo u tohoto výjimečného subjektu uvažovat o tom , že by byl z toho registru vyňat . Nejednalo by se o změnu systému . Jednalo by se o dílčí změnu v zákoně a snad bychom to nějak překousli a přijali . Ale bohužel otevřela se Pandořina skříňka a to , co se teď strhlo , a ty různé změny a pozměňovací návrhy nám dělají ještě větší zlo , než nám dělal svého času Senát , který ten zákon už jednou vykostil a vrátil zpátky . Takovou vlajkovou lodí argumentů odpůrců registru smluv pro obchodní společnosti je studie Deloitte , která dopadla drtivě . Nicméně já musím říct , že ona měla odpovídat na otázku , jaké budou dopady zákona o registru smluv , když dojde k narušení obchodního tajemství . No ale my tvrdíme , že k narušení obchodního tajemství dojít nemusí , a tím pádem ten vstupní parametr a vůbec zadání té studie je špatné a znehodnocuje celou studii . Pro mě se jedná o pojednání o tom , co by se stalo , kdyby bylo obchodní tajemství narušeno . Ale trvám si na tom , že obchodní tajemství je chráněno , a je chráněno více než v zákoně 106 . A většina těch , kteří nyní brojí , podléhají režimu zákona 106 . Ani praktické zkušenosti nám zatím nedokládají to , že by byly cílem nějakých útoků atd . atd . Já nechci zdržovat nadmíru , protože předchozí příspěvek byl také velice plnotučný . Takže bych jenom poprosil , abychom zachovali ten konsenzus , který tu existoval . Samozřejmě byli tu jedinci , kteří od začátku byli proti , měli svůj ustálený názor , ten si podrželi . Já k nim mám respekt , setrvali na svém . Ale my jako většina jsme se rozhodli pro registr smluv , pro určitý symbol . Já samozřejmě netvrdím , že registr smluv je všespasitelný lék v boji proti korupci , to v žádném případě , ale je to určitý symbol . Je to určitý silný symbol tady v tomto tažení . A jestliže jsme nedávno jaksi pozitivně vnímali , že hodnocení České republiky , co se týče rizika korupce , se výrazně zlepšilo , tak tento zákon nás může posunout opět o řadu příček směrem nahoru . Takže bych chtěl poprosit všechny ty , kteří už jednou pro ten zákon hlasovali , aby nepodlehli tlaku - záleží ještě na tom , jak tady ještě proběhne ta diskuse - , abychom respektovali třeba ještě ten Budějovický Budvar , i když k tomu já mám mírné výhrady , ale abychom se nepustili do toho , že tady ten zákon rozebereme , než by začal platit . Úplně nejčistší řešení by bylo , kdybychom ho nechali vstoupit v platnost , protože nehrozí žádné sankce , vzali si třeba aspoň tři měsíce na vyhodnocení situace , zvážili konkrétní praktická rizika a k tomu zákonu se vrátili opravdu na podzim , kdy už budeme něco vědět , a mohli bychom ten zákon případně opravit , jestli skutečně se potvrdí z praxe , že nějaké problémy existují . Teď to šijeme horkou jehlou . Ten zákon podle toho , co jsem se naučil za toho dvaapůl roku , co tady jsme , už nejsme schopni přijmout dříve , než vstoupí v účinnost 1 . 7 . 2016 . Tak kam spěcháme ? Co nás tlačí , abychom to neposunuli na podzim , abychom vyhodnotili , co se za ty tři letní měsíce stalo , a třeba ten zákon spravili ? Já se prostě bojím toho , že my to teď nějakým způsobem zaštupujeme a na podzim zase přijde nějaká novela . A já už další déja vu nevím , jestli bych zvládl . Já nevím , čím jsem si to zasloužil - mám zákaz kouření a registr smluv . Jedno téma lepší než druhé . Děkuji . (Potlesk poslanců ANO.) Místopředseda PSP Vojtěch Filip To byl pan poslanec Radek Vondráček . Než budeme pokračovat , budu konstatovat omluvy došlé předsedovi Poslanecké sněmovny . Od 17 hodin se omlouvá pan poslanec Jan Zahradník , od 17.30 do konce jednacího dne paní poslankyně Jana Pastuchová a pan kolega Josef Zahradníček se omlouvá na zítřejší den z důvodu plánované návštěvy lékaře . Nyní pan poslanec Jan Farský a připraví se pan poslanec Karamazov . Prosím , pane poslanče , máte slovo . Poslanec Jan Farský Pane předsedající , vážené kolegyně , vážení kolegové , Radek Vondráček řekl velkou část toho , co bych býval chtěl říct já . Pokusím se neopakovat to , co zaznělo . Připomenu , že zákon byl poprvé předložen v roce 2012 . Od té doby se diskutovalo samozřejmě i o otázce Budvaru , diskutovalo se o ní celý loňský rok , kdy zákon jakoby ležel a nic se s ním nedělo . Byl zaparkován . Reakcí na to bylo doplnění § 5 odst . 6 , který rozšiřuje ještě ochranu obchodního tajemství oproti zákonu 106 / 1999 . Znovu tady zopakuji , že všechny výjimky , které ve stošestce jsou , se uplatňují i na smlouvy , které by se jinak zveřejňovaly podle zákona o registru smluv . Pokud by měly být firmy ohroženy zveřejněním obchodního tajemství , tak už dneska jsou podle stošestky . Tento argument tedy nemůžu úplně přijmout . Přesto nebudu tady tvrdit , že ten zákon nemůže mít žádnou chybu , žádnou mouchu . Ale to , v čem se teď rozhodujeme , není racionální atmosféra . Je to atmosféra hysterická , strachu , která začínala nad tím , že přijdeme o pivo , pokračovala tím , že přijdeme o biatlon , a když to pořád tak úplně nezaznívalo dostatečně silně , tak dokonce někteří začali prohlašovat , že registr smluv bude znamenat i ohrožení životů pacientů . To není pravda . Ani jedna z těch tří částí není pravdivou . Je to zlomový zákon . Je důležitý a jako takový si vynucuje změnu chování . Já jsem přesvědčený , že ta změna , kterou si vynucuje , je změna chování k lepšímu , že s veřejnými prostředky máme hospodařit veřejně . A že by mi přišlo nad míru pokrytecké ve chvíli , kdy schvaluje Sněmovna kontrolní hlášení , kdy schvaluje elektronickou evidenci tržeb , zároveň říct : my od vás daně vybereme , ale neptejte se , za co je utratíme .
Download XML • Download text
• Dependencies • Wavesurfer • Named Entities